fbpx

Problemet e Putinit nuk janë vetëm në fushën e betejës

(Skenderbeu.info)-Problemet e Putinit nuk janë vetëm në fushën e betejës

Nga SERGEI KUZNETSOV
Përplasja e Ukrainës ndaj ushtrisë ruse në rajonin verilindor të Kharkivit i paraqet Presidentit Vladimir Putin një dhimbje koke politike dhe ushtarake sipas POLITICO
Përpjekjet e Kremlinit për të krijuar një narrativë të ndezur propagandistike për luftën e tij në Ukrainë janë në rrënim, pasi blogerët besnikë të njohur, ekspertët dhe madje edhe politikanët fillojnë të bëjnë pyetje të pakëndshme për humbjen në vijën e parë. Për momentin, zemërimi i tyre ka për qëllim ekskluzivisht komandën e lartë ushtarake të Rusisë, por Putini duhet të vazhdojë me kujdes përballë këtij kërcitjeje të pazakontë mospajtimi. Nëse ai nuk reagon ndaj ankesave kundër komandantëve të tij, presioni politik mund të rritet mbi regjimin e tij autokratik.
Të dielën, Ramzan Kadyrov, lideri autoritar i Republikës Çeçene të Rusisë, akuzoi komandën ushtarake të Moskës për “gabime” në rajonin e Kharkiv, ku trupat ruse u tërhoqën me ngut nga qyteti i rëndësishëm strategjik i Izyum dhe Kupiansk, një kryqëzim kryesor hekurudhor pranë kufiri me Rusinë.
Nëse nuk ka ndryshime në strategjinë për kryerjen e operacionit special ushtarak sot ose nesër, do të më duhet të shkoj te udhëheqja e ministrisë së mbrojtjes, te udhëheqja e vendit për të shpjeguar situatën reale në terren,” tha ai në një të regjistruar. Deklaratë zanore, e publikuar në kanalin e tij Telegram.
Vetë ushtarët e Kadyrov kanë një reputacion të tmerrshëm, të akuzuar nga ukrainasit për krime lufte në qytetin e Bucha në fillim të luftës dhe për realizimin e videove të inskenuara të TikTok për të promovuar heroizmat e tyre të fabrikuar, por udhëheqësi çeçen është i rëndësishëm sepse ai është personalisht besnik ndaj Putinit dhe ka dëshmuar gatishmërinë e tij për të angazhuar forcat në luftë.
Sergei Markov, një analist politik i lidhur me Kremlinin dhe ish-deputet i partisë presidenciale në pushtet Rusia e Bashkuar, kritikoi festimet e përvjetorit të Moskës të shtunën, gjatë së cilës Putini inauguroi disi në mënyrë surreale një rrotë të re gjigande Ferris para një shfaqjeje fishekzjarre gjatë natës, ashtu si lajmet për ukrainasit fitoret po përhapeshin shpejt. “Festimet tani duken si një gabim politik. Një ekuivalent i një feste në kohën e murtajës. Është e qartë se ata [autoritetet e Moskës] nuk donin t’i anulonin ato, për të mos shkaktuar panik, “tha politikani, i cili në vitet e mëparshme mbështeti fuqishëm lëvizjen separatiste në rajonin lindor të Ukrainës Donbas. “Por pjesëmarrja e presidentit flet edhe më shumë për konfuzionin e autoriteteve”.
Ai tha gjithashtu se fishekzjarrët në Moskë “në ditën tragjike të një disfate të rëndë ushtarake për Rusinë” duhej të ishin anuluar nga autoritetet, duke treguar për dëmtimin e mundshëm të reputacionit të Putinit në sytë e elektoratit të tij.
Qeveria nuk duhet të festojë kur njerëzit janë të pikëlluar.” Sergei Mironov, lideri i partisë Një Rusi e Drejtë, e cila mbështet Kremlinin, iu bashkua me kujdes kritikave për festën. Ai u kërkoi autoriteteve të Moskës “të shtyjnë” fishekzjarrët “deri në fitore” mbi Ukrainën. “Kjo do të jetë respekt për ata që në këtë ditë, me armë në duar, duke rrezikuar jetën e tyre, mbrojnë të gjithë Rusinë, të gjithë banorët e saj mijëra kilometra larg shtëpive të tyre.”
Defektet kryesore nuk qëndrojnë në aftësinë për të mbledhur fuqi punëtore, furnizim, armë, madje as në menaxhim si të tillë, por në nivelin e të menduarit strategjik, cilësinë e të kuptuarit të ritmit dhe logjikës së përballjes, “tha ai të shtunën. , duke komentuar trazirat e Rusisë. Ai shtoi se disfata e fundit e trupave ruse “po bëhet gjithnjë e më shumë kujtuese” e fatkeqësisë me të cilën u përball Ushtria e Kuqe e Bashkimit Sovjetik në pothuajse të njëjtin territor në Luftën e Dytë Botërore.
Pikërisht këtu gjermanët filluan Operacionin Fredericus, duke i dhënë një goditje të madhe Ushtrisë së Kuqe e cila u rrethua dhe humbi rreth një çerek milion të vrarë dhe të plagosur. “Ne ose luftojmë ose dorëzohemi, nuk ka alternativë të tretë. Pra, le të vendosim. Por nëse më pyesni mua, unë jam për të luftuar”, shtoi Chadayev.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët

(Skenderbeu.info) Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët Ukraina...

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...

OKB: Bota ‘në rrezik dhe e paralizuar’

(Skenderbeu.info)-Shefi i OKB-së thotë se bota 'në rrezik dhe...

Putin: Unë flas me Vuçiç, ne do të bashkëpunojmë me Serbinë

(Skenderbeu.info) Unë flas rregullisht me Vuçiç  Unë flas rregullisht...

Në luftën për opinionin global, Kina po fiton

(Skenderbeu.info)-Në luftën për opinionin global, Kina po fiton Këto ditë,...
Raporto