(Skenderbeu.info) Egjipt/ ‘Një qytet i tërë romak’ i zbuluar në Luxor.

Egjipti ka njoftuar zbulimin në Luxor, Tebës së faraonëve në jug, të mbetjeve të “një qyteti të tërë romak” që daton në shekujt e parë pas Krishtit.

Sipas Ministrisë së Antikiteteve, është “një qytet i tërë rezidencial” i shekujve II dhe III, i zbuluar “në bregun lindor të Nilit, pranë tempullit të Luksorit”, rreth 500 km në jug të Kajros.

Një qytet i tërë romak'Një qytet i tërë romak'
8216Një qytet i tërë romak8217

Në këtë “zgjerim të Tebës së lashtë” tashmë janë zbuluar “punishte metalurgjike” me shumë vegla dhe “monedha romake bakri dhe bronzi”, shpjegoi Mostafa Waziri, sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Lartë Egjiptian të Antikiteteve.

“Dhe gërmimet vazhdojnë tashmë. Në vitin 2021, një mision arkeologjik egjiptian kishte zbuluar “qytetin më të madh antik të Egjiptit”, që daton më shumë se 3000 vjet më parë, në bregun perëndimor të Luksorit ku ndodhen luginat e famshme të mbretërve dhe mbretëreshave.

Egjipti ka zbuluar disa zbulime të rëndësishme në muajt e fundit, kryesisht në nekropolin e Saqqara, në jug të Kajros, por gjithashtu, në janar në Luxor, atë të një varri të një gruaje mbretërore të dinastisë së 18-të, atë të Akhenaten dhe Tutankhamun, që daton 3500 vjet. më parë.

Për disa ekspertë, këto efekte të njoftimit kanë më shumë rëndësi politike dhe ekonomike sesa shkencore.

Një qytet i tërë romak'Një qytet i tërë romak'
8216Një qytet i tërë romak8217

Vendi me 104 milionë banorë në krizë të rëndë ekonomike, në fakt po mbështet te turizmi për të rregulluar financat e tij.  Qeveria synon 30 milionë turistë në vit deri në vitin 2028, kundrejt 13 milionë para pandemise.

Për të rigjallëruar këtë sektor, i cili ka qenë në grahmat e krizave të përsëritura që nga Pranvera Arabe e vitit 2011, por që punëson dy milionë njerëz dhe gjeneron mbi 10% të PBB-së së tij, Kajro ka premtuar prej muajsh, për shembull, hapjen e afërt të ” Muzeu i Madh Egjiptian”, pranë rrafshnaltës së Gizës, ajo në të cilën qëndrojnë piramidat ikonike.

Së fundmi, ai ishte planifikuar joformalisht për vitin e kaluar, me rastin e dyqindvjetorit të deshifrimit të gurit të Rozetës dhe njëqindvjetorit të zbulimit të varrit të faraonit-djaloshit Tutankhamun.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto