fbpx

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në telashe të mëdha”, kështu tha Sekretari i Përgjithshëm António Guterres në hapjen e Debatit të Përgjithshëm vjetor të martën.

Rendi ndërkombëtar që sanksionoi Organizata e Kombeve te Bashkuara po shperbehet.
OKB-ja rrallëherë i ka arritur qëllimet e saj më të larta. Por është e vështirë të kujtohet një kohë kur parimet e saj themelore të krijimit të zgjidhjeve të përbashkëta për paqen, mbështetjen e të drejtave të njeriut dhe promovimin e ligjit ndërkombëtar janë kërcënuar kaq shumë.
Shteti anëtar Rusia ka shkelur kartën e OKB-së me pushtimin e saj në Ukrainë. As presidenti rus Vladimir Putin dhe  kinez Xi Jinping nuk do të shqetësohen të paraqiten në takimin e liderëve në Big Mollën – edhe pse ata u mblodhën veçmas javën e kaluar.
Dhe përmbytjet e fundit në Pakistan sugjerojnë se përpjekjet e OKB-së për të ndërmjetësuar marrëveshje që frenojnë emetimet e karbonit janë tashmë shumë vonë për disa vende. Dikur, OKB-ja ishte një vatër e diplomacisë në kohë lufte.
Por ato ditë kanë ikur pasi Pekini dhe Moska ushtrojnë veton e tyre në Këshillin e Sigurimit për të penguar përpjekjet për të ndërmjetësuar në vende si Siria dhe Ukraina. Pas pushtimit të saj në fillim të këtij viti, Rusia i ktheu mbledhjet e këshillit në një teatër të absurdit.
Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në telashe të mëdha”, kështu tha Sekretari i Përgjithshëm António Guterres
Antonio Guterres
Presidenti amerikan Joe Biden do të zgjasë serinë e tij të bisedimeve të sinqerta kur t’i bëjë thirrje botës të mërkurën të ngrihet kundër “agresionit të zhveshur” nga Moska, tha këshilltari i sigurisë kombëtare, Jake Sullivan. Paralajmërimet e Bidenit se bota po ndahet në një duel mes despotëve dhe demokratëve shikojnë paratë.
Natyrisht, kritikët e Amerikës theksojnë se ajo shpesh është dukur se ka shkelur parimet e vetë OKB-SE, me luftërat e saj në Vietnam dhe Irak, për shembull.
Dhe çdo kthim në pushtet nga ish-Presidenti Donald Trump, i cili ia ktheu diplomacinë amerikane në kokë duke përmbysur aleatët perëndimorë dhe duke përkëdhelur tiranët, mund të zhdukë përpjekjet e Biden për të shpëtuar ligjin ndërkombëtar.
E gjithë kjo shpjegon tonin jashtëzakonisht të zymtë të fjalimit të Sekretarit të Përgjithshëm, pasi ai u ankua se “nuk kishte bashkëpunim, dialog, zgjidhje kolektive të problemeve”, ndërsa paralajmëroi, “realiteti është se ne jetojmë në një botë ku logjika e dialogut dhe bashkëpunimi është e vetmja rrugë përpara”.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë

(Skenderbeu.info)-Zgjedhjet: Pse fashizmi ka ende kontroll mbi Italinë . Toleranca...

Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund të na mjegullojë sytë

(Skenderbeu.info)-Shikojmë protestat në Iran dhe shpresojmë,optimizmi i rremë mund...

Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar

(Skenderbeu.info)-Çfarë kërkon Rusia nga votat në Ukrainën e pushtuar Zyrtarët...

Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i Rusise

(Skenderbeu.info)-Ukrainasit ndjejnë shpresë dhe jo frikë nga mobilizimi i...

Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve të klasifikuara

(Skenderbeu.info)-Shumë sekrete: Rasti i Trump thekson problemin e dokumenteve...

Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një zgjedhje urgjente

(Skenderbeu.info)-Kërcënimet bërthamore të Putinit e ballafaqojnë botën me një...

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...
Raporto