Perëndimi nuk vepron ndaj ndryshimeve klimatike derisa të ndjejë dhimbjen e tij

(Skenderbeu.info)-Perëndimi nuk vepron ndaj ndryshimeve klimatike derisa të ndjejë dhimbjen e tij

Nëse ka diçka që ka qenë e vërtetë në historinë e botës, është se shtetet, dhe veçanërisht shtetet perëndimore. Rrallëherë veprojnë nga një ndjenjë detyrimi moral, kur akte të tilla mund të imponojnë vështirësi në atdhe. Shikoni si shembull retorikën rreth mbështetjes për Ukrainën pas pushtimit rus.
Ndërkohë që konflikti është paraqitur në terma moralistë, pasi Perëndimi ndihmon Ukrainën e guximshme të përballet me ngacmuesit rusë. Ka qenë e qartë se moralizmi mund të hidhet poshtë shpejt përballë shqetësimit për qytetarët e tyre.
Perspektiva e shtëpive të ftohta europiane dhe çmimeve të larta e motivuan Bashkimin Europian të lërë një mori boshllëqesh në sanksionet e tij për të lejuar vazhdimin e rrjedhës së gazit dhe naftës ruse.
Kur u ndërpre gazi rus, qeveritë europiane nuk ngurruan të kontaktojnë autokratë të ndryshëm të pasur me lëndë djegëse fosile. Të cilët përndryshe i kritikojnë rregullisht për të kaluarën e tyre të mjerueshme të të drejtave të njeriut.
Siç mësuan afrikanët shumë kohë më parë gjatë Luftës së Ftohtë, fuqitë globale janë më se të lumtura të bëjnë luftëra të supozuara parimore në tokat e popujve të tjerë, duke sakrifikuar mirëqenien e popujve të tjerë, por jo të tyren.
E njëjta dinamikë është e dukshme në narrativat dhe propozimet që u paraqitën në Konferencën e fundit të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike në Sharm el-Sheikh, Egjipt.
Shumë biseda kishte të bënte me ndihmën e “Global South” që ndodhet fatkeqësisht për të përballuar shkatërrimet e ngjarjeve ekstreme të motit si thatësirat dhe përmbytjet, dhe ndihmën e tyre për kalimin në burime më të gjelbra të energjisë.
Ashtu si gjatë Luftës së Ftohtë, Perëndimi është aktivisht duke blerë teatër, duke rekrutuar vende për të shërbyer si arena për luftën e tij klimatike. Zvicra, për shembull, planifikon të përgjysmojë emetimet e gazrave serrë deri në vitin 2030, jo duke i reduktuar ato, gjë që mund të kërkojë shqetësim për qytetarët e saj, por duke paguar vende si Gana për të reduktuar emetimet e saj dhe për t’i dhënë kredi.
Ideja do të ishte që qeveria zvicerane të paguajë për ndriçim efikas dhe soba më të pastra që do të instalohen në familjet ganeze dhe të pretendojë reduktimin që rezulton në emetimet si të sajën. Zvicra nuk është i vetmi vend perëndimor që përdor skema të tilla të kompensimit të karbonit. Të cilat zhvendosin veprimet klimatike nga kombet e pasura ndotëse dhe i cilësojnë kombet më të varfra që kanë kontribuar pak në krizë si ato që duhet të ndryshojnë më shumë.
Ata ishin shumë të pranishëm edhe në COP 27. Shtetet e Bashkuara, për shembull, zbuluan një skemë të re të tregtimit të karbonit që supozohet se do të ndihmonte vendet më të varfra të kalojnë drejt energjisë më të pastër.
Në të, kompanitë e mëdha perëndimore do të investonin në projekte të energjisë së rinovueshme në Jugun Global në këmbim të lejimit të vazhdimit të emetimit të sasive të mëdha të gazeve serrë. Siç kanë theksuar ambientalistët, kjo është pak më shumë se një skemë tjetër që lejon Western Big Business të vazhdojë të ndotë dhe të korrë fitime të mëdha.
Megjithatë, biseda perëndimore për tranzicionin nga vendet më të varfra nuk ka të bëjë vetëm me shmangien nga fokusi në ngurrimin e tyre për të dekarbonizuar ekonomitë e tyre dhe duke e zhvendosur fajin për problemet klimatike tek ata që janë më pak përgjegjës për to. Është gjithashtu një shembull i asaj që ekonomisti gjerman i shekullit të 19-të Friedrich List e quajti “duke larguar shkallën”.
“Është një mjet shumë i zakonshëm i zgjuar që kur dikush ka arritur majën e madhështisë, ai e largon shkallën me të cilën është ngjitur, në mënyrë që t’i privojë të tjerët nga mjetet për t’u ngjitur pas tij,” shkroi ai në 1841.
Ndërsa List e zbatoi këtë për recetat e njohura të tregtisë së lirë nga britanikët, të cilët vetë kishin ngjitur shkallët e merkantilizmit, është po aq e zbatueshme për shtytjen e sotme nga perëndimi që të tjerët të mos ndjekin rrugën e tyre të energjisë drejt majës, ndërkohë që ata e mbajnë avantazhet e një ngritjeje të tillë – një qasje që ata kanë aplikuar edhe në teknologjinë e armëve bërthamore.
Si përgjigje, shumë vende jo-perëndimore kanë qenë të prirur ose të theksojnë padrejtësinë e detyrimit për të përballuar koston e zbutjes së ngjarjeve ekstreme të motit të shkaktuara nga të tjerët.
Ata i kanë bërë thirrje gjithashtu ndjenjës perëndimore të vetë-ruajtjes duke argumentuar, siç ka bërë kryeministri i Bahamas, se ndryshimi klimatik do të dërgonte një mori refugjatësh në Europë, duke mposhtur sistemet e privilegjit që Perëndimi ka ndërtuar për t’u izoluar nga problemet. ka shkaktuar në pjesën tjetër të botës.
Të dyja këto qasje pranojnë një premisë të gabuar: se ndryshimi i klimës është kryesisht një problem për Jugun Global, me Perëndimin që shpëton kryesisht i padëmtuar, por sërish arrin të transferojë dhimbjen në pjesën tjetër të globit.
Megjithatë, një raport nga Organizata Botërore Meteorologjike i lëshuar më 2 nëntor thoshte se “temperaturat në Europë janë rritur me më shumë se dyfishi i mesatares globale gjatë 30 viteve të fundit – më e larta nga çdo kontinent në botë”. Dhe parashikonte “nxehtësi të jashtëzakonshme, zjarre, përmbytjet dhe ndikimet e tjera të ndryshimeve klimatike do të prekin shoqërinë, ekonomitë dhe ekosistemet”.
Vetëm këtë vit, efektet e kësaj kanë qenë befasuese. Rajoni pësoi valë ekstreme të të nxehtit që shkaktuan thatësirën më të keqe në gjysmë mijëvjeçari, thanë lumenjtë dhe rezervuarët, ndezën zjarret që shkatërruan më shumë se 660,000 hektarë (1.63 milionë hektarë) tokë dhe vranë të paktën 15,000 njerëz.
Më tej në perëndim, shtetet në SHBA po luftojnë me një mega Thatësirë ​​22-vjeçare, më e keqja në një mijëvjeçar, dhe në të gjithë Amerikën e Veriut, nivelet e ujit në lumenj, liqene dhe rezervuarë po bien.
Në vend që t’i bëjë thirrje ndërgjegjes së Perëndimit ose të shtyjë përrallën se ata do të preken vetëm në mënyrë indirekte nga marrëzia e veprimeve të tyre, bota duhet të huazojë gjuhën e JRR Tolkien në The Hobbit: “Nëse kjo do të përfundojë në zjarr, atëherë ne duhet të të gjithë digjen së bashku.”
Fakti është se Perëndimi ka po aq shumë për të humbur, nëse jo më shumë, se ne të tjerët nga kriza klimatike. Përdorimi i trojeve të thirrjeve humanitare të viteve 1990 që portretizojnë popullin global të jugut si viktima të pafuqishme, do të frymëzojë vetëm të njëjtat përgjigje sipërfaqësore, bamirëse që janë krijuar për ta bërë dhuruesin të duket dhe të ndihet mirë, në vend që të adresojnë problemin – siç ka demonstruar Zvicra.
Në vend që të shpëtojmë pyjet braziliane tropikale, ndoshta një diskutim më i mirë dhe më me ndikim do të ishte se çfarë të bëhej për tharjen e Seinës.
Në fund të fundit, nuk është dhimbja dhe vuajtja ajo që do ta lëvizë Perëndimin në ndonjë mënyrë kuptimplote.  Dhe vetëm kur të ndryshojmë bisedën mund të presim që të ndodhë.
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Leyen

