Persona të armatosur rrëmbejnë më shumë se 100 njerëz në Zamfara të Nigerisë

(Skenderbeu.info) Persona të armatosur rrëmbejnë më shumë se 100 njerëz në Zamfara të Nigerisë. Më shumë se 100 njerëz, përfshirë gra dhe fëmijë, u rrëmbyen kur persona të armatosur bastisën katër fshatra në shtetin veriperëndimor të Nigerisë Zamfara, thanë komisioneri i informacionit dhe banorët.

Rrëmbimi është bërë endemik në Nigerinë veriperëndimore pasi bandat shëtitëse të njerëzve të armatosur rrëmbejnë njerëz nga fshatrat, autostradat dhe fermat dhe kërkojnë para nga të afërmit e tyre.

Më shumë se 40 njerëz u rrëmbyen nga fshati Kanwa në zonën e qeverisë lokale Zurmi të Zamfara, tha komisioneri i informacionit në Zamfara, Ibrahim Dosara dhe një banor lokal.

37 të tjerë, kryesisht gra dhe fëmijë u morën në komunitetin Kwabre në të njëjtën zonë të qeverisjes vendore, shtoi banori, duke refuzuar të përmendet emri për arsye sigurie.

Për momentin fshati Kanwa është i shkretë, banditët u ndanë në dy grupe dhe sulmuan komunitetin. Ata rrëmbyen fëmijë të moshës 14 deri në 16 vjeç dhe gra”, tha një banor i fshatit Kanwa.

Në komunitetet Yankaba dhe Gidan Goga të zonës së qeverisjes lokale Maradun, të paktën 38 njerëz u rrëmbyen ndërsa punonin në fermat e tyre, thanë banorët.

Komisioneri i informacionit Dosara akuzoi personat e armatosur për përdorimin e të rrëmbyerve si mburoja njerëzore kundër sulmeve ajrore nga ushtria.

Forcat nigeriane kanë nisur një seri sulmesh ajrore në Zamfara dhe shtete të tjera veriore të trazuara, duke neutralizuar shumë kryengritës dhe duke i zhvendosur ata nga strehët e tyre në rezervat e mëdha pyjore të rajonit.

Ushtria e vendit gjithashtu është kritikuar pasi disa nga sulmet ajrore të saj u zbuluan se kishin shkaktuar vdekje civile.

Muajin e kaluar, Forca Ajrore e Nigerisë tha se po shqyrtonte “të gjitha pretendimet për sulme ajrore aksidentale ndaj civilëve, si dhe rishikonte rrethanat që çuan në sulme të tilla”.

Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Neymar para ndeshjes Brazil-Kamerun

Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve

0
(Skenderbeu.info)-Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve. “Mendoj se Neymar do të kthehet në fushë për...

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...

Lajme të tjera
NGJASHME

Nigeria do të heqë gjuhën angleze për mësimin në shkollat fillore

(Skenderbeu.info) Nigeria do të heqë gjuhën angleze për mësimin...

Sanksione ndaj Koresë Veriore pas testimeve raketore

(Skenderbeu.info) Sanksione ndaj Koresë Veriore pas testimeve raketore. Shtetet...

Xi-Michel, mbështetje për BE-në për të rritur ndërmjetësimin

(Skenderbeu.info) Xi-Michel, mbështetje për BE-në për të rritur ndërmjetësimin....

Presidenti i Afrikës së Jugut mund të përballet shkarkim nga detyra

(Skenderbeu.info) Presidenti i Afrikës së Jugut mund të përballet...

Vdes ish-udhëheqësi kinez në moshën 96-vjeçare

(Skenderbeu.info) Vdes ish-udhëheqësi kinez në moshën 96-vjeçare. Ish-udhëheqësi i...

Kufizimet e Ebolës do të vazhdojnë në disa pjesë të Ugandës

(Skenderbeu.info) Kufizimet e Ebolës do të vazhdojnë në disa...

Katari synon të bëhet fuqi globale e gazit

(Skenderbeu.info) Katari synon të bëhet fuqi globale e gazit....

Tre persona të gjetur të ulur në anije i mbijetuan një udhëtimi 11-ditor nga Nigeria

(Skenderbeu.info) Tre persona të gjetur të ulur në anije...
Raporto