‘Kurrë mos harro‘, gjenocidi serb mbi shqiptarët nga viti 1844 – 1999″, është libri i cili promovohet në orën 11.00 në Hotel Tirana.

Bashkëautorë të këtij libri janë, anëtari i Bordit Ekzekutiv të Ligës Shqiptaro-Amerikane Agim Aliçkaj dhe Prof. Dr. Nusret Pllana.

Ky promovim vjen një muaj pasi Parlamenti shqiptar ngriti kartonin e kuq, i cili refuzoi njohjen e krimeve serbe në Kosovë, akt i cili u dënua nga kryetari i PD, Sali Berisha. Ai e quajti këtë, urdhër të Aleksandër Vuçiç.

Drejtori Ekzekutiv i Institutit të Studimeve të Europës Juglindore, Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyci, organizator i promovimit shprehet: “Ky libër i Prof. Dr. Nusret Pllana dhe Asc. Agim Aliçkaj titullohet “Kurrë mos harro”! Sepse pas harresës vjen lavazhi i trurit! Pas lavazhit të trurit njerëzit bëhen dele! E pas kësaj vjen skllavëria! Shtohet skamja dhe i varfëri i përulet maskarait! Ndërsa ky maskarai jo vetëm tallet me të, por edhe e poshtron atë! Nuk ka mjet më të mirë për ta nënshtruar dikë, sesa pranimi i harresës! Kujtesa është mbijetesa e shpirtit! Nëse një komb harron, atëherë vdes shpirti i kombit! Dhe nuk ka komb që të ketë humbur shpirtin e të ketë mbetur gjallë!” 

https://skenderbeu.info/kategori/kulture/

 

Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a...

Pse një bluzë e bardhë është një nga veshjet më të rëndësishme në gardërobën tuaj?

(Skenderbeu.info)-Pse një bluzë e bardhë është një nga veshjet...

Panairi i Librit në Torino çelet me shkrimtarin e madh shqiptar

(Skenderbeu.info)-Panairi i Librit në Torino çelet me shkrimtarin e...

Edhe një trend tjetër po rikthehet! Bluzat me mesazhe po vishen sërish

(Skenderbeu.info)-Edhe një trend tjetër po rikthehet! Bluzat me mesazhe...

Del në ankand gjerdani prej diamanti i Princeshës së ndjerë Diana!

(Skenderbeu.info)-Del në ankand gjerdani prej diamanti i Princeshës së...

Katër lloje veshjesh që duhet t’i hiqni qafe menjëherë

(Skenderbeu.info)-Katër lloje veshjesh që duhet t’i hiqni qafe menjëherë E...

Tri modele më të bukura të flokëve për këtë pranverë

(Skenderbeu.info)-Tri modele më të bukura të flokëve për këtë...

Peter Hawkings është stilisti i ri i Tom Ford

(Skenderbeu.info)-Peter Hawkings është stilisti i ri i Tom Ford Një...
Raporto