fbpx

Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

(Skenderbeu.info) Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

Priscilla Chan bashkëshortja e themeluesit të Meta-s dhe bashkë themelusja e fondacionit Chan Zuckerberg Initiative, shprehet se në Amerikë dhe në tërë botën nuk janë shumë të përfaqësuar.

“Mënyra e vetme se si mund të krijojmë një të ardhme më të shëndetshme për të gjithë është nëse kërkimi shkencor përfaqësohet nga të gjitha komunitetet dhe etnitë. Është për të ardhur keq që në disa nga universitetet dhe laboratorët më prestizogjoze në USA janë të lënë mbas dore grupe dhe etni të veçanta. Ndihma e madhe që afro-amerikanët dhe popullësitë që i përkasin etnive të ndryshme mund të japin në shkencë vecanërisht në fushën e studimit të gjenevë do të ishte një ndihmë e madhe për botën, për ne që jetojmë sot dhe për fëmijët tanë neser. Rritja e përfaqësimit në isitucionet kërkimore, spitale, dhe laboratore të njerëzve me ngjyrë do të sigurojnë që përparimet do të jenë të asesueshme nga të gjithë dhe do të na ndihmojë të kuptojmë se si të parandalojmë dhe trajtojmë sëmundjen në mënyra që janë të përshtatura për sfondet unike të njerëzve, kushtet dhe përvojat e jetuara”, Priscilla Chan.

Meta
Meta

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi

(Skenderbeu.info)-Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë...

Arti takohet me shkencën dhe meditimin

(Skenderbeu.info) Arti takohet me shkencën dhe meditimin Dy mendje të...

Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta për shkelje të privatësisë

(Skenderbeu.info) Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta...

Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për misionet hapësinore

(Skenderbeu.info) Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për...

Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin 2050

(Skenderbeu.info) Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin...

TikTok lançon një mënyrë të re për të shpërndarë foto dhe video

(Skenderbeu.info) TikTok lançon një mënyrë të re për të...

Mbërrin në Itali iPhone 14: i hapet rruga smartfonëve satelitorë

(Skenderbeu.info)  Mbërrin në Itali iPhone 14: i hapet rruga...
Raporto