Në kufijtë armiqësorë të Europës, aktet më të vogla të mirësjelljes kanë rëndësi

(Skenderbeu.info)-Në kufijtë armiqësorë të Europës, aktet më të vogla të mirësjelljes kanë rëndësi
Që nga viti 2015, kur thellimi i krizave në të gjithë Azinë dhe Afrikën e shoqëruar me luftën në Siri rezultoi në një rritje të konsiderueshme të numrit të njerëzve që kërkojnë azil në Europë, ndalimi i të ashtuquajturit “emigrim i parregullt” ka qenë një prioritet për Bashkimin Europian.
Ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz që ikin nga konfliktet e përgjakshme, regjimet totalitare, katastrofat e lidhura me ndryshimet klimatike dhe varfëria ekstreme filluan të shfaqen në portat e Europës, vendet anëtare të BE-së filluan të forcojnë kufijtë e tyre. Gardhet elektrike, kullat e vrojtimit, njësitë e patrullimit të qenve, helikopterët dhe dronët e vëzhgimit u rritën kërpudha nëpër kufijtë evropianë dhe buxheti i agjencisë kufitare të BE-së, Frontex, u rrit në më shumë se 800 milion dollarë (754 milion euro), duke e bërë atë më të financuarin midis të gjithë BE-së. agjencive.
BE gjithashtu lëvizi për të eksportuar strategjitë dhe teknologjitë e saj të kontrollit të kufijve në vendet në fqinjësinë e saj, nga Ballkani Perëndimor dhe Turqia në Afrikën e Veriut dhe Sahel. Arkitektura rajonale e kufijve që rezultoi, e projektuar posaçërisht për të mbajtur refugjatët jashtë BE-së, nuk la pothuajse asnjë rrugë të sigurt dhe të ligjshme për azil në vendet anëtare, duke detyruar shumë njerëz të nisnin udhëtime të rrezikshme për të provuar të hynin në Europë pa autorizim me shpresën për të aplikuar për azil. pasi të arrijnë destinacionin e dëshiruar përfundimtar.
Si studiues dhe aktivist, kam kaluar vite duke gjurmuar udhëtimet e refugjatëve dhe duke dokumentuar trajtimin e azilkërkuesve në duart e zyrtarëve evropianë të sigurisë kufitare. Incidentet më të këqija që kam dokumentuar ndodhën në kufijtë midis Kroacisë, Bosnjë-Hercegovinës dhe Serbisë. Shumë që u përpoqën të emigronin nëpër këto shtete më thanë se ishin abuzuar nga oficerët e sigurisë kufitare dhe më treguan shenja torture, duke filluar nga djegiet elektrike deri te prerjet dhe mavijosjet ende të gjakosura, në trupat e tyre.
“Kur policia kroate na kapi teksa po përpiqeshim të hynim në vend nga Bosnje-Hercegovina, na futën të gjithëve në një furgon shumë të ndotur,” më tha Mazin*, një gazetar i ri nga Pakistani. “Ishte nxehtë dhe nuk kishte oksigjen të mjaftueshëm, kështu që shumë njerëz po vjellnin.”
Ai tregoi se si oficerët e policisë e rrahën atë dhe azilkërkuesit e tjerë përpara se t’i shtynin në mënyrë të paligjshme në Bosnje pa i përpunuar. “Ata na çuan në kufirin e Bosnjës, bënë një rresht përpara furgonit dhe na thanë të dilnim një nga një,” tha Mazin. “Ndërsa kaluam, oficerët e policisë në rresht na rrahën fort me shkopinjtë e tyre.”
Ndërsa oficeri që e ndihmoi Mustafën e bëri këtë thjesht duke shikuar nga ana tjetër, të tjerët që donin të mbështesin refugjatët dhe t’i jepnin fund praktikave të paligjshme të mbrojtjes së kufirit ndoqën rrugë të ndryshme rezistence. Për shembull, në vitin 2019, një oficer policie në Kroaci raportoi në mënyrë anonime njësinë e tij kufitare te avokati i popullit të qarkut për abuzim me refugjatët. Në ankesën e tij, ai tha se nga frika e humbjes së punës, ai personalisht ka marrë pjesë në më shumë se 1000 kthime të paligjshme. Ai tha se reagimet në të cilat ai mori pjesë ishin shpesh shumë të dhunshme dhe përfshinin rrahje dhe vjedhje. Ai kërkoi nga Avokati i Popullit që të marrë masa për të ndalur këto praktika të paligjshme.
Disa refugjatë folën për oficerë individualë që ndaluan kolegët e tyre të rrihnin të burgosurit ose t’u vidhnin paratë. Të tjerë folën me dashuri për oficerët të cilët, edhe kur nuk ishin në gjendje të ofronin ndonjë ndihmë praktike, e pranonin humanizmin e tyre dhe treguan empati. Anëtarët e një familjeje afgane, për shembull, kujtuan një oficer kroat i cili qau me ta ndërsa i çonte përsëri drejt kufirit boshnjak. Ata kujtuan oficerin duke thënë: “Të lutem, mos qaj. Na vjen keq. Nuk dua ta bëj këtë, por duhet të ndjek urdhrat.”
Në mënyrë të ngjashme, Hamid nga Algjeria tha se një grup oficerësh që e panë atë pranë kufirit italian në Kroaci i treguan atij dashamirësi dhe madje e inkurajuan të vazhdonte me përpjekjet e tij për të gjetur një strehë në Europë. “Isha shumë i frikësuar se do të na rrihnin siç bëjnë të tjerët,” më tha ai. “Por na çuan në një restorant dhe na blenë ushqim të ngrohtë. Njëri prej tyre tha: ‘Më falni, nuk mund t’ju lëmë të shkoni sepse kemi urdhër që t’ju kthejmë [në vendin nga keni hyrë në Kroaci]. Por të lutem, kthehu dhe provo sërish.”
Këto pak histori solidariteti janë të rëndësishme dhe duhet të ndahen – jo për të humanizuar regjimin e kufirit europian që është i mbështetur nga brutaliteti ekstrem, por për të treguar se aktet e vogla të dhembshurisë, mirësisë dhe rezistencës nga brenda njësive kufitare janë të mundshme dhe duhen inkurajuar. Oficerët individualë të kufirit mund të bëjnë një ndryshim.
Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Harrojini nazistët, plani mizor i Britanisë për refugjatët imiton historinë e saj

(Skenderbeu.info)-Harrojini nazistët, plani mizor i Britanisë për refugjatët imiton...

A ishte e dëmshme pandemia e Covid-it për shëndetin mendor? Varet se kë pyet

(Skenderbeu.info)-A ishte e dëmshme pandemia e Covid-it për shëndetin...

Rritja e vajzave në kohën e mizogjinisë

(Skenderbeu.info)-Rritja e vajzave në kohën e mizogjinisë Ekziston kjo ndjenjë...

A do të përfundojë lufta në Ukrainë këtë vit?

(Skenderbeu.info)-A do të përfundojë lufta në Ukrainë këtë vit? Ka...

Pse u braktis Siria veriperëndimore?

(Skenderbeu.info)-Pse u braktis Siria veriperëndimore? Më 6 shkurt, një tjetër...

SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi për të testuar armët

(Skenderbeu.info) SHBA dhe NATO përdorin Ukrainën si terren trajnimi...

Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për këdo

(Skenderbeu.info)-Islamofobia i bën demokracitë më pak të sigurta për...
Raporto