fbpx

Kolonia e pelikanit në Shqipëri po rikthehej.Tani kërcënim aeroporti të ri

(Skenderbeu.info)-Kolonia e pelikanit në Shqipëri po rikthehej. Tani kërcënim aeroporti të ri.

Pelikanët dalmat të lagunës së Nartës u shpëtuan nga zhdukja, por tani qeveria po ndërton një aeroport në peizazhin e mbrojtur të Vlorës shkruan The Guardian.
Gjysmë duzinë pelikanë dalmat fluturojnë ndërsa i afrohemi lagunës së Nartës, një moçal pranë Vlorës në Shqipërinë jugperëndimore.
Është një pamje madhështore – gjashtë zogj që fluturojnë në mënyrë elegante, me qafë të anuar mbrapa dhe hapje krahësh pothuajse të ngjashme me atë të një albatrosi. “Ata janë të mitur”, thotë Taulant Bino, kreu i Shoqatës Ornitologjike Shqiptare (AOS). “Ata mund të krijojnë familjen e tyre në vitet e ardhshme.”
Edhe pse pelikani dalmat (Pelecanus crispus) nuk shumohen këtu, laguna shërben si një vend i rëndësishëm ushqimi për zogjtë dhe shumë lloje të tjera, duke përfshirë flamingot, pulëbardha dhe pulëbardhët. Zogjtë shtegtarë përdorin lagunën si një ndalesë gjatë udhëtimit të tyre të gjatë midis Afrikës dhe Evropës qendrore dhe veriore.
Ato janë ligatinat kryesore mesdhetare, lloji i habitatit që mbuloi pjesën më të madhe të të gjithë bregdetit shqiptar derisa regjimi diktatorial i Enver Hoxhës thau një pjesë të madhe të tyre në vitet 1950 dhe 60, në një përpjekje për të zhdukur malarinë dhe për të zhvilluar ultësirat për bujqësi.
Gama e pelikanit dalmat shtrihet në pjesën më të madhe të Euroazisë – nga Mesdheu në perëndim deri në ngushticën e Tajvanit në lindje – por ka pësuar një rënie në shekullin e 20-të. Një kombinim i zhvillimit të tokës, kullimit të kënetave, shqetësimit njerëzor dhe gjuetisë pa leje do të thotë se zogu konsiderohet “gati i kërcënuar” nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN). Këtë vit, gripi i shpendëve ka vrarë rreth 2,000 zogj të rritur në Greqi dhe Rumani.
Kolonia e pelikanit në Shqipëri po rikthehej. Tani ajo përballet me kërcënimin e një aeroporti të ri,Pelikanët dalmat të lagunës së Nartës
Laguna e Nartës, një vend i rëndësishëm ushqimi për pelikanët dhe flamingot dalmat.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Horoskopi

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka rrezik qe Plutoni te sjelle edhe debate, por edhe pasion te zjarrte sot ne jetën...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e premte, 30 shtator 2022 - Për ditën e sotme vendi ynë do të vijojë të jetë nën...
me i kerkuri i hashashit

Messi i hashashit, ndër ‘më të kërkuarit’ në Europë

0
(skenderbeu.info)  -"Messi i hashashit" Abdellah el Haj Sadek el Menbri, i njohur më mirë si El Messi del hashish, 38 vjeç, është bërë një...
Moratoriumi i gjuetisë

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

0
(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik. Për zhdukjen e kafshëve dhe shendëve gjueti e paligjshme dhe jashtë sezonit është problemi kryesor....
kokaine e kapur

293 kg kokainë ne mes te derrasave me destinacion Valencian

0
(skenderbeu.info)  -" 293 kg kokainë ne mes te derrasave" -Pasditen e kësaj të mërkure (28 shtator 2022) Policia  Federale e Brazilit sekuestroi 293 kilogramë...
migrimet e zogjeve

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

0
(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me...

Lajme të tjera
NGJASHME

Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022

(Skenderbeu.info) Horoskopi për ditën e premte, 30 shtator 2022 Dashi Ka...

Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik

(Skenderbeu.info) Moratoriumi i gjuetisë: kafshët dhe shependët në rrezik....

Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme...

Pasurohet liqeni i Ohrit me 2 milionë rasat korani

(Skenderbeu.info)-Pasurohet liqeni i Ohrit me 2 milionë rasat korani Këtë...

Në Drizë të Fierit 750 familje rome janë braktisur nga bashkia

(Skenderbeu.info)-Në Drizë të Fierit 750 familje rome janë braktisur...

Lekatari: Edukimi seksual te fëmijët që në moshën 4-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Lekatari: Edukimi seksual te fëmijët që në moshën 4-vjeçare Gazetarja...

Prindërit ne protestë pas mbylljes së kopshtit

(Skenderbeu.info)-Prindërit ne protestë pas mbylljes së kopshtit 'Reago për fëmijën...

Shqipëria pret krizën e vështirë!

(Skenderbeu.info)-Shqipëria pret krizën më e vështirë!Rritjet e çmimeve duket...
Raporto