fbpx

Një mozaik i rafinuar nga epoka bizantine i zbuluar në Gaza

(Skenderbeu.info)-Një mozaik i rafinuar nga epoka bizantine i zbuluar në Gaza

Ministria e Antikiteteve të Gazës njoftoi sot zbulimin e një mozaiku të epokës bizantine, me sa duket daton nga shekulli i pestë deri në të shtatë pas Krishtit.
Ky është një zbulim shumë i rëndësishëm arkeologjik”, shtoi ministria, duke rezervuar të drejtën për të dhënë informacione të mëtejshme më vonë. Shtypi vendas saktëson se mozaiku ka dalë në dritë rastësisht disa muaj më parë. Në zonën e kampit të refugjatëve Bureij (rreth një kilometër nga vija kufitare e Rripit me Izraelin) kur një fermer ka ndërmarrë punën për të mbjellë një ulli.
Mozaiku, i cili është ruajtur në gjendje të shkëlqyer, përfshin paraqitje ende me ngjyra të shkëlqyera të shpendëve dhe kafshëve të tjera, si dhe tema gjeometrike. Autoritetet kanë rrethuar një sipërfaqe prej rreth 500 metrash katrorë.
Mozaikët dallohen brenda tre hapjeve në tokë, më e madhja prej të cilave është dy metra me tre dhe shfaq 17 kafshë. Sipas disa mediave, ai është një nga zbulimet kryesore arkeologjike në Gaza dhe tani duhet të mbrohet me kujdesin maksimal për të parandaluar dëmtimin e tij nëse ndodhin aksidente kufitare me Izraelin në atë zonë.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Torino

Torino: rinovimi i Sasha Lukiç

0
(Skenderbeu.info)-Torino: rinovimi i Sasha Lukiç ne javet e fundit Pas polemikave në fillim të sezonit, Sasha Lukic dhe Torino janë afruar sërish. Dhe bisedimet për...

Probleme në disa qytete nga rreshjet e dendura

0
(Skenderbeu.info)-Probleme në disa qytete dhe përmbytje nga rreshjet e dendura Reshjet e shiut kanë shkaktuar probleme dhe përmbytje në disa zona të Shqipërisë. Në Dibër, ka...
Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...

Lajme të tjera
NGJASHME

Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11 fëmijë mes viktimave

(Skenderbeu.info) Të shtëna në një shkollë në Rusi, 11...

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të artit

(Skenderbeu.info)-Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të...

Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës shqiptare

(Skenderbeu.info)-Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës...

“Don’t Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione

(Skenderbeu.info)-“Don't Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione Mbërrin në...

Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë

(Skenderbeu.info)-Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë Diskutime te forta...

Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare  George Ward, i njohur...

Nderron jete artisti kanadez Tom Benner

(Skenderbeu.info)- Nderron jete artisti kanadez Tom Benner, i njohur...
Raporto