(Skenderbeu.info)-Unicef, një adoleshent vetëvritet çdo 11 minuta në botë

Në mbarë botën, gati 46,000 adoleshentë vdesin nga vetëvrasja çdo vit – më shumë se një në çdo 11 minuta.
Shumica e 800,000 njerëzve që vdesin nga vetëvrasja çdo vit janë të rinj dhe ky është shkaku i pestë kryesor i vdekjeve midis moshës 15 dhe 19 vjeç. Këto janë të dhënat e publikuara nga UNICEF me rastin e Ditës Botërore të Fëmijërisë dhe Adoleshencës (20/11), kushtuar temës së shëndetit mendor dhe psikosocial.
Në botë, 1 në 7 adoleshentë midis 10 dhe 19 vuan nga probleme të shëndetit mendor dhe sipas një sondazhi, 50% ndihen të trishtuar, të shqetësuar ose të shqetësuar.
Unicef ​​Italia nisi peticionin “Shëndet për mendjen e fëmijëve dhe adoleshentëve”, i cili tërhoqi mbi 13,000 abonentë. Synimi është mobilizimi i opinionit publik për të mbështetur rekomandimet që ai u drejton ministrave përkatës, për të siguruar investime dhe veprime cilësore që synojnë mbështetjen dhe mbrojtjen e shëndetit mendor të çdo fëmije, fëmije dhe adoleshenti.
Pothuajse gjysma e të gjitha çështjeve të shëndetit mendor, raporton UNICEF, fillojnë në moshën 14 vjeç dhe 75% e të gjitha çështjeve të shëndetit mendor zhvillohen deri në moshën 24 vjeç, por shumica e rasteve nuk identifikohen dhe nuk merren përsipër.
Efektet e pandemisë Covid-19 e kanë përkeqësuar situatën. Në lidhje me këtë temë, Unicef ​​Italia nisi një sondazh, të kryer në platformën e pavarur dixhitale U-Report të mbështetur nga e njëjta shoqatë, me qëllim zbulimin e perceptimit të mirëqenies psikosociale dhe shëndetit mendor në mesin e një kampioni të adoleshentëve të moshës 10 vjeç. dhe 19 vjeç; nga 194 të anketuar: 28% ndihen optimistë; 12% e trishtuar; 14% të shqetësuar; 14% të shqetësuar; dhe 10% të frustruar.
Rrethanat që shkaktojnë kapjen përfshijnë vështirësitë ekonomike personale ose familjare (17%), ndjenjën e izolimit (19%), distancën nga familja dhe të dashurit (8%), grindjet dhe tensionet brenda familjes (7%). faktorët më mbizotërues. Megjithatë, 41% e adoleshentëve thonë se nuk kanë kërkuar ndihmë nga askush, 22% kanë kërkuar ndihmë nga bashkëmoshatarët dhe miqtë dhe 11% nga anëtarët e familjes. 11% thanë se kishin kontaktuar psikologë të pranishëm në shkolla dhe komunitete dhe 7% thanë për shërbimet sociale dhe shëndetësore. Ndër arsyet për të mos kërkuar ndihmë, 22% thonë se nuk e konsiderojnë të nevojshme, 10% nuk ​​dinë se ku të drejtohen, 10% frika për të kërkuar ndihmë dhe 8% se kanë frikë nga gjykimi negativ i të tjerëve. Anketa tregon se adoleshentët do të dëshironin të dëgjonin më shpesh për shëndetin mendor dhe mirëqenien psikosociale nga institucionet (34%), shkollat ​​(31%), anëtarët e familjes (7%) dhe media (7%).
Tirana
scattered clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
1.5kmh
40 %
Tue
16 °
Wed
16 °
Thu
17 °
Fri
17 °
Sat
17 °

Lajmet e fundit

Guardia di Finanza

“Pastronte” para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari

0
(Skenderbeu.info)-"Pastronte" para per 28 vjet/Arrestohet 65 vjeçari Për 28 vjet, një burrë i padyshimtë i...
Policia e Kroacise

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...

0
(Skenderbeu.info)-Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në selinë e Qeverisë së...
Makina

Skenari i protestës së opozitës

0
(Skenderbeu.info)-Skenari i protestës së opozitës Partia Demokratike ka zbardhur skenarin që do të ndjekë për...
samit be bp

Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje

0
(Skenderbeu.info)-Samiti i BE- BP/ Firmoset një marrëveshje konkrete Në Tiranë kete të marte ka nisur...
Rama, Vucic

Vuçiç i acaruar, sulmon median

0
(Skenderbeu.info)-Vuçiç i acaruar, sulmon median Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, mbërriti në Tiranë. Pasi fillimisht kishte...
vjosa-osmani

Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare

0
(Skenderbeu.info)-Osmani : Vuçiç, produkt i një mendësie vrastare Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka mbërritur...

Lajme të tjera
NGJASHME

Vaksina eksperimentale e HIV-it është e suksesshme 97%

(Skenderbeu.info)-Vaksina eksperimentale e HIV-it është e suksesshme 97% Një studim...

Pse duhet të flini në errësirë ​​të plotë?

(Skenderbeu.info)-Pse duhet të flini në errësirë ​​të plotë? Para ardhjes...

Nëse vuani nga anemia konsumoni këto ushqime

(Skenderbeu.info)-Nëse vuani nga anemia konsumoni këto ushqime Anemia është një...

Ja pse s’duhet të pini kafe pas ushqimit

(Skenderbeu.info)-Ja pse s’duhet të pini kafe pas ushqimit Ju duket...

Ja sa herë seks duhet të bëni sipas moshës që keni!

(Skenderbeu.info)-Ja sa herë seks duhet të bëni sipas moshës...

Çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini çaj jeshil ose të zi çdo ditë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë ndodh në trupin tuaj kur pini çaj jeshil...

Disa mënyra për të qetësuar kollën tek fëmijët e vegjël

(Skenderbeu.info)-Disa mënyra për të qetësuar kollën tek fëmijët e...

Shkenca tregon se sa herë në javë duhet të bëjmë s*ks

(Skenderbeu.info)-Shkenca tregon se sa herë në javë duhet të...
Raporto