(Skenderbeu.info)-“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i arrestuar nga Guardia di Finanza dyshohet se “pastroi” paratë e Camorra duke përvetësuar pasuri të mëdha të luajtshme dhe të paluajtshme. Me vlerë mbi 290 milionë euro. Këto pasuri u sekuestruan nga Guardia di Finanza e Napolit dhe Bolonjës nga një sipërmarrës 65-vjeçar, aktualisht në arrest shtëpie.

Ai ka pastruar paratë e klanit: 290 milionë
Burri akuzohet se ka pastruar shuma të mëdha parash kundër klaneve të ndryshme Camorra në Campania. Flitet për klane të egra si “Puca”, “Di Lauro”, “Scissionisti”, klani “Mallardo”, klani “Verde” dhe klani “Perfekt”. Sipas hetuesve, 65-vjeçari ishte bërë “një katalizator i vërtetë i interesave kriminale në sektorë të ndryshëm tregtarë, në radhë të parë ai i investimeve në pasuri të paluajtshme”.

Kishte 639 shtëpi, 12 kompani dhe 16 makina
Fiamme Gialle ka vulosur “12 kompani, 16 automjete, 37 marreveshje financiare dhe 639 ndërtesa dhe tokë, në provincat e Napolit, Benevento, Caserta, Bolonna, Ravenna, Latina dhe Sassari” Dhe siç shpjegon Fiamme Gialle nga hetimet një ” U shfaq edhe aktiviteti sistematik i shmangies së taksimit të shumave shumë të mëdha parash që riinvestoheshin në veprimtari tregtare dhe ndërtimore”.

Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mon
0 °
Tue
6 °
Wed
7 °
Thu
8 °
Fri
10 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës...

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes...

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga...

Një ton hashash u kap brenda Marokut

(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë...

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion...

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy...

Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut të kokainës në Europë

(Skenderbeu.info)-Shkaterrohet një nga rrjetet më të fuqishme të trafikut...

Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar i drogës

(Skenderbeu.info)-Me 1 kg kokainë e marijuanë/ Arrestohet shpërndarësi shqiptar...
Raporto