fbpx

Perëndimi duhet të mbajë vendosmërinë për të shpëtuar Ukrainën

(Skenderbeu.info)-Perëndimi duhet të mbajë vendosmërinë për të shpëtuar Ukrainën

Tani në muajin e saj të tetë, lufta në Ukrainë po zvarritet pa fund në horizont.
Jo vetëm që planet ambicioze të presidentit rus Vladimir Putin për një xhiro fitoreje pas një pushtimi të shpejtë të Ukrainës u prishën, por ai gjithashtu përballet me pengesa mahnitëse në fushën e betejës, mospajtim në vend dhe kritika të gjera ndërkombëtare për shkeljen e rëndë të ligjit ndërkombëtar dhe parimeve të Kartës së OKB-së. anëtar i përhershëm i Këshillit të Sigurimit.
Dënimi i fundit erdhi nga presidentët Joe Biden dhe Emmanuel Macron në sesionin aktual të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Dhe tani, Kina dhe India, dy vende që kishin qëndruar neutrale në luftë deri në mes të shtatorit, po shprehin shqetësime. Megjithëse Putin ka një fytyrë të guximshme dhe vazhdon të pohojë se planet e tij janë në rrugën e duhur, ai ka ngecur pa opsione të mira dhe shanse të rënda.
Nuk duhet të spekulojmë për lëvizjet e tij të ardhshme: rajonet e pushtuara nga Rusia të Ukrainës lindore dhe jugore – Luhansk dhe Kherson, Zaporizhzhia dhe Donetsk – po votojnë këtë javë për aneksimin e tyre nga Rusia. Udhëheqësit perëndimorë po e quajnë referendumin një mashtrim dhe SHBA-të kanë thënë se nuk do ta njohin aneksimin.
Perëndimi duhet të mbajë vendosmërinë për të shpëtuar Ukrainën,Dënimi i fundit erdhi nga presidentët Joe Biden dhe Macron ne Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së
Joe Biden
Putin lëshoi ​​gjithashtu një kërcënim të fshehtë për të përdorur armë bërthamore dhe tha se nuk po bënte bllof. Dhe të martën, Kremlini thirri 300,000 trupa rezervë për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore. Lëvizja krijoi tension të mëtejshëm në shtëpi – shumica e rusëve janë indiferentë ndaj luftës dhe nuk ka oreks për të luftuar në Ukrainë.
Pas këtij njoftimi, të gjitha fluturimet që largoheshin nga Rusia u rezervuan plotësisht në një përpjekje të dukshme për t’u arratisur. dhe Putin bëri thirrje që fluturimet të mos u shiten burrave që ishin në moshë. Presioni jashtë vendit u rrit me Presidentin e Kinës Xi Jinping dhe Kryeministrin e Indisë Narendra Modi që vunë në dyshim luftën.
Nga 14 deri më 16 shtator, Putin, Xi dhe Modi morën pjesë në takimin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Samarkand, Uzbekistan. Ndërsa Putin takoi Xi, ai pranoi shqetësimet dhe pyetjet e Kinës në lidhje me luftën. Pavarësisht se kishte njoftuar më herët se nuk kishte “kufizime” në marrëdhëniet e tyre dypalëshe, Kina ka ndjekur të ashtuquajturën “qasje të balancuar” duke mos e kritikuar Rusinë në publik, por duke mos e mbështetur as atë.
Dhe ndërsa Modi takoi Putinin kokë më kokë, komenti i tij hapës ishte se “Unë e di që epoka e sotme nuk është e luftës dhe unë kam folur me ju në telefon për këtë.” Putini u përgjigj se ai i kuptonte shqetësimet e Modit për luftën: “Unë e di për pozicionin tuaj për konfliktin në Ukrainë dhe unë e di për shqetësimet tuaja.
Ne duam që e gjithë kjo të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur.” Si Kina ashtu edhe India kishin abstenuar kur Asambleja e Përgjithshme dënoi pushtimin rus të Ukrainës në prill dhe kanë financuar luftën duke blerë naftë ruse. Putini u detyrua të bënte thirrje për mobilizimin e pjesshëm të rezervave për shkak të mungesës së forcave kontraktuese dhe dobësisë në vijat e para.
Kundërofensiva e Ukrainës, si në verilindje ashtu edhe në jug, ka qenë efektive pasi ka marrë pjesë të mëdha të territorit dhe është gati të bëjë përparim të mëtejshëm. Armët perëndimore kanë ndihmuar me të vërtetë dhe Rusia po pëson humbje të mëdha, ndoshta dhjetëra mijëra ushtarë të vrarë dhe madje duke mos pasur furnizime.
Ajo që Putini do të bëjë si mjeti i fundit kur të futet në qoshe është padyshim i panjohur, por ai e kupton se nuk është i vetmi me armë bërthamore; dhe koncepti i “shkatërrimit të siguruar reciprok” që i mbajti rivalët të vepronin në mënyrë racionale edhe gjatë Luftës së Ftohtë, vazhdon të ketë kuptim të vërtetë.
Perspektivat për ndërmjetësim ose negociata janë të largëta, megjithëse presidenti Erdogan i Turqisë, i cili e ka pozicionuar veten si ndërmjetës në konflikt, tha në Asamblenë e Përgjithshme të martën: “Ne duhet të gjejmë së bashku një zgjidhje diplomatike të arsyeshme, të drejtë dhe të zbatueshme që do të sigurojë mundësia e të dy palëve për një dalje të nderuar.”
Ai shtoi: “Ne do të vazhdojmë të rrisim përpjekjet tona për t’i dhënë fund luftës.” Pavarësisht se sa zgjat lufta, Putini tashmë ka zvogëluar ambiciet e tij të mëparshme. A do të vazhdojë perëndimi vendosmërinë e tij për të mbështetur Ukrainën ndërsa ajo lufton me guxim për integritetin e saj territorial dhe pavarësinë politike?

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

femijet dhe social media

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

0
(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë në javë Një studim i studiuesve të Universitetit të Leicester-it zbulon se fëmijët dhjetëvjeçarë humbin rreth...
Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...

Lajme të tjera
NGJASHME

Në Iran, bukuria është një mëkat i vdekshëm

(Skenderbeu.info)-Në Iran, bukuria është një mëkat i vdekshëm Mahsa Amini...

Kërcënimi bërthamor nxit frikën e përhapur ne Rusi

(Skenderbeu.info)-Kërcënimi bërthamor nxit frikën e përhapur ne Rusi Propaganda e...

Konkurset e bukurisë thonë se po ndryshojnë – mos i besoni

(Skenderbeu.info)-Konkurset e bukurisë thonë se po ndryshojnë – mos...

Kujdes nga mundësia e një fatkeqësie bërthamore

(Skenderbeu.info)-Kujdes nga mundësia e një fatkeqësie bërthamore.Fuqitë botërore duhet...
Raporto