fbpx

OKB-ja u kërkon talebanëve të rihapin shkollat ​​për vajza

(Skenderbeu.info)-OKB-ja u kërkon talebanëve të rihapin shkollat ​​për vajza

Organizata e Kombeve te Bashkuara u kanë bërë sërish thirrje autoriteteve talebane në Afganistan që të marrin “masa urgjente” dhe të rihapin shkollat ​​e mesme për vajza.
Tha se është “turp” që ato janë mbyllur për një vit dhe se një gjë e tillë nuk ekziston në botë.”Të dielën mbush një vit që nga përjashtimi i vajzave nga shkollat ​​e mesme në Afganistan. Një vit njohuri e humbur dhe shanse që nuk do të gjenden më.
Vajzat kanë një vend në shkollë. Talibanët duhet t’i lejojnë ata të kthehen”, shkroi në Twitter Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.
Me ardhjen në pushtet në gusht 2021, talebanët ndaluan shkollat ​​e mesme për vajza. Një përpjekje për t’i lejuar ata të frekuentojnë sërish shkollat ​​e mesme më 23 mars zgjati vetëm disa orë.
Po atë ditë, talebanët ndryshuan mendje dhe shpallën mbylljen e shkollave përsëri, mijëra vajzave  u kthyen në shtëpi me lot.
Talibanët që atëherë kanë pohuar se ndalimi ishte për shkak të “problemeve teknike” dhe se klasat do të rifuten pasi të miratohet një program i bazuar në besimet islame.
Sipas OKB-së, “më shumë se një milion vajza” kryesisht midis moshës 12 dhe 18 vjeç janë penguar të shkojnë në shkollë vitin e kaluar, gjë që nuk është rasti për djemtë, për të cilët shkollat ​​u rihapën më 18 shtator.
“Ky është një përvjetor tragjik, i turpshëm, i cili mund të ishte shmangur plotësisht,” tha sot Markus Potzel, ushtrues detyre i Misionit të Asistencës së OKB-së në Afganistan.
Ai shtoi se përjashtimi i zgjatur i vajzave nga shkollat ​​e mesme nuk ka arsyetim të besueshëm dhe se nuk ka asnjë rast të ngjashëm në botë.
Ai tha se mohimi i arsimimit cenon të drejtat më elementare të vajzave dhe grave, rrit rrezikun e margjinalizimit, dhunës, shfrytëzimit dhe abuzimit.
“I takon talebanëve të krijojnë kushte të favorshme për paqen, përfshirjen, sigurinë, të drejtat e njeriut dhe rimëkëmbjen ekonomike”.
Komuniteti ndërkombëtar është i gatshëm të mbështesë një qeveri që përfaqëson të gjithë popullsinë dhe respekton të drejtat e saj”, përfundoi përfaqësuesi i OKB-së.
Që nga kthimi në pushtet, talebanët kanë vendosur rregulla strikte për trajtimin e grave në publik.
Përveç mbylljes së shkollave të mesme, fundamentalistët islamikë i ndaluan gratë nga punët e shumta qeveritare. Ata i urdhëruan gjithashtu të mbanin mbulesë.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11 fëmijë mes viktimave

(Skenderbeu.info) Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11...

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët

(Skenderbeu.info) Kiev, 215 ushtarë lufte të liruar nga rusët Ukraina...

OKB: Bota ‘në rrezik dhe e paralizuar’

(Skenderbeu.info)-Shefi i OKB-së thotë se bota 'në rrezik dhe...

Putin: Unë flas me Vuçiç, ne do të bashkëpunojmë me Serbinë

(Skenderbeu.info) Unë flas rregullisht me Vuçiç  Unë flas rregullisht...

Erdogan: Putin i gatshëm t’i japë fund luftës

(Skenderbeu.info)-Erdogan: Putin i gatshëm t'i japë fund luftës Presidenti turk...

Osmani takohet me Bidenin

(Skenderu.info) Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në ceremoninë e...

Turqia synon të bëhet pjesë e anëtare OB së Shangait

(Skenderbeu.info) Turqia synon të bëhet anëtare e Organizatës së...
Raporto