Përmbytjet në Lezhë, tregtarët: Kemi falimentuar, shteti duhet të na ndihmojë

(Skenderbeu.info)-Përmbytjet në Lezhë, tregtarët: Kemi falimentuar, shteti duhet të na ndihmojë

Përmbytjet e shkaktuara nga reshjet e fundit kanë sjellë dëme të mëdha në tregun e rrobave në qytetin e Lezhës. Tregtarët janë shprehur se kjo situatë është e përsëritur sa herë ka reshje shiu, pasi kanalizimet janë të bllokuara dhe bashkia nuk ka marrë asnjë masë që ta parandalojë këtë situatë.
Sipas tregtarëve niveli i ujit brenda dyqaneve ka shkuar deri në 50 cm duke krijuar dëme të konsiderueshme. Tregtarët janë organizuar me forcat e veta që të pastrojnë dëmet dhe baltën e lënë pas nga uji.
“Dëmet janë të mëdha, rrobat dhe këpucët kanë dalë jashtë përdorimit dhe nuk shiten më. Kanalizimet nuk janë bërë dhe si pasojë është krijuar kjo situatë shumë e vështirë, jemi në pragun e falimentimit edhe pse taksat i paguajmë çdo muaj. Vlera e dëmit të shkaktuar është 1-2 milionë lekë, me këtë ne mbajmë frymën gjallë” – u shprehën tregtarët.
Tregtarët kanë bërë thirrje që bashkia dhe shteti të zgjohen dhe ti ndihmojnë në këtë situatë të vështirë që po kalojnë, pasi është i gjithë mundi dhe puna e tyre.
Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
2.1kmh
75 %
Thu
11 °
Fri
12 °
Sat
11 °
Sun
7 °
Mon
8 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës

(Skenderbeu.info)-Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës“Tirana do...

Plas sherri mes policëve në Tiranë,i drejtojnë armët e shërbimit njëri-tjetrit

(Skenderbeu.info)-Plas sherri mes policëve në Tiranë,i drejtojnë armët e...

Vlorë/ Gjendet i vdekur në një kanal 51-vjeçari nga Kukësi

(Skenderbeu.info)-Vlorë/ Gjendet i vdekur në një kanal 51-vjeçari nga...

Studimi, ERE: Familjet në shtëpi private konsum tre herë më të lartë energjie se në apartament

(Skenderbeu.info)-Studimi, ERE: Familjet në shtëpi private konsum tre herë...

Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për kartelin Sinaloa

(Skenderbeu.info)-Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për...

Doza kanabisi gati për treg, dy të arrestuar në Bulqizë

(Skenderbeu.info)-Doza kanabisi gati për treg, dy të arrestuar në...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më kapi flama gripale

(Skenderbeu.info)-Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më...
Raporto