fbpx

Politikanët rusë i kundërvihen Vladimir Putinit dhe i thonë të heqë dorë nga demtimi i se ardhmes

(Skenderbeu.info)-Politikanët rusë i kundërvihen Vladimir Putinit dhe i thonë të heqë dorë nga demtimi i se ardhmes
Një grup politikanësh rusë kanë kërkuar dorëheqjen e Vladimir Putinit pasi pushtimi i tij në Ukrainë vazhdon të ngecë sipas The Mirror
Grupi prej 18 deputetësh  është i treti që ka bërë thirrje publike për dorëheqjen e Presidentit pas njoftimeve të ngjashme të mërkurën dhe të enjten e kaluar. Ushtria e Ukrainës po vazhdon të shtyjë forcat ruse, duke çliruar territorin e mbajtur nga trupat e Putinit që nga fillimi i pushtimit.
Një guvernator rajonal në Kharkiv pohoi se në disa zona, trupat pushtuese janë detyruar të kthehen deri në kufirin rus. Deputetët komunalë, të cilët erdhën nga rrethet e Moskës, Shën Petersburg dhe Kolpino, lëshuan një deklaratë në Twitter duke bërë thirrje që Putini të largohej.A Ukranian soldier standing on top of an abandoned Russian tank near a village on the outskirts of Izyum
Ne besojmë se veprimet e Presidentit Vladimir Putin i shkaktojnë dëm të ardhmes së Rusisë dhe qytetarëve të saj”, thanë ata në një deklaratë të publikuar në Twitter të Xenia Torstrem, një deputete komunale e Shën Petersburgut, raporton Daily Mail.
Ne kërkojmë dorëheqjen e Vladimir Putin nga zyra e Presidentit të Federatës Ruse. Të 18 këshilltarët kishin nënshkruar të gjithë deklaratën, me të cilën u kërkonin deputetëve të tjerë komunalë që t’i bashkohen kërkesës së tyre publike.
Forcat ruse kanë qenë në përfundim të një kundërsulmi të jashtëzakonshëm në Ukrainë gjatë javës së fundit, me burime që raportojnë se disa njësi janë larguar pa luftuar, duke lënë pas municione dhe tanke. Një këshilltar në Shën Petersburg bëri thirrje që Putini të fajësohet për shkak të tradhtisë gjatë fundjavës. Kunin Vasily Evgenievich tha se Putin e kishte lënë Rusinë në shkretëtirën ndërkombëtare dhe e kishte gjymtuar ekonominë e vendit.
A man holding a placard reading "No occupation of Ukraine" during a protest at Pushkinskaya Square
“Në vend është vendosur një regjim totalitar policor, të gjitha mediat e pavarura dhe shtypja politike janë intensifikuar,” citohet të ketë thënë ai në Daily Mail.
“Të gjitha sa më sipër shkelin të drejtat e qytetarëve të Federatës Ruse për sigurinë, zhvillimin ekonomik, mirëqenien, lirinë e shprehjes.Vendimi i Putinit e ka kthyer vendin tonë me dekada prapa”.
Kremlini ka të ngjarë të shtypë zërat kundërshtues, pasi thirri një grup këshilltarësh të Smolninskoye për marrjen në pyetje në polici javën e kaluar, pasi ata kërkuan që Putini të përballej me akuzat për tradhti.
Nëse dënohen për kritikimin e forcave apo autoriteteve të armatosura ruse, ata mund të përballen me gjoba apo edhe me burg. Grupi që po përballej me hetimin kishte nënvizuar se lufta po u kushtonte jetën ushtarëve rusë dhe po shkaktonte dëme të pallogaritshme ekonomike dhe politike.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët

(Skenderbeu.info) Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët Ukraina...

OKB: Bota ‘në rrezik dhe e paralizuar’

(Skenderbeu.info)-Shefi i OKB-së thotë se bota 'në rrezik dhe...

Putin: Unë flas me Vuçiç, ne do të bashkëpunojmë me Serbinë

(Skenderbeu.info) Unë flas rregullisht me Vuçiç  Unë flas rregullisht...

Erdogan: Putin i gatshëm t’i japë fund luftës

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Putin i gatshëm t'i japë fund luftës Presidenti turk...

Osmani takohet me Bidenin

(Skenderu.info) Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në ceremoninë e...

Turqia synon të bëhet pjesë e anëtare OB së Shangait

(Skenderbeu.info) Turqia synon të bëhet anëtare e Organizatës së...

Plagosje në Stamboll

( Skenbderbeu.info) - Plagosje në Stamboll Dy oficerë policie...
Raporto