Prestigjozja amerikane artikull qytetit të Beratit/ Një ndër vendet për t’u vizituar në vitin 2023

(Skenderbeu.info)-Prestigjozja amerikane artikull qytetit të Beratit/ Një ndër vendet për t’u vizituar në vitin 2023

Revista prestigjoze amerikane “Time” i ka dedikuar një artikull qytetit të Beratit duke e sugjerua për turistët si një ndër vendet për t’u vizituar në vitin 2023.
Në artikull, thuhet se Berati vijon traditën e mikpritjes në restorantet dhe hotele.
Artikulli i plotë:
Shtëpitë e vjetra prej guri “mbushin” brigjet e lumit Osum në Berat, duke mbështjellë vizitorët në bukurinë historike të qytetit të Beratit. Ky vit, shënon 80 vjetorin e mbërritjes së forcave gjermane në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore ku populli i Beratit mbrojti shumë prej hebrenjve të vendit që kërkuan strehim duke ilustruar parimin e kodit shqiptar të Besës, i cili thotë se shtëpia është para së gjithash, për mysafirët dhe Zotin.
Për të kuptuar më mirë historinë 400 vjeçare të historisë hebreje të Beratit, duke përfshirë mënyrën sesi Shqipëria u bë i vetmi vend në Evropë, popullsia hebreje e të cilit u rrit gjatë Luftës së Dytë Botërore, është e nevojshme një vizitë në Muzeun Solomon. Një muze etnografik në një shtëpi tradicionale përballë rrugës ofron më shumë kontekst shqiptar, së bashku me kishat bizantine të shekullit të 13-të të Beratit, xhamitë e shekullit të 16-të dhe një kështjellë mijëravjeçare me pamje nga qyteti unik piktoresk.
Berati vazhdon traditën e mikpritjes së jashtëzakonshme në restorantet dhe hotelet e tij. Përtej urës së Goricës, dhomat moderne në Boutique Hotelin Amalia kundërshtojnë pamjen e jashtme të lashtë prej guri dhe i fton mysafirët të shijojnë rakinë shqiptare nga frutat e njohura në të gjithë Ballkanin. Rakia pihet gjithashtu dhe në Lili Home-Made Food, më shumë një oborr i shtëpisë në lagjen Mangalem sesa restorant, pasi mikpritësi me të njëjtin emër argëton mysafirët me shpjegimet e menusë teatrale dhe gruaja e tij Mirella gatuan në kuzhinën e shtëpisë së tyre. Tridhjetë minuta në malet jashtë qytetit, Restorant Roshniku ??shërben me bollëk gosti tradicionale të pjekura të dhive gjidhënëse me produkte vendase, duke përfshirë nga kantina e verës dhe hoteli pranë familjes, Kantina Alpeta.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Shqipëria shpallet vendi i gjelbërt europian për muajin mars

(Skenderbeu.info)-Shqipëria shpallet vendi i gjelbërt europian për muajin mars Gjigandit...

Çifti i lejlekëve kthehet në Gjirokastër

(Skenderbeu.info)-Çifti i lejlekëve kthehet në Gjirokastër Pas një fluturimi për...

Mbërrin kroçera e parë për vitin 2023/ Turistët amerikanë zbarkojnë në Sarandë

(Skenderbeu.info)-Mbërrin kroçera e parë për vitin 2023/ Turistët amerikanë...

OKB publikon Raportin e Lumturisë: Shqipëria, vendi më i palumtur në Europë

(Skenderbeu.info)-OKB publikon Raportin e Lumturisë: Shqipëria, vendi më i...

Barometri/ Si po shkojnë gjërat në Shqipëri?

(Skenderbeu.info)-Barometri/ Si po shkojnë gjërat në Shqipëri? Barometri në Euronews...

Eksporti i patates shqiptare/ Pritet vendimi i BE pasi analizat e reja e nxorën të pastër

(Skenderbeu.info)-Eksporti i patates shqiptare/ Pritet vendimi i BE pasi...

Ekspertët ngrenë alarmin/Rreziku i përdorimit të filtrave në rrjetet sociale nga adoleshentët

(Skenderbeu.info)-Ekspertët ngrenë alarmin/Rreziku i përdorimit të filtrave në rrjetet...

Edukata bilinguale/ Si rriten fëmijët mes dy ose më shumë gjuhëve

(Skenderbeu.info)-Edukata bilinguale/ Si rriten fëmijët mes dy ose më...
Raporto