Paralajmërojnë mjekët: Asnjëherë mos i merrni këto suplemente gjatë natës

(Skenderbeu.info)-Paralajmërojnë mjekët: Asnjëherë mos i merrni këto suplemente gjatë natës

Miliona njerëz marrin suplemente çdo ditë për të ruajtur shëndetin e tyre të përgjithshëm, por është e rëndësishme të theksohet se disa prej tyre nuk do të kenë një efekt pozitiv nëse merren në kohën e gabuar të ditës, raporton Eat This.
Suplementet janë veçanërisht të nevojshme për ata njerëz që nuk kanë një dietë adekuate, sepse për shkak të stilit të tyre të shpejtë të jetesës, ata kryesisht hanë ushqime të përpunuara, të cilat nuk janë të pasura me lëndë ushqyese, shpjegojnë ekspertët. Por ata gjithashtu theksojnë se përpara se të marrim suplemente, duhet të flasim me një mjek i cili do të jetë në gjendje të rekomandojë më së miri se cilat suplemente duhet të marrim dhe në cilën orë të ditës.
Vitamina B
Ekzistojnë disa grupe të ndryshme të vitaminave B, secila prej të cilave ka një rol të rëndësishëm në energjinë dhe ruajtjen e shëndetit të qelizave. Vitaminat B rekomandohen të merren në mëngjes sepse, për shembull, vitamina B6 mund të ndikojë në cilësinë e gjumit nëse merret në mbrëmje dhe të shkaktojë pagjumësi ose probleme të tjera me gjumin, paralajmëron mjekja Suzanne Soliman.
Vitamina D dhe kalciumi
Kalciumi dhe vitamina D së bashku përthithen shumë më mirë dhe merren më mirë gjatë ditës me vakt. Domethënë, gjatë natës, melatonina, e cila nxit gjumin, rrit dhe marrja e vitaminës D mund të prishë gjumin, pohon mjeku Jagdish Khubchandani.
Vaj peshku
Vaji i peshkut është i shëndetshëm për të gjithë, por nëse merret në kohën e gabuar mund të ketë pasoja negative për shëndetin. Gjegjësisht, duke pasur parasysh se vaji i peshkut është i pasur me yndyrna, marrja e tij pak para se të shkoni në shtrat mund të shkaktojë probleme me tretjen, ngërçe dhe urth, shpjegon Soliman dhe shton se hulumtimet e mëparshme tregojnë se suplementet e vajit të peshkut absorbohen më së miri në mëngjes me mëngjes ose drekë. përmban yndyrna të shëndetshme.
Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
49 %
4.6kmh
75 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Miqësia bën mirë për shëndetin

(Skenderbeu.info)-Miqësia bën mirë për shëndetin  Një studim australian nga 1500...

Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie shi!

(Skenderbeu.info)-Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie...

OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive

(Skenderbeu.info)-OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive Organizata Botërore e...

Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të përbashkët

(Skenderbeu.info)-Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të...

Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm për fëmijët?

(Skenderbeu.info)-Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm...

Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni

(Skenderbeu.info)-Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni Hulumtimi...

Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike

(Skenderbeu.info)-Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme...
Raporto