Operacioni në Spanjë, 19 shqiptarë e rusë të arrestuar për kopshtet e marijuanës

(Skenderbeu.info)-Operacioni në Spanjë, 19 shqiptarë e rusë të arrestuar për kopshtet e marijuanës

Guardia Civil e Spanjës ka arrestuar nëntëmbëdhjetë persona në makro-operacionin e kryer në gjashtëmbëdhjetë shtëpi në komunat Vendrell, Calafell, Creixell, Cunit, Roda de Berà, Albinyana dhe Altafulla, në Tarragonès dhe Baix Penedès.
Të arrestuarit e dyshuar janë pjesë e një grupi kriminal shqiptar dhe rus, siç konfirmojnë burime të hetimit për ACN. Arrestimet filluan rreth pesë të mëngjesit të së mërkurës dhe u bënë njëkohësisht.Image
Nga operacioni janë shkatërruar disa kopshte marijuane. Përveç kësaj, kanë ndërhyrë rreth 200 agjentë të Gardës Civile dhe policisë lokale, si dhe grupi special i sulmeve dhe një helikopter.
Hetimi i operacionit Oasis Tarragona filloi tetorin e kaluar dhe ka çuar në kontrollin e gjashtëmbëdhjetë shtëpive nga pesë e mëngjesit të së mërkurës deri praktikisht në mesditë.
Agjentët e Guardias Civil gjetën plantacione marijuanë në katërmbëdhjetë nga gjashtëmbëdhjetë shtëpitë e kontrolluara.
Janë sekuestruar 11.127 bimë marihuanë, 112 kilogramë fidanë, 11.745 euro cash, një pistoletë, një revole dhe një armë e gjatë, të gjitha me municion me ajër të ngjeshur.
Sa i përket të arrestuarve, nëntëmbëdhjetë persona janë arrestuar në banesat e regjistruara, sipas bilancit të parë policor.
Në fakt, në shumicën prej tyre -katërmbëdhjetë nga gjashtëmbëdhjetë- ata kanë krijuar plantacione të brendshme. “Është një bandë e organizuar, që sjell të huajt në bregdetin e Tarragonës për t’iu përkushtuar kopshtevet të marijuanës, këta persona praktikisht nuk dalin fare nga shtëpia”, deklaroi zëdhënësi.
Agjenti ka theksuar gjithashtu se destinacioni përfundimtar i drogës së kapur janë vendet evropiane dhe se grupet kriminale e kanë “shumë fitimprurëse” kultivimin në këtë vend. Ligjet këtu janë më të zbehta, çdo kufi që kalon ky narkotik dyfishon çmimin e tregut dhe kur arrin në destinacionin përfundimtar çmimi është i tepruar”, ka thënë ai.
Operacioni OASIS filloi tetorin e kaluar 2022, kështu që disa muaj hetime kanë qenë të nevojshme për të përcaktuar ekzistencën e një grupi të organizuar dhe të strukturuar për kultivimin intensiv të marijuanës brenda shtëpive dhe vilave në Bregun e Artë.
Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
4.6kmh
20 %
Sun
24 °
Mon
25 °
Tue
24 °
Wed
25 °
Thu
26 °

Lajmet e fundit

Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin!

0
(Skenderbeu.info)-Ministri serb kërcënon Kosovën: Të gjitha opsionet në tryezë, do mbrojmë vendin! Pas njoftimeve se...

Katër ushqime për një zemër të shëndetshme

0
(Skenderbeu.info)-Katër ushqime për një zemër të shëndetshme Të ushqyerit është pjesa që luan rolin më...

Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...

0
(Skenderbeu.info)-Numri i të huajve që punojnë në Shqipëri është dyfishuar në 6 vitet e...
Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Stoltenberg,ka zhvilluar një bisedë telefonike me Josep Borrell.

Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues

0
(Skenderbeu.info)-Sekretari i NATO-s: Prishtina të mos bëjë hapa te njëanshëm e destabilizues Sekretari i Përgjithshëm...
Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

0
(Skenderbeu.info)-Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte

0
(Skenderbeu.info)-Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të zbatohet pa kushte Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha...

Lajme të tjera
NGJASHME

Policia zbulon parcelat me kanabis në Krujë/ Shpallet në kërkim 53-vjeçari

(Skenderbeu.info)-Policia zbulon parcelat me kanabis në Krujë/ Shpallet në...

Gjendet zemra e shqiptarit në Spanjë/ Zbardhet vendimi i gjykatës, organi në morg

(Skenderbeu.info)-Gjendet zemra e shqiptarit në Spanjë/ Zbardhet vendimi i...

Përdornin lavazhin për të shitur drogë, arrestohen dy persona në Burrel

(Skenderbeu.info)-Përdornin lavazhin për të shitur drogë, arrestohen dy persona...

Zbulohet plantacioni i drogës me rreth 5000 bimë marijuanë, mes te arrestuarve 2 shqiptarë

(Skenderbeu.info)-Zbulohet plantacioni i drogës me rreth 5000 bimë marijuanë,...

Zbulohet opium në Vlorë/ Sekuestrohen 70 bimë të mbjella në një arë

(Skenderbeu.info)-Zbulohet opium në Vlorë/ Sekuestrohen 70 bimë të mbjella...

Gjenden rreth 27 mijë fidanë kanabis në Malësi të Madhe/ Kultivoheshin në toka

(Skenderbeu.info)-Gjenden rreth 27 mijë fidanë kanabis në Malësi të...

Kapen me kokainë, 10 mijë euro cash dhe pistoletë në banesë, arrestohen 41-vjeçari shqiptar

(Skenderbeu.info)-Kapen me kokainë, 10 mijë euro cash dhe pistoletë...
Raporto