Mbyllen plazhet e njohura në Sidnei pas nje sulmi të peshkaqenëve ndaj një delfini

(Skenderbeu.info) Mbyllen plazhet e njohura në Sidnei pas nje sulmi të peshkaqenëve ndaj një delfini.

Disa plazhe të njohura në Sidnei janë mbyllur pasi peshkaqenët sulmuan një delfin në ujërat afër qytetit.

Të paktën dy peshkaqenë dema u vunë re në zonën Shelly Beach, në veri të Sidneit, pas sulmit dhe autoritetet mbyllën të gjitha plazhet aty pranë si një masë paraprake.

Delfini i plagosur u sulmua ujërat e cekëta, dhe në fund u dorezua dhe ngordhi.

Manly Open Surf, një karnaval që po zhvillohet në plazh gjatë fundjavës, është pezulluar.

Rojet e shpëtimit pastruan njerëzit nga uji pas sulmit, i cili ndodhi rreth orës 07:00 me orën lokale të së shtunës.

Qindra njerëz ishin gati të konkurronin në festival.

Tracey Hare-Boyd, një zëdhënëse nga Surf Life Saving New South Wales (SLSNSW), tha se, për fat, asnjë person nuk ishte lënduar apo përfshirë në sulm.

SLSNSW tha se po monitoronte aktivitetin e peshkaqenëve përmes një droni dhe u kërkoi njerëzve të mos hynin në ujë derisa të konsiderohej i sigurt nga rojet e shpëtimit.

Një dëshmitare okulare që ishte në plazhin Shelly tha për ABC News se fillimisht ishte e kënaqur kur pa një delfin duke notuar në gji.

Por ajo shpejt mësoi se kishte një peshkaqen në ujë dhe notarëve iu tha të qëndronin në tokë të thatë.

Vendi i ngjarjes
Vendi i ngjarjes

“Ne u kthyem dhe pamë delfinin ishte në plazh, gjë që ishte vërtet tepër e trishtuar,” tha ajo.

Nuk ishte ende e qartë nëse delfini vdiq nga lëndimet e marra në sulm ose nëse ishte tashmë i sëmurë dhe po vdiste, gjë që do ta bënte atë një objektiv të lehtë për peshkaqenët, tha zonja Hare-Boyd e SLSNSW.

Plazhet nga Shelly Beach në Queenscliff Beach mbeten të mbyllura dhe njerëzve u është kërkuar të jenë vigjilentë dhe të ndjekin këshillat e sigurisë së peshkaqenëve.

Vdekjet njerëzore nga sulmet e peshkaqenëve janë të rralla në Sidnei, me vetëm dy në 60 vitet e fundit.

Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto