OSBE: Qindra mijëra fëmijë të rrëmbyer nga Ukraina në Rusi

(Skenderbeu.info)-OSBE: Qindra mijëra fëmijë të rrëmbyer nga Ukraina në Rusi

Sipas llogaritjeve të OSBE-së, nga viti 2015 me gjasë janë disa qindra mijëra fëmijë që janë rrëmbyer nga Ukraina e janë dërguar në Rusi.

Që nga viti 2015 me gjasë disa qindra mijëra të mitur janë marrë nga zonat e pushtuara në Ukrainë dhe janë dërguar në Rusi. Kjo deklaratë ka ardhur nga tre ekspertë të angazhuar nga Organizata për Siguri e Bashkëpunim në Europë, OSBE. “Duket se ka një plan, që fëmijët të asimilohen në stil të gjerë”, tha ekspertja e OSBE, Veronika Bilkova para mediave.

Ekipi i ekspertëve deklaroi po ashtu, se ka pasur “një sërë (..) shkeljesh kundër të drejtave (..) të fëmijëve të deportuar.” Numri i saktë i tyre është i panjohur, llogaritjet më të ulta prekin rreth 20.000 persona. Por si burimet ruse edhe ato ukrainase japin shifra që janë dhjetë herë më të larta ose më shumë. “Ne vërtet bëjmë fjalë për një fenomen masiv”, tha Bilkova.

Rusia sipas raportit ka marrë masa “ligjore dhe politike (…)që disa prej këtyre fëmijeve t’i jepet nënshtetësia ruse dhe të lehtësohet dërgimi i tyre në familje kujdestare.” Këta fëmijë në Rusi i ekspozohen një fushate proruse. Sipas të dhënave të Kievit që nga marshimi i Rusisë në Ukrainë në vitin e kaluar, 2022, më shumë se 19.000 fëmijë janë rrëmbyer në Rusi, shumë prej tyre ndodhen në jetimore dhe familje kujdestare. Rusia e mohon këtë dhe deklaron ndërkohë, se është përpjekur të mbrojë këta fëmijë nga tmerret e luftës./DW/

 

Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
88 %
1kmh
40 %
Sun
26 °
Mon
26 °
Tue
26 °
Wed
25 °
Thu
19 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë...

Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të vdekur në pak ditë

(Skenderbeu.info)-Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të...

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë

(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku...

Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes që la të vdekur 94 emigrantë

(Skenderbeu.info)-Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes...

Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

(Skenderbeu.info)-Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë Turqia...

Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do të ishte “shkatërruese”

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do...

Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të vdekur dhe 850 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të...
Raporto