Një fëmijëri e lumtur është sekreti për një zemër të shëndetshme të rritur

(Skenderbeu.info)-Një fëmijëri e lumtur është sekreti për një zemër të shëndetshme të rritur

Të kesh një fëmijëri të lumtur mund të jetë një sigurim shëndetësor i zemrës së të rriturve. Ndersa  fëmijët që kanë përvoja si një sëmundje e rëndë në familje ose janë viktima të neglizhencës, kanë një rrezik më të madh për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare në moshë madhore.
Kjo është ajo që del nga një studim në European Heart Journal i koordinuar nga Naja Hulvej Rod, nga Universiteti i Kopenhagës, studimi më i madh i kryer deri më tani për të shqyrtuar lidhjet midis fatkeqësive të fëmijërisë dhe sëmundjeve kardiovaskulare (CVD). Epidemiologët ndoqën afro 1.3 milionë fëmijë, të lindur nga janari 1980 deri në dhjetor 2001, deri më 31 dhjetor 2018.
Gjatë kësaj periudhe, 4,118 kanë zhvilluar sëmundje kardiovaskulare nga ditëlindja e tyre e 16-të deri në fund të vitit 2018, kur më të mëdhenjtë ishin tashmë 38 vjeç.
Krahasuar me të rinjtë që kanë përjetuar pak vështirësi në fëmijëri, kemi gjetur një rrezik afërsisht 60% më të lartë të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare tek të rinjtë që kanë përjetuar fatkeqësi,” thotë autori. Kjo ishte veçanërisht e vërtetë për ata që kanë përjetuar fatkeqësi. sëmundje, si kanceri, sëmundjet e zemrës ose të mushkërive, ose vdekja në familje, dhe për ata që përjetuan nivele të larta fatkeqësish në fëmijëri.
Në shifra absolute, kjo korrespondon me 10-18 raste më shumë CVD për 100,000 njerëz Për krahasim, incidenca e CVD në njerëzit e moshës 30 është rreth 50 raste të CVD për 100,000 njerëz.”
Lidhja që kemi gjetur midis vështirësive të fëmijërisë dhe sëmundjeve kardiovaskulare në moshën e rritur. – thekson Rod.  Mund të shpjegohet pjesërisht nga sjelljet që mund të ndikojnë në shëndetin, si konsumimi i alkoolit, pirja e duhanit dhe pasiviteti fizik. është një periudhë delikate, e karakterizuar nga e shpejtë zhvillimi kognitiv dhe fizik. Ekspozimi i shpeshtë dhe kronik ndaj fatkeqësive në fëmijëri mund të ndikojë në zhvillimin e përgjigjes fiziologjike ndaj stresit. Dhe kjo mund të japë një shpjegim të rëndësishëm të mekanizmave që qëndrojnë në themel të këtyre rezultateve.
Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
16 °
Sun
14 °
Mon
12 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

perzevativ

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

0
(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France Të rinjtë në Francë...
ariu shqiptar

Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh

0
(Skenderbeu.info)-Ariu shqiptar Marku lirohet pas 20 vitesh Shpëtohet arushi i fundit i restorantit në Shqipëri...
Çmimi special i qytetit të Ladispolit për librin 'Ukraina

Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo

0
(Skenderbeu.info) Çmimi special i qytetit të Ladispolit për Fausto Biloslavo. Ceremonia e ndarjes së...
Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi

Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Beart Rexhepi i jep fund beqarisë

0
(Skenderbeu.info) Ish-konkurrenti i "Përputhen", Beart Rexhepi i jep fund beqarisë. Ish-konkurrenti i përputhen Beart...
Brittney Griner

Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve

0
(Skenderbeu.info)-Rusia liron Brittney Griner në këmbim të një trafikanti të armëve Basketbollistja Giner Brittney, një...
Centrali bërthamor Zaporiyia në Ukrainë

Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve

0
(Skenderbeu.info) Kompania bërthamore ukrainase akuzon Rusinë për rrëmbimin e tre punëtorëve. Kompania bërthamore ukrainase...

Lajme të tjera
NGJASHME

Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç ne France / Ja pse!

(Skenderbeu.info)-Perzevativët falas për moshat 18 deri në 25 vjeç...

Miqësia bën mirë për shëndetin

(Skenderbeu.info)-Miqësia bën mirë për shëndetin  Një studim australian nga 1500...

Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie shi!

(Skenderbeu.info)-Ja pse na dhembin nyjet dhe kockat kur bie...

OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive

(Skenderbeu.info)-OBSH/ Marrëveshje globale për luftim të pandemive Organizata Botërore e...

Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të përbashkët

(Skenderbeu.info)-Alzheimer dhe Parkinson mund të kenë një origjinë të...

Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm për fëmijët?

(Skenderbeu.info)-Çfarë është infeksioni streptokokal i grupit A, i rrezikshëm...

Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni

(Skenderbeu.info)-Hulumtim: Fëmijët me prindër të rreptë rrezikohen nga depresioni Hulumtimi...

Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme psikike

(Skenderbeu.info)-Studimi: Personat që postojnë foto nga palestra, kanë probleme...
Raporto