(Skenderbeu.info)-Nudot e paekspozuara të Guri Madhit nga kohët e rinisë

Lapsat e lehtë që vallëzojnë mbi letër krijojnë siluetën e një burri. Një nudo e një kohe të hershme, e ruajtur sirtareve, risjell në vëmendje emrin e piktorit Guri Madhi. Vizatime çiftesh a portreti i bashkëshortes vijnë përkrah në një ekspozitë të çelur në galerinë e arteve të Tiranës.

“Shumë prej veprave janë të paekspozuara më parë. Si artist ai preku momente të rëndësishme të jetës së vendit që mbeten dëshmi e artit të angazhuar”, tha Tana Kalemaj, përgjegjëse në Galerinë e Arteve të Tiranës.

Gea Madhi, mbesa që nuk e njohu së gjalli por vetëm përmes punëve të tij, ritakon gjyshin artist të ridimensionuar në kohë lirie që vetë ai nuk e njohu. Kohët e shtypjes e nxitën të vizatojë e të fshehë, pikturojë e të fshehë, të mendojë e të heshtë. E megjithatë ai ishte mësues.

“Ne donim që kjo ekspozitë të çelej tani sepse Guri Madhi ka qenë edhe pedagog, ndër të parët në Akademinë e Arteve kur sapo erdhi nga studimet. Do të kemi disa ekspozita, kemi pasur dhe autorë të rinj, donim të kishim edhe Guri Madhin”, tha Abaz Hado, drejtor Galerisë së Arteve të Tiranës.

Koleksioni prej 53 punimesh që ekspozohet është ruajtur nga familja dhe rrok pothuaj 50 vite krijimtari. Portretet familjare morën jetë pothuajse në fund të jetës së tij.

Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...
Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim për largim nga banesa, pasi me datë 28.03.2023,

Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat

0
(Skenderbeu.info)-Gjendet pa shenja jete në përrua 36-vjeçari në Mat Policia bën me dije se është...

Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit

0
(Skenderbeu.info)-Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit Derisa kamionçina...

Lajme të tjera
NGJASHME

Pesë modelet e xhinseve që do të shënojnë stinën e pranverës

(Skenderbeu.info)-Pesë modelet e xhinseve që do të shënojnë stinën...

Vajza e Salma Hayek mahniti me fustanin e aktores nga viti 1997

(Skenderbeu.info)-Vajza e Salma Hayek mahniti me fustanin e aktores...

“Ajo çka heshtja fsheh”/ Botohet libri më i ri nga Arbron Gashi

(Skenderbeu.info)-“Ajo çka heshtja fsheh”/ Botohet libri më i ri...

Shkenca, sloganet dhe efektiviteti, këto janë garancitë e kozmetikës

(Skenderbeu.info)-Shkenca, sloganet dhe efektiviteti, këto janë garancitë e kozmetikës Efekti...

Nike këtë vit do ta ndalojë përdorimin e lëkurës së kangurit për produktet e veta

(Skenderbeu.info)-Nike këtë vit do ta ndalojë përdorimin e lëkurës...

Përkthimi i Kuranit në Europë, Rektori i universitetit te Napolit: Ishte libri që njihte Dante

(Skenderbeu.info)-Përkthimi i Kuranit në Europë, Rektori i universitetit te...

Dior do të shfaqet në Mumbai më 30 mars

(Skenderbeu.info)-Dior do të shfaqet në Mumbai më 30 mars Për...

Ç’kuptim ka fjongoja blu në veshjen e Cate Blanchett?

(Skenderbeu.info)-Ç’kuptim ka fjongoja blu në veshjen e Cate Blanchett? Ashtu...
Raporto