(Skenderbeu.info)-Toksikologia: Janë shtuar përdoruesit e kokainës

 Ndër problemet më shqetësuese të shoqërisë shqiptare eshte shtimi i përdoruesve të lëndëve narkotike dhe veçanërisht drogave të forta.
Por krahas shtimit të përdoruesve, një shifër sado pak ngushëlluese. Eshtë edhe shtimi i numrit të persona që kërkojnë ndihmë për t’u shkëputur nga varësia e drogës.
Orges Hysenaj, nga qendra e rehabilitimit Teen Challenge Albania, tregon se kryesisht në qendër shkojnë persona mbi 30 vjeç, të cilët sipas tij kanë humbur shpresën. “Na vijnë individë kryesisht mbi 30 vjeç, edhe pse kemi pasur edhe 18-vjeçare. Ata vijnë aty të pashpresë. Ata vijnë të frikësuar. “A do t’ia dalë dot?” Rastet më të suksesshme janë ato kur individi na kontakton vetë, pasi ai e ka pranuar problemin”, shprehet Orges Hysenaj, nga qendra e rehabilitimit Teen Challenge Albania.
Toksikologia Amarda Gashi tregon se janë shtuar përdoruesit e kokainë, ndërsa thekson se marijuana është një drogë hyrëse për të tjerat.
Ka nevojë për ndihmë. Në momentin kur paraqiten në pavion, pas komunikimin me mjekun, bëhet një plan i detajuar. Kohët e fundit kemi pasur më shumë përdorurës të kokainë, por edhe të heroinës, pasi janë kronikë. Ata që kanë probleme me marijuanët lidhen edhe me psikiatrinë. Sepse kjo drogë shkakton drejtpërdrejt psikoza, skizofreni, halucinacione. Kjo është një drogë hyrëse për të gjitha të tjerat”, tregon toksikologia”, u shpreh toksikologia Amarda Gashi.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i...

Aksident tragjik në Qafën e Muzinës/Emri i viktimes

(Skenderbeu.info)-Aksident tragjik në Qafën e Muzinës/Emri i viktimes Një aksident...

Arrestohet 39 vjeçari /Përndiqte 44 vjeçaren dhe i futet me forcë në banesë

(Skenderbeu.info)-Arrestohet 39 vjeçari /Përndiqte 44 vjeçaren dhe i futet...

Këto qytete do të ngelen sot pa drita, OST del me njoftimin e rendesishem

(Skenderbeu.info)-Këto qytete do të ngelen sot pa drita, OST...

Paralajmëron studimi: Dhuna në punë prek një në pesë punonjës!

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron studimi: Dhuna në punë prek një në pesë...

Shqipëria më e korruptuara në rajon

(Skenderbeu.info)-Shqipëria më e korruptuara në rajon. Gati 56% e...

Greqia nuk “del nga moda” për shqiptarët

(Skenderbeu.info)-Greqia nuk “del nga moda” për shqiptarët Shqiptarët vijojnë të...
Raporto