Universitetet,më shumë para shpenzojnë për rojet sesa për kërkim shkencor

(Skenderbeu.info)-Universitetet,më shumë para shpenzojnë për rojet sesa për kërkim shkencor

Të gjashtë Universitet publike në vend për periudhën kohore 2021-2022, rezultojn se më tepër para janë shpenzuar për sigurinë e godinave.
Sipas monitorimit të kryer nga Qëndresa Qytetare, kjo shifër shkon në 3.3 milionë euro ndërsa shumë herë më pak janë shpenzuar për kërkimet shkencore.
Nëpërmjet këtij monitorimi kuptuam që universitetet ishin burgje në aspektin e sigurisë dhe bunker në aspektin e transparencës. 6 universitete publike kanë shpenzuar në total 3.3 milion euro për sigurinë e godinave, 2.2 milionë euro janë shpenzuar për rojet dhe 1.2 milionë euro janë shpenzuar për ambientet rrethuese. Nga ana tjetër vetëm 16.300 euro kanë shpenzuar 6 universitetet  për kërkimin shkencore. Ne kemi pyetur dhe universitetet jopublike dhe universiteti jopublik më i madh shpenzonte 40 mijë euro në vit për sigurinë e godinave dhe kishte në dispozicion 12 roje”, tha Rigels Xhemollari, Qëndresa Qytetare.
Universiteti i Tiranës, ndjekur me pas nga ai i Durrësit rezultojnë me shpenzimet më të larta. Në Total 6 universitete publike kanë shpenzuar 1.3 milion euro vetëm për orendi.
1.3 milion euro kanë shkuar për orendi ndër këto unë mund të theksoj që Universiteti i Tiranës ka shpenzuar rreth 350 mije euro për grilat e dritareve në një kohë kur këtij universiteti i mungojnë laboratorët dhe shërbimet ndaj studentëve”, tha Xhemollari.
Mungesën e transparencës, Xhemollari e cilëson si shkakun e keqqeverisjes së universiteteve.
Ne mendojmë që me mungesën e transparencës mund të fshihet abuzivizmi, mund të ketë abuzime në aspektin e bordit të administrimit. Por dhe vetë drejtuesit e universiteteve nuk janë pa faj në këtë aspekt pasi shohim që janë shumë zëra që janë shpërblime, honorare, dieta, udhëtime të cilat janë shumë të larta por nga ana tjetër pedagogët nuk përfitojnë”, tha Xhemollari.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Ish ylli i Milan dhe Real Madrid braziliani Kaka

Kaka: Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren

0
(Skenderbeu.info)-Kaka: "Jo të gjithë në Brazil e mbështesin kombëtaren. Ronaldo konsiderohet thjesht një njeri...
Santos trajneri i Portugalise

Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari”

0
(Skenderbeu.info)-Portugali, Santos: “Ronaldo nuk donte të largohej nga Katari, le ta lëmë të qetë”....
perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...

Lajme të tjera
NGJASHME

Nisin shitjet e apartamenteve në portin turistik të Durrësit pa filluar akoma ndërtimi

(Skenderbeu.info)-Nisin shitjet e apartamenteve në portin turistik të Durrësit...

Shqipëria merr vetëm 80 mln euro nga 1 mld eurot e BE

(Skenderbeu.info)-Shqipëria merr vetëm 80 mln euro nga 1 mld...

Çfarë do të bëjë NATO për të mbikëqyrur infrastrukturat në Europë!

(Skenderbeu.info)-Çfarë do të bëjë NATO për të mbikëqyrur infrastrukturat...

Parkimi në Tiranë nxjerr 5 milionë euro në vit

(Skenderbeu.info)-Parkimi në Tiranë nxjerr 5 milionë euro në vit  Në...

Von der Leyen: BE, paketë ndihme me vlerë 500 mln euro për Ballkanin Perëndimor

(Skenderbeu.info)-Von der Leyen: BE, paketë ndihme me vlerë 500...

Shqiptarët “Frike” nga shtrenjtimi i energjisë, ndryshojnë nga prizat e deri te elektroshtëpiaket

(Skenderbeu.info)-Shqiptarët “Frike” nga shtrenjtimi i energjisë, ndryshojnë nga prizat...

Ndryshon udhëzimi i kontributeve/ Raporti mjekësor për barrëlindje do përfshijë pagesën deri në 1 muaj

(Skenderbeu.info)-Raporti mjekësor për barrëlindje do përfshijë pagesën deri në...

Çfarë parashikon marrëveshja e BE-së për kufirin e çmimit të naftës ruse?

(Skenderbeu.info)-Çfarë parashikon marrëveshja e BE-së për kufirin e çmimit...
Raporto