(Skenderbeu.info)-Papa Françesku në Hungari, takohet me refugjatët ukrainas

Papa Françesku është takuar të shtunën me ukrainasit që u larguan nga lufta në kufirin lindor të Hungarisë, duke u thënë refugjatëve se mund të ndërtojnë një të ardhme.
Françesku u takua me rreth 600 refugjatë, të varfër dhe të pastrehë në një vizitë në kishën e Shën Elizabetës në Budapest në ditën e dytë të vizitës së tij, e cila filloi të premten kur ai paralajmëroi për rreziqet e rritjes së nacionalizmit në Europë.
Oleg Yakovlev tregoi se ai dhe gruaja e tij Lyudmila dhe pesë fëmijët e tyre duhej të largoheshin nga Dnipro një vit më parë pas bombardimeve ruse.
“Ne u mirëpritëm këtu dhe ne gjetëm një shtëpi të re por shumë kanë vuajtur dhe vuajnë ende për shkak të luftës,” i tha Yakovlev Papës.
I ulur në rreshtin e parë të kishës me familjen e tij, më i vogli nga fëmijët e Yakovlev, një djalë rreth katër vjeç, u argëtua nga vëmendja që po merrte, ndërsa babai i tij fliste për luftën.
Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022, miliona refugjatë janë zhvendosur në Europën Qendrore, duke përfshirë Hungarinë, dhe janë shpërngulur në vende të tjera.
Rreth 35,000 kanë aplikuar për statusin e mbrojtjes së përkohshme në Hungari. Françesku tha se shprehja e dhembshurisë për ata që vuajnë nga varfëria dhe tragjedia është një pjesë integrale e të qenit i krishterë.
Më vonë Papa u takua me Mitropolitin (peshkop) Hilarion, përfaqësues i Kishës Ortodokse Ruse (ROC) në Budapest.
Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë...

Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të vdekur në pak ditë

(Skenderbeu.info)-Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të...

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë

(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku...

Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes që la të vdekur 94 emigrantë

(Skenderbeu.info)-Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes...

Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

(Skenderbeu.info)-Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë Turqia...

Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do të ishte “shkatërruese”

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do...

Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të vdekur dhe 850 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të...
Raporto