Piktor hebre në oborrin ‘Medici’, i vetmi rast në historinë e artit

(Skenderbeu.info)-Piktor hebre në oborrin Medici, i vetmi rast në historinë e artit

shekullin e 17-të ishte një piktor hebre në oborrin Medici, një rast unik në historinë e artit: fiorentinasi Jona Ostiglio (1620 / 1630-1695), i kujtuar si një artist ,i aftë dhe i gjithanshme, i aftë për të marrë porosi të rëndësishme nga Duket e mëdhenj dhe familjet e fuqishme fiorentinasi. Të vlerësuara mjaftueshëm për të qenë pjesë, në 1680, e Akademisë prestigjioze të Arteve dhe Dizajnit, duke mbetur në fakt i vetmi anëtar hebre deri në vitet 1900.
‘Rizbulimi’ i paprecedentë i historisë së Ostiglios, i fshehur për shekuj në foletë e historisë së artit, i takon judaistit Piergabriele Mancuso dhe historianes së artit dhe zyrtares së Uffizi-t, Maria Sframeli.
Mancuso thotë: “Një seri veprash dhe dokumentesh të panjohura dëshmojnë veprimtarinë në Firencen e Dukës së Madhe të piktorit hebre Jona Ostiglio, të cilit i referohet shkurtimisht për herë të parë në një artikull të vitit 1907 të nënshkruar nga rabini, studiuesi biblik dhe orientalisti Umberto. Cassuto“.
Piktor hebre në gjykatën Medici, i vetmi rast në historinë e artitNë shekullin e 17-të ishte një piktor hebre në oborrin Medici, një rast unik
pikture
Zbulimi është i rëndësishëm jo vetëm për historinë hebraike, por edhe për historinë e artit botëror. Për më tepër, disa nga veprat e tij të pjekura të ruajtura në Uffizi, në vilën Medici të Poggio a Caiano, në kishën fiorentine të San Michele në San Salvi dhe në Farnesina në Romë nga sot nuk do të jenë nga një shekull anonim i shekullit të shtatëmbëdhjetë, por do të mbajnë emrin dhe atributin e Jona Ostiglio.
“Pavarësisht kufizimeve të vendosura nga Kisha dhe Inkuizicioni, në vitet 1600 Medici i shpëtuan jetën dhe kërkimet e Galileos – shpjegon drejtori i Uffizi Eike Schmidt – dhe tani mësojmë se një hebre lejohej të praktikonte pikturën (një aktivitet që nuk ishte ishte ndër të lejuarit për bashkëfetarët e tij), iu dha nderi të ishte pjesë e Akademisë së sponsorizuar nga Dukat e Mëdha dhe të merrte detyra nga familjet më të shquara fisnike. Sigurisht që është një blerje historike që dëshmon për mendjen e hapur të Medici”.
Për Ruth Dureghello, presidente e Komunitetit Hebraik të Romës, “ne jemi përballur me një zbulim të jashtëzakonshëm që dokumenton, në rrallën e tij, sa shumë ka kontribuar kultura hebraike gjatë shekujve në formulimin e historive që e kanë bërë kombin tonë, madje edhe në ato periudha, si ajo e ilustruar nga historia e Jona Ostiglios, ende shumë të largëta nga konceptet e integrimit dhe të dialogut”.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Destinacione

Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

0
(Skenderbeu.info)-Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët Vladimir...
Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...

Lajme të tjera
NGJASHME

Çmimi Scerbanenco, fiton Enrico Pandiani me ‘Fuoco’

(Skenderbeu.info) Çmimi Scerbanenco, fiton Enrico Pandiani me 'Fuoco'. Çmimi...

Dior mban shfaqjen e parë të modës në Piramidat e Gizës në Egjipt

(Skenderbeu.info) Dior mban shfaqjen e parë të modës në...

Waterstones shpall librin e 2022

(Skenderbeu.info) Waterstones shpall librin e 2022. Për të dhjetën...

Helen Mirren dëshmon se me këto dy veshje keni gjithmonë një kombinim

(Skenderbeu.info)-Helen Mirren dëshmon se me këto dy veshje keni...

Moschino prezanton koleksionin e ri Logo

(Skenderbeu.info)-Moschino prezanton koleksionin e ri Logo Moschino lançon koleksionin e...

Piktura e Max Beckmann thyen rekordin e ankandit të artit në Gjermani

(Skenderbeu.info) Piktura e Max Beckmann thyen rekordin e ankandit...

Çmimi Neiman Marcus iu dha Brunello Cucinelli-t

(Skenderbeu.info) Çmimi Neiman Marcus iu dha Brunello Cucinelli-t. Çmimi...

UNESCO, baguette franceze pjesë e trashëgimisë botërore

(Skenderbeu.info) UNESCO, baguette franceze pjesë e trashëgimisë botërore. Baguette...
Raporto