(Skenderbeu.info)-Njeriu i Putinit e Vuçiqit, protestues me maska në Jarinjë

Damjan Knezeviq, një serb që ka lidhje të afërta me grupin paramilitar rus Wagner. Nga Rashka e Serbisë ka bërë thirrje për rezistencë nga barrikadat e vendosura nga grupet kriminale në veri të Kosovës.
Wagner është në pronësi të Yevgeny Prigozhit, njeri i afërt i presidentit rus Vladimir Putin.
Sipas Knezheviqit, shumë shpejtë do të kuptohet mesazhi, siç e ka quajtur ai, i dërguar nga ata.
Njeriu i Putinit e Vuçiqit protestues me maska në Jarinjë Damjan Knezeviq një serb që ka lidhje të afërta me grupin paramilitar rus Wagner
protesta
“Kjo nuk është hera e parë që unë me vëllezërit nga Mali i Zi dhe Republika Serbe takohemi. Ne merremi vesh, takohemi herë pas here sikurse tani për të dërguar mesazhe. Mesazhin do ta kuptoni shumë shpejtë që do ta dërgojmë”, ka thënë ai para nisjes së protestës në Jarinjë, shkruan The Geopost.
serb ne proteste
serb ne proteste
Ai shton se dikush nga ta do t’iu bashkohet barrikadave.
“Nuk i kemi ftuar ne, i kanë ftuar serbet që janë në barrikada. Ne kemi ardhur për të dëshmuar se ne ekzistojmë dhe për të vazhduar barrikadat. Mundet që dikush nga ne do të qëndroj [në barrikada]. Nuk e pranojmë asnjë institucion, nuk e pranojmë asnjë marrëveshje që është nënshkruar pas Rezolutës 1244. Shihemi në Jarinjë”, ka shtuar ai.
Disa nga rrugët në veri të Kosovës, vazhdojnë të jenë të bllokuara për të nëntën ditë më radhë, si pasojë e vendosjes së barrikadave nga serbët lokalë të mbështetura nga regjimi i Beogradit.
Njeriu i Putinit e Vuçiqit protestues me maska në Jarinjë Damjan Knezeviq një serb që ka lidhje të afërta me grupin paramilitar rus Wagner
serb ne proteste
Kjo situatë vazhdon të përkeqësohet për faktin se dhjetëra pjesëtarë të grupeve ekstremiste serbe dhe ruse, të armatosur kanë shtuar prezencën në këtë pjesë të Kosovës.
Përveç Wagnerit, prezent në këtë pjesë janë edhe pjesëtarë të grupit ekstremist rus “Ujqërit e Natës”. Ata shihen duke i dhënë përkrahje vendosjes së këtyre barrikadave, të vendosura një javë më parë, duke thënë se fitorja e Serbisë do të jetë po ashtu fitore e Rusisë.
Knezheviq që është drejtues i “Narodna Patrola” ka lidhje të afërta me Danilo Vuçiqin, që është biri i presidentit serb Aleksandar Vuçiq.
Njeriu i Putinit e Vuçiqit protestues me maska në Jarinjë Damjan Knezeviq një serb që ka lidhje të afërta me grupin paramilitar rus Wagner
serb ne proteste
Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Mon
26 °
Tue
28 °
Wed
23 °
Thu
26 °
Fri
21 °

Lajmet e fundit

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. Ngjarja mes bandave rivale, shqiptare dhe afrikane.

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

0
(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

0
(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona Përplasja...

Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës

0
(Skenderbeu.info)-Fantastik Verstappen, fiton edhe Çmimin e Madh të Spanjës Max Verstappen nuk fal në Formula...
Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin, gjithmonë ekzistojnë mënyra se si ta transformoni në mënyrën më të shpejtë dhe në çast ta bëni interesant

Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin

0
(Skenderbeu.info)-Si ta transformoni në shpejtësi gërshetin Pa marrë parasysh a preferoni gërshet (bisht) të shkurtër...

Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit!

0
(Skenderbeu.info)-Tortë e akullt greke: Ëmbëlsirë mediterane nr. 1 për të gjitha stinët e vitit! Kjo...
A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve, shumë po pyesin nëse Nevera më në fund do të vizitojë një nga pistat

A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri?

0
(Skenderbeu.info)-A po përgatit Rimac, Nevera-n për një rekord të ri? Pas thyerjes së 23 rekordeve,...

Lajme të tjera
NGJASHME

Vuçiç mbetet besnik i Moskës, presidenti serb flet pas bisedës me Zelenskyn

(Skenderbeu.info)-Vuçiç mbetet besnik i Moskës, presidenti serb flet pas...

Drogë në kontejnerë me banane, policia greke sekuestron kokainë me vlerë 3.2 milionë euro

(Skenderbeu.info)-Drogë në kontejnerë me banane, policia greke sekuestron kokainë...

Kosova kërkesë Serbisë për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur

(Skenderbeu.info)-Kosova kërkesë Serbisë për zbardhjen e fatit të personave...

Vijojnë protestat në veri të Kosovës

(Skenderbeu.info)-Vijojnë protestat në veri të Kosovës Në Zveçan vijojnë protestat,...

Tensionet në Veri, Lajçak dhe Escobar vizitojnë Kosovën dhe Serbinë javën e ardhshme

(Skenderbeu.info)-Tensionet në Veri, Lajçak dhe Escobar vizitojnë Kosovën dhe...

Borell dënon dhunën në Veri të Kosovës: Nuk është rruga e duhur

(Skenderbeu.info)-Borell dënon dhunën në Veri të Kosovës: Nuk është...

Stoltenberg dënon dhunën e serbëve ndaj KFOR-it në veri të Kosovës

(Skenderbeu.info)-Stoltenberg dënon dhunën e serbëve ndaj KFOR-it në veri...

Tubime në Mal të Zi në mbështetje të serbëve në Kosovë

(Skenderbeu.info)-Tubime në Mal të Zi në mbështetje të serbëve...
Raporto