Von der Leyen: BE, paketë ndihme me vlerë 500 mln euro për Ballkanin Perëndimor

0
(Skenderbeu.info)-Von der Leyen: BE, paketë ndihme me vlerë 500 mln euro për Ballkanin Perëndimor  Ursula...
Berisha

Qëllohet kreu i PD-së, Sali Berisha në protestë, nga një person i infiltruar

0
(Skenderbeu.info)-Qëllohet kreu i PD-së, Sali Berisha në protestë, nga një person i infiltruar Një incident...
Protestuesit me sloganet e para.

Protestuesit me sloganet e para

0
(Skenderbeu.info)-Protestuesit me sloganet e para Ka nisur grumbullimi i protestuesve në urën e madhe në...
Destinacione

Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët

0
(Skenderbeu.info)-Putini dëbon 100 mijë refugjatë ukrainas ne Siberi , Arktik dhe Lindjen e Largët Vladimir...
Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

Lajme të tjera
NGJASHME

Lufta do të jetë ‘me ritëm të reduktuar’ për shumë muaj

(Skenderbeu.info) Lufta do të jetë 'me ritëm të reduktuar'...

“Unë jetoj me frikë për jetën time në Afganistan”

(Skenderbeu.info) "Unë jetoj me frikë për jetën time në...

Realiteti i Brexit është i vështirë. Njerëzit e varfër po vuajnë më shumë

(Skenderbeu.info)-Realiteti i Brexit është i vështirë. Njerëzit e varfër...

Putin mund të përdorë bisedimet e paqes në Ukrainë për t’u riarmatosur

(Skenderbeu.info) Putin mund të përdorë bisedimet e paqes në...

Shkenca po bën të mundur “dëgjimin” e natyrës!

(Skenderbeu.info)-Shkenca po bën të mundur "dëgjimin" e natyrës! Shkencëtarët kohët...

Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në provime, por ato përmirësojnë mësuesit e tyre

(Skenderbeu.info)-Testet nuk i bëjnë nxënësit më të mirë në...

Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një këngë që shumë prej nesh e kemi harruar

(Skenderbeu.info)-Populli heroik i Iranit po i mëson perëndimit një...
Raporto