Studimi: Vendet me peizazhin më piktoresk në Europë, Shqipëria në vendet e para!

(Skenderbeu.info)-Studimi: Vendet me peizazhin më piktoresk në Europë, Shqipëria në vendet e para!

Pikturat e peizazhit shpesh kanë tre elementë kryesorë: terrenin malor, bollëkun e ujit dhe një shumëllojshmërinë e bimësisë. Ky është parë si peizazhi ideal si në veprat artistike piktoreske europiane ashtu edhe në veprat e artit të Shanshuit të Azisë Lindor. Një studim statistikor sjell vendet të cilat kanë gërshetim të këtyre karakteristikave dhe Shqipëria është në gjithashtu në listë.
Një e treta vlerësohet për terrenin malor duke përfshirë dendësinë e maleve ultra të spikatura, përqindjen e zonës malore, lartësinë mesatare mbi pikën më të ulët dhe lartësinë e lartë në krahasim me sipërfaqen e tokës. Një e treta bazohet nga bollëku i ujit duke përfshirë raportin e vijës bregdetare me sipërfaqen, përqindjen e tokës 100 km nga oqeani, dendësinë prej 10 hektarësh liqenesh dhe sipërfaqen e ujërave të ëmbla. Një e treta peshohet për një sërë kushtesh të bimësisë, duke përfshirë variancën e kushteve të mbulimit të tokës, si pyjet, shkurret, kullotat, tokat bujqësore dhe tokat djerrë.
Qendër e veçantë turistike tek Liqeni i Marinës në Belsh
Çdo vend vlerësohet si një i tërë, kështu që ndoshta ka disa peizazhe shumë piktoreske në disa vende që janë të ulëta në listë. Për shembull, distrikti anglez i liqenit është i famshëm për bukurinë e tij, por nuk është përfaqësues i të gjithë vendit.
Vendet e mëposhtme u zbuluan se kishin peizazhin më piktoresk, sipas këtyre tre kategorive:
1) Kili
Sipas studimit, Kili është vendi me peizazhin më piktoresk në botë. Vendi i Amerikës Latine ka shumë vijë bregdetare, pasi ndodhet përgjatë bregut të Paqësorit. Është gjithashtu mjaft malor sepse malet e Andeve përshkojnë një pjesë të madhe të vendit. Për më tepër, vendi ka një shumëllojshmëri të kushteve të vegjetacionit. 31% është e pyllëzuar, 21% është tokë djerrë, 16% është shkurre dhe 6% është tokë bujqësore.
2) Norvegjia
Norvegjia ka peizazhin më piktoresk në Europë, sipas hulumtimit. Vendi ka një sasi të madhe të vijës bregdetare, sepse ka shumë fjorde dhe kufizohet me Oqeanin Atlantik të Veriut. Është gjithashtu jashtëzakonisht malore, sepse malet skandinave përshkojnë një pjesë të madhe të tokës së saj. Për më tepër, Norvegjia ka një shumëllojshmëri të kushteve të vegjetacionit. 43% është e pyllëzuar, 18% ka bimësi të rrallë, 12% është me bar dhe 6% është tokë djerrë.
3) Zvicra
Në bazë të të dhënave, Zvicra është një tjetër vend në Europë që është shumë piktoresk. Megjithëse vendi është pa dalje në det, vendi është i mbushur me shumë liqene të mbushura me ujë nga akullnajat e tij. Duke qenë se ndodhet në Alpe, është gjithashtu një nga vendet më malore në botë. Përveç kësaj, vendi ka një shumëllojshmëri të kushteve të vegjetacionit. 37% është e pyllëzuar, 28% është tokë me bar, 14% është tokë bujqësore dhe 8% është tokë djerrë.
4) Shqipëria
Shqipëria është një tjetër vend europian në mesin e pesë vendeve më piktoreske, sipas studimit. Ndryshe nga Norvegjia dhe Zvicra, vendi kufizohet me Detin Mesdhe. Pavarësisht se ka një sipërfaqe relativisht të vogël toke, vendi ka gjashtë maja malore ultra të spikatura. Për më tepër, vendi ka një shumëllojshmëri të kushteve të vegjetacionit. 36% e tokës së saj është e pyllëzuar, ndërsa 48% e tokës është tokë bujqësore.
Top 20 vendet më piktoreske

Kili
Norvegjia
Zvicra
Shqipëria
Kepi ​​Verde
Qipron
Greqia
Tajvani
Samoa
Republika Domenikane
Filipinet
Nepali
Korea e jugut
Zelanda e Re
Gjeorgjia
Maqedonia e Veriut
Xhamajka
Austria
Kuba
Italia

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës

(Skenderbeu.info)-Berisha mbledh sot Kryesinë për protestën e opozitës“Tirana do...

Plas sherri mes policëve në Tiranë,i drejtojnë armët e shërbimit njëri-tjetrit

(Skenderbeu.info)-Plas sherri mes policëve në Tiranë,i drejtojnë armët e...

Vlorë/ Gjendet i vdekur në një kanal 51-vjeçari nga Kukësi

(Skenderbeu.info)-Vlorë/ Gjendet i vdekur në një kanal 51-vjeçari nga...

Studimi, ERE: Familjet në shtëpi private konsum tre herë më të lartë energjie se në apartament

(Skenderbeu.info)-Studimi, ERE: Familjet në shtëpi private konsum tre herë...

Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për kartelin Sinaloa

(Skenderbeu.info)-Media amerikane i mëshon me forcë: Rama punon për...

Doza kanabisi gati për treg, dy të arrestuar në Bulqizë

(Skenderbeu.info)-Doza kanabisi gati për treg, dy të arrestuar në...

Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit psiko-social në Tiranë

(Skenderbeu.info)-Dhuna në shkolla, mbi 650 mësues i nënshtrohen vlerësimit...

Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më kapi flama gripale

(Skenderbeu.info)-Rama me dalje publike pas disa ditësh mungese: Më...
Raporto