Studim: Përkëdhelja e një qeni është e mirë për trurin tuaj, ja pse!

(Skenderbeu.info)-Studim: Përkëdhelja e një qeni është e mirë për trurin tuaj, ja pse!

Prej kohësh është thënë se qentë janë “miku më i mirë i njeriut”.
Një studim i ri i kryer në Zvicër sugjeron se qentë mund të jenë të mirë për trurin tonë. Studiuesit rekrutuan 19 të rritur të shëndetshëm (9 gra dhe 10 burra) për të matur aktivitetin e tyre të trurit gjatë disa seancave, në prani dhe mungesë të një qeni. Studiuesit thanë se rezultatet mund të përmirësojnë efektivitetin e terapive me ndihmën e kafshëve të përdorura për trajtimin e : depresionit, çmendurinë, çrregullimin e stresit post-traumatik (PTSD).
Në këtë studim, studiuesit zgjodhën të përdorin spektroskopinë funksionale pranë infra të kuqe (fNIRS). Dy elektroda u vendosën në ballin e pjesëmarrësve për të matur aktivitetet njohëse dhe u shfaq një rritje e aktivitetit të trurit, pra korteksi frontal – një pjesë kyçe e trurit që kontrollon vëmendjen, kujtesën e punës, zgjidhjen e problemeve, të menduarit dhe reagimet emocionale.
Rezultatet treguan se aktiviteti i trurit rritet kur përkëdhel qenin dhe aktiviteti i fortë i trurit u shfaq edhe kur qeni dilte nga dhoma. Gjatë studimit, pjesëmarrësit u mblodhën rreth një qeni ndërsa ishin nën skaner. Ata filluan ta shikonin qenin nga përtej dhomës, duke u afruar gradualisht derisa mund ta përkëdhelin. Më pas bënë të njëjtën gjë me pellushin. Dhe kur krahasuan të dy skenarët, studiuesit zbuluan se kishte një rritje më të fortë në aktivitetin e trurit kur qeni i vërtetë ishte afër.
Qeni si terapi për njerëzit
Zbatimi i këtyre rezultateve të studimit është me interes për të gjithë komunitetin mjekësor. dr. Joey R. Gee, një neurolog në Spitalin e Misionit Providence në Orange County, Kaliforni, tha për Healthline se terapitë e asistuara nga qentë janë “të vlefshme për shumë çrregullime kronike dhe mund të përdoren në mjedise ku nevojitet “qetësimi”, siç janë fëmijët dhe infermieria. objektet.kujdes afatgjatë.”
Kafshët shtëpiake si qentë mund dhe duhet të konsiderohen si një opsion i rëndësishëm terapeutik për pacientët e të gjitha moshave që po kalojnë një sërë problemesh të shëndetit fizik ose mendor, bien dakord ekspertët.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Ish ylli i Milan dhe Real Madrid braziliani Kaka

Kaka: Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren

0
(Skenderbeu.info)-Kaka: "Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren. Ronaldo konsiderohet thjesht një njeri...
Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Miqësia bën mirë për shëndetin

(Skenderbeu.info)-Miqësia bën mirë për shëndetin  Një studim australian nga 1500...

Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie shi!

(Skenderbeu.info)-Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie...

OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive

(Skenderbeu.info)-OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive Organizata Botërore e...

Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të përbashkët

(Skenderbeu.info)-Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të...

Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm për fëmijët?

(Skenderbeu.info)-Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm...

Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni

(Skenderbeu.info)-Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni Hulumtimi...

Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike

(Skenderbeu.info)-Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme...
Raporto