Pesë tonë marijuanë makazina me bar blic në Katalonjë spanje

Agjentët e Policisë së Generalitat-Mossos d’Esquadra të Divizionit të Hetimit Kriminal (DIC) të rajonit policor të Metropolit Verior, në një operacion të përbashkët me Guardia Civil dhe Policinë Kombëtare, kanë sekuestruar katër plantacione marijuane të me sistem indoor në qytetet e Mataró dhe Pineda de Mar (Maresme), dhe gjithsej gjashtë persona janë arrestuar për një krim të dyshuar kundër shëndetit publik dhe mashtrimit me energjinë elektrike.

Operacioni që u krye më 5 korrik përkon me fazën e dytë të një hetimi që nisi në mars 2021. Qershorin e kaluar, në aksionin e parë policor, u sekuestrua një nga sasitë më të mëdha të marijuanës në një opercion në shtetin spanjoll.ktu u kapen prap makazina me bim narkotike.

Organizata kriminale e shpërbërë përdori ombrellën ligjore të plantacioneve të supozuara të ligjshme të kërpit për t’u angazhuar në kultivimin e marijuane, grumbullimin dhe shpërndarjen e marijuanës. Gjithashtu, plantacionet nuk kishin lejet e nevojshme administrative për kultivimin e ligjshëm, si dhe përdorimin e makazinave të tjera me aktivitet të ligjshëm industrial që kamuflonin plantacionet e marijuanës, sikur të ishin kultura të autorizuara të kërpit. Për t’i dhënë një pamje më të madhe të ligjshmërisë veprimtarisë së tyre të paligjshme, ata përdorën dy shoqëri tregtare të themeluara ligjërisht.

Pasi u identifikuan personat që supozohej se ishin përgjegjës për plantacionet dhe ishin grumbulluar prova të mjaftueshme për të vërtetuar veprimtarinë kriminale, u kërkua një urdhër hyrje dhe kontrolli nga Gjykata Hetuese që shqyrtonte çështjen për katër ndërtesa industriale, tre në qytetin Mataró dhe një në Pineda de Mar. Në katër hyrje dhe kontrolle në magazinat industriale, janë sekuestruar rreth pesë ton e gjysmë marijuanë, ndër të cilat dallohen 850 kg boce të futura ne vakum në thasë të shumtë të mbyllur me nxehtësi per ti vulosur ato nga aroma e marijuanes,të përshtatshme për shpërndarje.

Gjithashtu u sekuestruan 126 kg  marijuane, 39.098 bime marijuane me peshe te njome 4515 kg, rreth 33 kg hashash dhe 300 g polen marihuane. Siç u verifikua në fazën e mëparshme të hetimit, këto makazina i dedikoheshin edhe prodhimit të tabletave të hashashit dhe polenit të marihuanës.

Poleni i marihuanës është rrëshira që bima e marijuanës lëshon pasi të ketë kaluar nëpër një sitë. Përqindja e THC (komponenti psikoaktiv i kanabisit) në polen është shumë më i lartë se përqindja që mund të përmbajë hashashi.

Në operacion, gjashtë personat përgjegjës për plantacionet u arrestuan si autorë të dyshuar të krimeve kundër droges dhe mashtrimit dhe vjedhje e energjise elektrike.https://skenderbeu.info/kategori/bota/

Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi

0
(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi Policia kufitare këtë të premte ka...
Top chanel

Sulmi ndaj “Top Channel”/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...

0
(Skenderbeu.info)-Sulmi ndaj "Top Channel"/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...
droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...

Lajme të tjera
NGJASHME

38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve afër kufirit me SHBA-në

(Skenderbeu.info)-38 persona të vdekur në një qendër të migrantëve...

Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas!

(Skenderbeu.info)-Kievi paralajmëron rusët: Mos birësoni fëmijët ukrainas! Zëvendëskryeministrja ukrainase ka...

Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin vizitë të papritur në Ukrainë Presidenti i Rusisë...

Plazhet më të mira në botë për vitin 2023

(Skenderbeu.info)-Plazhet më të mira në botë për vitin 2023 Sipas...

Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një oqean të ri?

(Skenderbeu.info)-Ndarja e Afrikës në dy pjesë po krijon një...

Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë të re financiare në Europë

(Skenderbeu.info)-Kancelari Scholz, parashikim optimist/ Nuk shoh rrezik për krizë...

Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit

(Skenderbeu.info)-Gjykata e Hagës lëshon urdhër-arrest kundër Putinit Gjykata Ndërkombëtare Penale në...

Kremlini: Nuk përbëjmë kërcënim për Finlandën dhe Suedinë

(Skenderbeu.info)-Kremlini: Nuk përbëjmë kërcënim për Finlandën dhe Suedinë Në një...
Raporto