fbpx

Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për misionet hapësinore

(Skenderbeu.info) Omani njofton ndërtimin e një qendre kërkimore për misionet hapësinore

Në Oman ka nisur një program për të ndërtuar një qendër kërkimore për simulimin e misioneve hapësinore dhe eksperimenteve shkencore. Omani ka zbuluar këtë projekt duke treguar rindërtimin e këtij impianti të ri që do të quhet ‘Qendra e Vendbanimeve Hapësinore’ dhe do të ndërtohet në një zonë të lagjes së Dumqit, në një sipërfaqe prej 20 mijë metra katrorë.

Bahiya Al Shuaibi, themelues i Oman Global Space and Technology Company, tha se qendra do t’i ndihmojë shkencëtarët të avancojnë programet e tyre kërkimore. “Projekti – tha ai – synon të krijojë një simulim të mjedisit hapësinor për të studiuar sjelljen e astronautëve përpara se t’i bashkohen programeve ndërkombëtare të udhëtimeve në hapësirë. Qendra hapsinore dhe programi në fjalë do të jenë të disponueshme për shkencëtarët, studiuesit dhe ata që janë të interesuar të eksperimentojnë në sektorin hapësinor, inteligjencën artificiale dhe teknologjinë e avancuar “. Qendra e re do të përfshihet edhe në programe ushtrimesh me institucionet ndërkombëtare.

Oman Qender Kerkimore
Oman Qender Kerkimore

Emiratet e Bashkuara Arabe kishin njoftuar gjithashtu në vitin 2017 për ndërtimin e një strukture të ngjashme, Mars Science City. Lindja e vërtetë e dy qendrave kërkimore në Oman dhe Eau do ta sjellë Lindjen e Mesme mes vendeve ndërkombëtare që do të tërheqin shkencëtarët për të marr pjesë në programet e ardhshme.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka...

Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim i njerëzve nga etni dhe komunitete të ndryshme

(Skenderbeu.info) Priscilla Chan: Në shkencë duhet më shumë përfaqësim...

Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë dhe Azi

(Skenderbeu.info)-Apple po rrit çmimet e App Store në Evropë...

Arti takohet me shkencën dhe meditimin

(Skenderbeu.info) Arti takohet me shkencën dhe meditimin Dy mendje të...

Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta për shkelje të privatësisë

(Skenderbeu.info) Koreja e Jugut gjobit gjigandët Google dhe Meta...

Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin 2050

(Skenderbeu.info) Samsung: objektivi për emetime zero deri në vitin...

TikTok lançon një mënyrë të re për të shpërndarë foto dhe video

(Skenderbeu.info) TikTok lançon një mënyrë të re për të...

Mbërrin në Itali iPhone 14: i hapet rruga smartfonëve satelitorë

(Skenderbeu.info)  Mbërrin në Itali iPhone 14: i hapet rruga...
Raporto