(Skenderbeu.info) Kenia/ një tjetër elefant ngordh për shkak të thatësirës. Një tjetër elefant i moshuar ikonik nga savana keniane është gjetur i vdekur, i goditur nga thatësira, e cila ka përshpejtuar humbjen fizike të moshës.

Kufoma e “Lugard”, u pikas nga një pilot i Tsavo Trust, shoqata që merret me ruajtjen e elefantëve historikë të savanës, në bashkëpunim me organin qeveritar Kenia “Wildlife Service”.

Lugard u pa i gjallë për herë të fundit më 10 nëntor. Është e njëjta shoqatë që jep lajmin për vdekjen e tij në faqet sociale. “Megjithëse është gjithmonë e trishtueshme të humbasësh një elefant, e lëre më një ‘Super Tusker’, nuk ka dyshim se Lugard ka pasur shumë elefantë të moshave të ndryshme dhe ka të ngjarë që disa nga pasardhësit e tij të bëhen vetë ‘Super Tusker‘. Kenia ka humbur tashmë 205 elefantë për shkak të thatësirës këtë vit, tha më 4 nëntor ministri Kenian i Turizmit Peninah Malonza.

Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
49 %
4.6kmh
75 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues, helikopterë dhe drone

(Skenderbeu.info) Nigeria do të marrë avionë të rinj sulmues,...

Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për t’u përballur me rebelët

(Skenderbeu.info) Partia opozitare etiopiane i bën thirrje qeverisë për...

Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën e armëve bërthamore

(Skenderbeu.info) Kina kritikon raportin e SHBA-së dhe përsërit politikën...

Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në një varkë në brigjet e Tajlandës

(Skenderbeu.info) Më shumë se 150 Rohingya të bllokuar në...

Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane Mls Shield

(Skenderbeu.info)-Ja se si Ukraina përdori mjetet e blinduara italiane...

Pakistan, Lahore qyteti më i ndotur në botë

(Skenderbeu.info) Pakistan, Lahore qyteti më i ndotur në botë....

Vaksina të Ebolës mbërrijnë në Ugandë për prova

(Skenderbeu.info) Vaksina të Ebolës mbërrijnë në Ugandë për prova....

Sudani i Jugut/ mbi 9,000 të zhvendosur nga dhuna në veri

(Skenderbeu.info) Sudani i Jugut/ mbi 9,000 të zhvendosur nga...
Raporto