fbpx

Pensionistët: është rritur çmimi i druve, nuk kemi me çfarë të ngrohemi

(Skenderbeu.info) Pensionistët: është rritur çmimi i druve, nuk kemi me çfarë të ngrohemi

Librazh, në një nga qytetet më të ftohta të vendit, banorët e tij kanë filluar të interesohen që në mes të muajt shtator për blerjen e druve për dimër. Në këtë qytet dhe në rrethinat e tij banorët ngrohen kryesisht me stufa me dru.  Ata janë habitur kur kanë vënë re sesa shumë ishte rritur çmimi.

Çmimi i një metri kub dru varion nga 6.500 deri në 7.500 lekë. Një fishër tepër e lartë, e papërballueshme kryesisht për pensionisët të cilat marrin pesion prej 13000 lek. Ata shprehen se mbi gjysma e pesionit do tju shkoj për vetëm një metro kub dru. Ndërsa me pjesën tjetër do të duhen të blejnë ushqimet e shportës, të paguajnë taksat, transportin etj.

“Unë nuk mund të ble dru, sepse do më iki i gjithë pensioni vetëm për to, po pastaj me çfarë lekesh do ha do pi unë. Kam vendosur që këtë dimër të mos ngrohem, do të mbulohem me dy ose tre batanije”, shprehet një pensionist.

“Pensioni im është 13000 lek. Me kursim mua më duhen 2 metro kub dru në muaj që do të thotë 14000 lek. Unë nuk kam mjaftueshëm lek për të blerë dy metro kub jo më të ble ilace të paguaj drita, ujë, telefon dhe të ushqehem”, shprehet një tjetër pensionist për Skenderbeu.info.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Vipat kundër vendimit të SH.B.A-së për abortin

Aborti në Arizona kthim pas në 1864.

0
(Skenderbeu.info)  Aborti në Arizona kthim pas në 1864. Deri në këtë vit në Shetet e Bashkuara aborti ka qënë i paligjshëm. Një gjykatës i...
Jannik Sinner

Jannik Sinner në Sofje

0
(Skenderbeu.info)-Jannik Sinner në Sofje, i sapo kthyer në top 10-shen e botës, po ndjek treshen në ATP 250 në Sofje. Një turne që e ka fituar...
Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...

Lajme të tjera
NGJASHME

Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e martë, 27...

Ditët e zeza të Euros në tregjet ndërkombëtare

(Skenderbeu.info) Ditët e zeza të Euros në tregjet ndërkombëtare....

Historia e Ervis Martinaj ende një sekret

( Skenderbeu.info) Historia e Ervis Martinaj ende një sekret....

Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore

(Skenderbeu.info) Tedi Blushi: Shqipëria vendi bujqësor me krizë bujqësore....

Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare

(Skenderbeu.info) Berisha: marrëveshja Rusi-Serbi kundër interesave kombëtare Sot është mbajtur...

Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri

(Skenderbeu.info) Kola: Nuk ekziston mjekësia falas në Shqipëri Sipas mjekut...

Parashikimi i motit për ditën e hënë, 26 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e hënë, 26...

Kursi i këmbimit valutor për sot

Vlera e lekut kundrejt valutave të huaja përcaktohet lirisht në tregun e këmbimit valutor. Luhatjet e kursit të këmbimit reflektojnë lëvizjen e lirë të mall...
Raporto