(Skenderbeu.info) Pamjet e qiellit që nuk duhen humbur në janar. NASA është rikthyer me vrojtimin e saj mujor se çfarë duhet të shikoni në qiellin e natës.

Janari ofron disa pamje të vërtetë, duke përfshirë një paradë planetësh, një verbim dimëror të yjeve dhe madje edhe një kometë.

Planetet
Gjatë gjithë muajit janar ju do të jeni në gjendje të dalloni katër planetë në të njëjtën kohë, me sy të lirë.

Marsi në lindje, i identifikueshëm nga ngjyra e tij rozë salmon. Pastaj, dritat e ndritshme të Jupiterit sipër dhe Saturnit në jugperëndim, afër Venusit.

Yjet
Netët e freskëta dhe të dimrit të janarit ofrojnë një shans të shkëlqyeshëm për njerëzit në hemisferën veriore për të dalluar yjet dhe yjësitë e ndritshme.

“Aty është Orion gjahtari; konstelacioni i madh i qenve Canis Major; dhe qeni i vogël më pak i njohur, Canis Minor me yllin e tij të ndritshëm Procyon,” shpjegoi NASA në faqen e saj të internetit.

“Demi në formë Y-je, demi, përfshin grupet e ndritshme të yjeve Hyades dhe Pleiades. Dhe vetëm në lindje të Orionit, do të gjeni yjet e ndritshëm Castor dhe Pollux, të cilët formojnë kokat e binjakëve në Binjakët.

Nëse keni vështirësi në zgjedhjen e veçorive, aktivizoni aplikacionin tuaj të astronomisë.

Kometa

Kometa C/2022 E3 (ZTF) është e vëzhgueshme me dylbi ose teleskop në qiellin para agimit, duke lëvizur me shpejtësi drejt veriperëndimit.

Aktualisht, duke kaluar nëpër sistemin e brendshëm diellor, kometa u pa për herë të parë në mars 2021, kur ishte tashmë brenda orbitës së Jupiterit. C/2022 E3 (ZTF) do të bëjë afrimin më të afërt me diellin më 12 janar dhe do t’i afrohet Tokës më 2 shkurt.

Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
0.5kmh
0 %
Sun
19 °
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të...

Hipermakina elektrike japoneze Aspark Owl vendos dy rekorde botërore

(Skenderbeu.info)-Hipermakina elektrike japoneze Aspark Owl vendos dy rekorde botërore Aspark...

Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy S23 Ultra?

(Skenderbeu.info)-Sa po paguan Samsung për të prodhuar telefonin Galaxy...

Apple mohon pretendimet e rusëve për spiunazh

(Skenderbeu.info)-Apple mohon pretendimet e rusëve për spiunazh Apple Inc ka...

E papritur/ Mercedes tani ka laptopin e saj

(Skenderbeu.info)-E papritur/ Mercedes tani ka laptopin e saj Gjatë Computex...

Aston Martin prezantoi DB12

(Skenderbeu.info)-Aston Martin prezantoi DB12 Pasardhësi i modelit GT të Aston...

”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së në Windows

(Skenderbeu.info)-”Microsoft” zbulon sistemin ”Copilot”, një asistent personal i IA-së...

Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë një GT me dy dyer

(Skenderbeu.info)-Makina e parë elektrike e Lamborghini do të jetë...
Raporto