Përdoreni teknikën “Pomodoro” për ta rritur përqendrimin

(Skenderbeu.info)-Përdoreni teknikën “Pomodoro” për ta rritur përqendrimin

Të gjithë duam të jemi produktivë, apo jo? Kohët e fundit është mjaftë e vështirë të arrihet kjo pasi që me dinamikën e shpejtë të jetesës thjesht nuk mund të arrijmë të përqendrohemi
Nuk ka ditë të javës kur nuk përballemi me pengesa apo shpërqendrime. Ato vijnë në formë të teksteve, njoftimeve në Facebook apo përmes e-maileve.
Ju mund të vëreni se kur ju jeni duke punuar në ndonjë aktivitet dhe nuk e keni ndjesinë e kohës që është duke kaluar, atëherë kjo është gjendja optimale e fokusit, e njohur si “rrjedha”, një term i shpikur nga psikologu hungarez Mihaly Csikszentmihalyi. Është sikur të jesh në autopilot.
Në këtë gjendje, ne gjejmë veten aq të zhytur në një detyrë dhe kjo ndikon që të gjitha pengesat zhduken. Në ato momente jemi të vetëdijshëm vetëm për detyrën në të cilën jemi duke punuar.
Për të arritur në këtë  nivel, ne duhet ta mbajmë energjinë tonë mendore. Energjia mendore është karburant për fokusin tonë dhe ne kemi një sasi të kufizuar të saj.
Duhet të shmangim gjërat që e zvogëlojnë këtë energji, si vendimmarrja e vazhdueshme, ndryshimi i detyrave dhe padyshim rrjetet sociale.
Teknika Pomodoro, për të minimizuar ndërrimin e detyrave
Ndryshimi i detyrave është një humbje e energjisë mendore. Kontrollimi i Facebook-ut konsiderohet ndërrim i detyrës, kontrollimi i telefonit tuaj është ndërrim i detyrës; dhe po, kontrollimi i email-it është ndërrim i detyrës.
Trurit i duhet një kohë që të hyjë në rrjedhën e produktivitetit, ndërsa ndërprerja e rrjedhjes mund të jetë e keqe për produktivitetin.
Teknika Pomodoro u zhvillua nga Francesco Cirillo në fund të viteve 1980. Ideja është të zgjidhni një detyrë, pastaj:
– Vendosni një kohëmatës (zakonisht 25 minuta)
– Punoni në atë detyrë deri sa të ndalet kohëmatësi. (Nëse ju hutoheni nga diçka, merrni një shënim dhe kthehuni tek ajo më vonë.)
– Pushoni tre deri në pesë minuta
– Përsëritni hapat nga 1 deri në 3, pastaj pushoni deri në 30 minuta.
Ju mund ta ndryshoni këtë për t’iu përshtatur nevojave tuaja, por gjëja e rëndësishme është që ju të zgjidhni një detyrë dhe të qëndroni në atë për çfarëdo qoftë intervali kohor. Ndërsa po punoni, bllokoni të gjitha pengesat e panevojshme. Shmangni takimet dhe mos e kontrolloni telefonin tuaj derisa të fiket kohë-matësi.
Në fund të fundit, dëgjoni trurin tuaj. Nëse mendimet tuaja janë të shpërndara, ndoshta ju duhet të bëni një pushim. Mbajeni energjinë tuaj mendore në mënyrë që t’i jepni detyrave të caktuara vëmendjen tuaj të plotë.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza...

Efektet pozitive të qershive për shëndet më të mirë

(Skenderbeu.info)-Efektet pozitive të qershive për shëndet më të mirë Sipas...

Pse është jodi i rëndësishëm për sytë?

(Skenderbeu.info)-Pse është jodi i rëndësishëm për sytë? Simptoma që nuk...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për...

Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek të rinjtë

(Skenderbeu.info)-Kanceri që po përhapet gjithnjë e më shumë tek...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është...

Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit

(Skenderbeu.info)-Këto superushqime janë aleatët tuaj kundër ankthit Stresi dhe ankthi...

Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja e popullsisë dhe shtimi i sëmundjeve

(Skenderbeu.info)-Importi i barnave në Shqipëri shënon rekord, shkak plakja...
Raporto