Mijëra njerëz protestojnë për t’i dhënë fund qeverisë Sanchez në Spanjë

(Skenderbeu.info) Mijëra njerëz protestojnë për t’i dhënë fund qeverisë Sanchez në Spanjë.

Dhjetëra mijëra njerëz demonstruan të shtunën në kryeqytetin spanjoll Madrid kundër politikave të qeverisë së majtë të kryeministrit Pedro Sanchez.

Nga turma erdhën thirrjet e “Tradhtarit Sanchez”, “Dorëheqja e qeverisë” dhe “Dil me separatistët”, raportoi kanali televiziv RTVE.

Qeveria dhe organizatorët dhanë vlerësime jashtëzakonisht të ndryshme për numrin e pjesëmarrësve. I pari thoshte 31,000, i dyti deri në 500,000.

Midis grupeve në rrugë ishin mbështetës të opozitës nga Partia Popullore Konservatore (PP), Ciudadanos liberale dhe populiste e krahut të djathtë Vox.

Folësit kritikuan dënimet më të lehta të miratuara së fundmi për separatistët katalanas dhe akuzuan qeverinë e pakicës së Sánchez se e kishte bërë veten të varur nga votat e forcave separatiste katalane në parlament.

Edhe mosmarrëveshja e fundit për zëvendësimin e gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese u denoncua si “minim” i institucioneve shtetërore.

E njëjta gjë vlen edhe për ndryshimin e ligjit për kundërvajtje seksuale, i cili është zbatuar nga gjykatat në atë mënyrë që disa të dënuar lirohen nga burgjet pak më herët.

Një parlament i ri do të zgjidhet në Spanjë në fund të vitit.

Sipas sondazheve aktuale, as PSOE socialiste e Sanchez dhe as PP, partia më e madhe opozitare, nuk mund të llogarisin në fitimin e shumicës absolute.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto