fbpx

Një buqetë me lule për ditën e parë të shkollës

(SKenderbeu.info) Një buqetë me lule për ditën e parë të shkollës

Dita e parë e shkollës është një emocion i madh për nxënësit prindërit, mësuesit, por mbi të gjitha për ata nxënës që ulen në bankat e shkollës për herë të parë. Sic vijon tradita, në këtë ditë të parë vishen rrobat e reja. Në shenje falemderimi mësuesve iu dhurohen buqeta me lule, për të nisur një vit të mbarë dhe të qetë shkollor.

Kjo është një nga ditët e shumëpritura për dyqanet e luleve, të cilat marrin masa paraprakisht, shtojnë personel dhe hapen me herët.

‘Ne e dimë që ka shumë fluks, është nga ato ditë që kemi shumë kërkesa. Unë personalisht shtojë personelin me dy persona plus dhe e hap që në orën 5 e 30. Zankonisht në këto raste, për klinetët e mi besnik funksionon me prenotime. Ato më lajmërojnë mimalisht që në drekën ose darkën e një ditë më përpara, që edhe unë të jem e përgatitur me furnizimet” thotë për Skenderbeu.info, Vjollca, administratorja e “Lule Turizimit”.

Lule per ne shkolle
lule per ne shkolle

“Prindërit dëshirojnë ti bëjnë qëfin fëmijëve dhe mësuesve, sepse tashmë është vendosur një traditë që nxënësit shkojnë me një buqetë lulesh në dorë. Buqetat nuk i ngjarnjë njëra tjetrës, kemi nga ato me ekonomiket deri të ato të bukurat që tërheqin vëmendjen e të gjithëve. Edhe pse në këtë krizë ekonomike që i ka rritur të gjitha çmimet, ne në dyqan jemi munduar të mbajmë thuajse të njëjtat tarifa. Lulet, ende konsiderohen si dicka për qef, vetëm në raste të vecanta dhurohen këtu tek ne.”

buqet me lule per ne shkolle
buqet me lule per ne shkolle

“Në orën 6 të mëngjesit ishte krijuar rradhë jashtë dyqanit, u munduam ti kënaqnim të gjithë. Madje morëm porosi edhe për ata që nuk kishin prenotuar. Sytë e fëmijëve shkëlqenin kur i jepnim buqetën në dorë”.

Mësuesi kryen një nga profesionet më të bukura dhe njëkohësisht më të vështira. Puna e tij shpesh hërë nënvlersohet. Një buqetë më lule simbolizon respektin dhe mirënjohjen për edukimin e një brezi.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...
Protesta ne Rusi

Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan

0
(Skenderbeu.info) Rusi: 800 persona të arrestuar për shkak se protestuan 799 protestues janë arrestuar në Rusi pas arrestimeve gjatë protestave kundër mobilizimit të shpallur nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

E-Shqiponja dhe proçedurat e bashkimit familjarë në Gjermani

(Skenderbeu.info) E-Shqiponja dhe proçedurat e bashkimit familjarë në Gjermani Me...

 Puna e dorës: Okesti, bizneset e vogla që po lulëzojnë

(Skenderbeu.info) Puna e dorës: Okesti, bizneset e vogla që...

Mia Organic: Edukimi i konsumatorit me prodhim të pastër vendas

(Skenderbeu.info) Mia Organic: Edukimi i konsumatorit me prodhim të...

Skandal: Albwings fluturon për në Tiranë, por pasagjerët mbetën në këmbë në Firence

(Skenderbeu.info) Skandal: Albwings fluturon për në Tiranë, por pasagjerët...

Festa e Rracjës, Ku Gjëmojnë Daullet. Promovimi i Zonave Turistike

(Skenderbeu.info) "Festa e Rracjës, Ku Gjëmojnë Daullet”. Promovimi i...

Meduza si simbol i lashtë i mizogjinisë

(Skenderbeu.info)-Meduza si simbol i lashtë i mizogjinisë Nuk ka simbol...

T-Rocks në Tiranë më 10 Shtator

(Skenderbeu.info)-T-Rocks në Tiranë më 10 Shtator Tirana do të ‘ndizet’...
Raporto