(Skenderbeu.info)-Nebula dixhitale Porsche 928 është bërë realitet

Porsche vitet e fundit i ka kushtuar shumë vëmendje botës së artit dhe Nebula 928 është rezultati i fundit i përpjekjeve të saj krijuese.

Artistët Daniel Arsham dhe Khyzyl Saleem bashkëpunuan në këtë projekt të një grand-turer unik të pikturuar në një nuancë rozë.

Megjithëse Saleem është më i njohur për konceptet dhe dizajnet e tij dixhitale, Porsche e paraqitur në foto ekziston. Ajo ishte e ekspozuar në ekspozitën e Porsche në konventën South by Southwest 2023, dhe ideja pas veturës ishte e thjeshtë – një 928 nga vitet 1970 si një vepër arti nga fillimi i viteve 2000.

Saleem vuri në dukje se ai ndihmoi në ridizajnimin e disa komponentëve të jashtëm, duke përfshirë parakolpët, spoilerin e pasmë dhe dizajnin e ndriçimit. Ai tha se përdori forma organike të metalit si frymëzim për dritat dhe hyrjet e ajrit të përparmë, dhe gjithashtu “huazoi” disa detaje nga modelet më të vjetra të Porsche si spoileri i pasmë i 911 (996).

Nëse rrotat duken të njohura, kjo ndodh sepse ato janë “huazuar” nga koncepti Panamericana i parë për herë të parë në vitin 1989. Porsche e përdori këtë dizajn për të paralajmëruar elementë të dizajnit të parë më vonë në gjeneratën 993 911.

Tema Metaball vazhdon në brendësi, d.m.th., në timon, levë ingranazhi, korniza të altoparlantëve të derës dhe të ngjashme. Pjesa e brendshme është një simfoni e vjollcës, dhe nuanca zbukuron pothuajse çdo sipërfaqe dhe shkon mirë me ngjyrën e jashtme të frymëzuar nga nuancat Cassis Red Metallic dhe Frozen Berry Metallic të Porsche.

Kjo sigurisht të kujton fillimin e viteve 2000, kur dizajni shtyu kufijtë e ngjyrës dhe formës.

Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
39 %
1.5kmh
0 %
Fri
18 °
Sat
16 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
10 °

Lajmet e fundit

Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi

0
(Skenderbeu.info)-Sekuestrohen rreth 20 mijë dollarë në kufi, ndalohet malazezi Policia kufitare këtë të premte ka...
Top chanel

Sulmi ndaj “Top Channel”/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...

0
(Skenderbeu.info)-Sulmi ndaj "Top Channel"/ Dumani: Jemi aty, nëse do të dalë diçka do të...
droga

Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë

0
(Skenderbeu.info)- Kapen tre shqiptarë/Sekuestrohen 83 kilogramë kokainë Një operacion i Guardia di Finanza me kompetenca...

Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 241 kilogramë kokainë në një varkë Policia Kombëtare Kolumbiane, në koordinim me Prokurorinë e...
Kavajë

Plumba në Kavajë, dy të vrarë

0
(Skenderbeu.info)-Plumba në Kavajë, dy të vrarë Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më...
FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit. Fabio Paratici, i është ndaluar të merret profesionalisht me çështjet e futbollit në mbarë botën.

FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit

0
(Skenderbeu.info)-FIFA dënon drejtorin sportiv të Tottenhamit Drejtorit sportiv të Tottenhamit, Fabio Paratici, i është ndaluar...

Lajme të tjera
NGJASHME

Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon fshirësja masive e xhamit

(Skenderbeu.info)-Imazhe të tjera të prototipit Tesla Cybertruck, i mungon...

Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale

(Skenderbeu.info)-Rritet varësia e fëmijëve ndaj mediave sociale Në Gjermani rreth...

Nëse keni një iPhone të vjetër, bëni këtë përditësim menjëherë

(Skenderbeu.info)-Nëse keni një iPhone të vjetër, bëni këtë përditësim...

Ferrari prezanton kabrioletin e ri, debuton Roma

(Skenderbeu.info)-Ferrari prezanton kabrioletin e ri, debuton Roma Edhe pse veturat...

Kompania amerikane planifikon të lansojë makinën fluturuese në vitin 2025

(Skenderbeu.info)-Kompania amerikane planifikon të lansojë makinën fluturuese në vitin...

Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe Instagram

(Skenderbeu.info)-Meta po zgjeron programin e abonimit për Facebook dhe...

Gjashtë aplikacionet që shkatërrojnë baterinë e telefonit tuaj

(Skenderbeu.info)-Gjashtë aplikacionet që shkatërrojnë baterinë e telefonit tuaj Jetëgjatësia e...

Si të kuptoni nëse dikush ju ka bërë “bllok” në “WhatsApp”

(Skenderbeu.info)-Si të kuptoni nëse dikush ju ka bërë “bllok”...
Raporto