Përditësimet e Meta-s për të mbrojtur privatësinë e adoleshentëve

(Skenderbeu.info) Përditësimet e Meta-s për të mbrojtur privatësinë e adoleshentëve në. Meta po i inkurajon adoleshentët të përdorin mjetet e reja të sigurisë dhe të raportojnë çdo gjë që i bën ata të mos ndihen rehat.

Kompania mëmë e Facebook dhe Instagram Meta ka krijuar politika të reja për adoleshentët, duke synuar të gjithë nën moshën 16 vjeç ose nën 18 vjeç në disa vende. Për këta përdorues të rinj, llogaria do të kalojë automatikisht në cilësimet e paracaktuara kur të bashkohen në Facebook.

Cilësimet e reja të privatësisë do të ndikojnë:

  • Kush mund të shohë listën e miqve të tyre
  • Kush mund t’i shohë njerëzit, faqet dhe listat që ndjekin
  • Kush mund të shohë postimet në të cilat janë etiketuar në profilin e tyre
  • Rishikimi i postimeve në të cilat janë etiketuar përpara se postimi të shfaqet në profilin e tyre
  • Kush lejohet të komentojë në postimet e tyre publike

Meta e udhëhequr nga Mark Zuckerberg po teston gjithashtu mënyra për të mbrojtur adoleshentët nga mesazhet e ndonjë të rrituri të dyshimtë me të cilin nuk janë të lidhur. Llogaritë e dyshimta të të rriturve nuk do të shihen në listën e adoleshentëve që mund të njihni, thuhej në postimin në blog të kompanisë.

Sipas kompanisë, një llogari “e dyshimtë” është ajo që i përket një të rrituri që mund të jetë bllokuar ose raportuar kohët e fundit nga një i ri.

Përditësimet e Meta-s
Përditësimet e Meta-s

Per me teper, kompania mëmë po inkurajon gjithashtu adoleshentët të përdorin mjetet e reja të sigurisë dhe të raportojnë çdo gjë që i bën ata të pakëndshëm. Postimi i blogut vëren, “Ne po i nxitim adoleshentët të na raportojnë llogari pasi bllokojnë dikë dhe u dërgojmë atyre njoftime sigurie me informacione se si të lundrojnë mesazhet e papërshtatshme nga të rriturit.

Në vetëm një muaj në 2021, më shumë se 100 milionë njerëz panë njoftime sigurie në Messenger. Ne gjithashtu e kemi bërë më të lehtë për njerëzit të gjejnë mjetet tona të raportimit dhe, si rezultat, pamë një rritje prej më shumë se 70% të raporteve të dërguara tek ne nga të miturit në tremujorin e parë të 2022 krahasuar me tremujorin e mëparshëm në mesazhet e mesazheve të Messenger dhe Instagram.

Gjithashtu, kompania tha se po punon gjithashtu për mjete të reja që do të ndalojnë përhapjen e imazheve intime të adoleshentëve.

Ne po punojmë me Qendrën Kombëtare për Fëmijët e Zhdukur dhe të Shfrytëzuar (NCMEC) për të ndërtuar një platformë globale për adoleshentët të cilët janë të shqetësuar se imazhet intime që ata krijuan mund të shpërndahen në platformat publike në internet pa pëlqimin e tyre.

Kjo platformë do të jetë e ngjashme me punën që kemi bërë për të parandaluar ndarjen jo konsensuale të imazheve intime për të rriturit. Kjo do të na lejojë të parandalojmë që imazhet intime të një adoleshenti të mos postohen në internet dhe të mund të përdoren nga kompani të tjera në të gjithë industrinë e teknologjisë. Ne do të kemi më shumë për të ndarë për këtë burim të ri në javët në vijim”, tha Meta.

Blogpost i kompanisë: tha gjithashtu se kushdo që kërkon mbështetje dhe informacion në lidhje me ‘shpërdorimin’ mund të vizitojë burimet e edukimit dhe ndërgjegjësimit të Metës, duke përfshirë qendrën Stop Sextortion në Qendrën e Sigurisë në Facebook.

Kjo kompani amerikane e teknologjisë shumëkombëshe po punon gjithashtu rreth çështjeve mendore dhe vetë-imazheve pozitive duke bashkëpunuar me Thorn dhe NoFilter-in e tyre për të reduktuar stigmën rreth temave tabu duke përdorur materiale edukative.

Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...
Rama, Osmani

Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra

0
(Skenderbeu.info)-Presidentja Osmani: BE duhet të kalojë nga fjalët në vepra Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani...
Charles Michel

Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën

0
(Skenderbeu.info)-Po përparohet liberalizimi i vizave për Kosovën Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel tha të...

Lajme të tjera
NGJASHME

WhatsApp së shpejti me emoji të reja

(Skenderbeu.info) WhatsApp së shpejti me emoji të reja. Platforma...

Abonentët e Twitter Blue marrin veçorinë e modifikimit

(Skenderbeu.info) Abonentët e Twitter Blue marrin veçorinë e modifikimit....

TikTok mund të përdoret për spiunim

(Skenderbeu.info) TikTok mund të përdoret për spiunim. Shefi i...

Përdorimi i markave të Instagramit u rrit

(Skenderbeu.info) Përdorimi i markave të Instagramit u rrit. Përdorimi...

Twitter, promovoni dhe mbroni bisedën publike

(Skenderbeu.info) Twitter, promovoni dhe mbroni bisedën publike. “Misioni i...

Musk planifikon të zgjerojë Twitter-in deri në 1000 karaktere

(Skenderbeu.info) Musk planifikon të zgjerojë Twitter-in deri në 1000...

Autoritetet irlandeze gjobisin Meta-n me 265 milionë dollarë gjobë

(Skenderbeu.info) Autoritetet irlandeze gjobisin Meta-n me 265 milionë dollarë...

Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu

(Skenderbeu.info)-Musk: pagova 8 dollarë për shenjen e verifikimit blu Pronari...
Raporto