(Skederbeu.info)-Studim: Ja pesë bakteret më vdekjeprurëse në botë

Një në tetë vdekje shkaktohej nga insektet e përditshme të quajtura E.Coli.
Sëmundjet e zemrës vranë shumë njerëz në vitin 2019 në krahasim me infeksionet bakteriale”, shprehën ekspertët në SHBA.
Rritja e infeksioneve bakteriale mund të rrisë mundesine per infeksione të lëkurës dhe helmim në ushqim.
Pesë baktere jane klasifikuar deri më tani si më vdekjeprurëse janë:
S.aureus, S. pneumoniae, K. Pneumoniae. E.coli dhe P. aeruginosa
Studiuesit zbuluan se S. aureus ishte shkaku kryesor bakterial i vdekjes në mesin e njerëzve mbi moshën 15 vjeç.
Ndërsa, S pneumoniae shkaktoi shumicën e vdekjeve të fëmijëve nën pesë vjeç.
Sipas NHS këto janë simptomat që sjellin këto pese baktere:
Staphylocoçus aureus
Numri vjetor i vdekjeve: 1.1 milion
Bakteret që shkaktojnë infeksione staph jetojnë në mënyrë të padëmshme në lëkurën e shumë njerëzve, zakonisht në hundë dhe sqetulla.
Ato shkaktojnë infeksion vetëm nëse futen në lëkurë, për shembull, nëpërmjet një pickimi ose prerjeje.
Infeksioni zakonisht zhduket vetë pa pasur nevojë për antibiotikë.
Por në disa raste bakteret staph mund të shkaktojnë edhe infeksione më serioze, si helmimi i gjakut dhe sindroma e shokut toksik .
Shenja paralajmëruese: gungë e dhimbshme në lëkurë, enjtje apo skuqje.
Escherichia coli
Numri vjetor i vdekjeve: 950,000
E.coli gjendet në mjedisin, ushqimet dhe zorrët e njerëzve dhe kafshëve.
Disa lloje të E.Coli mund të shkaktojnë diarre, ndërsa të tjerët shkaktojnë infeksione të traktit urinar, sëmundje të frymëmarrjes dhe pneumoni.
Shenjat paralajmëruese: diarre, ngërçe dhe herë pas here ethe.
Streptocoçus pneumoniae
Numri vjetor i vdekjeve: 829,000
Streptocoçus pneumoniae shkakton infeksione pneumokokale të cilat më së shpeshti shkaktojnë infeksione të veshit.
Në raste më serioze mund të shkaktojë pneumoni, bakteremi ose meningjit .
Shenjat paralajmëruese:: temperaturë e lehtë, dhimbje trupi ose dhimbje koke.
Studim: Ja pesë bakteret më vdekjeprurëse në botë . S.aureus, S. pneumoniae, K. Pneumoniae. E.coli dhe P. Sipas NHS,simpotomat jane te ndryshme.
Klebsiella pneumoniae
Klebsiella pneumoniae
Numri vjetor i vdekjeve: 790,000
Klebsiella është një bakter i zakonshëm që jeton në zorrë por në raste të vëçanta mund të bëhet e vështirë për t’u luftuar me antibiotikë të zakonshëm.
Mikrobet mund t’ju japin pneumoni, të infektojnë plagën ose gjakun tuaj dhe të shkaktojnë probleme të tjera serioze.
Shenjat paralajmëruese: dhimbje gjoksi, vështirësi në frymëmarrje dhe të dridhura.
Pseudomonas aeruginosa
Numri vjetor i vdekjeve: 559,000
Pseudomonas është një lloj bakteri që gjendet zakonisht në mjedis, si në tokë dhe në ujë.
Përhapet përmes kontaktit me ujin e ndotur dhe në spitale përmes pajisjeve mjekësore të kontaminuara.
Mund të shkaktojë infeksione në gjak, mushkëri (pneumoni) ose pjesë të tjera të trupit pas operacionit.
Shenjat paralajmëruese: kollitje e tepert, gjithashtu mund të hasim problem në mushkëri.
Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...
Estrella Damm Menorca Open i Padel

Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj

0
(Skenderbeu.info)-Padel: Skena Premier në Milano, me shumë emra të mëdhenj. Premier Padel ndalon në Milano,...
Spanjollet te deshperuar pas ndeshjes me Japonine

Kupa e Botës: Luis Enrique, kjo humbje na shërben si një paralajmërim

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës: Luis Enrique, kjo humbje na shërben si një paralajmërim. Trajneri i Spanjës:...
Formula 1 gjate nisjes

Formula 1: Anulohet gara kineze

0
(Skenderbeu.info)-Formula 1: Anulohet gara kineze. Vështirësi të reja në lidhje me Covid-in: kalendari i vitit...

Lajme të tjera
NGJASHME

Përfitimet shendetesore te gështenjave

(Skenderbeu.info)-Përfitimet shendetesore te gështenjave. Ka një përmbajtje relativisht të...

BE-ja 1.3 miliardë për urgjencat shëndetësore në vitin 2023

(Skenderbeu.info)-BE-ja 1.3 miliardë për urgjencat shëndetësore në vitin 2023 Vitin...

SIDA, Unicef: 301 fëmijë dhe adoleshentë vdesin çdo ditë

(Skenderbeu.info)-SIDA, Unicef: 301 fëmijë dhe adoleshentë vdesin çdo ditë Çdo...

Pse femrat janë më të prirura për të zhvilluar sëmundjen e Alzheimerit, sesa meshkujt?

(Skenderbeu.info)-Pse femrat janë më të prirura për të zhvilluar...

Dita botërore kundër HIV/SIDA

(Skenderbeu.info)-Dita botërore kundër HIV/SIDA Çdo vit, më 1 dhjetor, bota...

Çfarë ndikimi kanë farat në shëndet?

(Skenderbeu.info)-Çfarë ndikimi kanë farat në shëndet? Nuk ka asnjë ushqim...

Lia e majmunit me emër te ri nga ekspertët globalë të shëndetit

(Skenderbeu.info)-Lia e majmunit me emër te ri nga ekspertët...

Shkencëtarët krijojnë ilaçin për sëmundjen e Alzheimerit

(Skenderbeu.info)- Shkencëtarët krijojnë ilaçin për sëmundjen e Alzheimerit Shkencëtarët e...
Raporto