fbpx

Viktimat e vërteta të ndryshimeve klimatike

(Skenderbeu.info)-Viktimat e vërteta të ndryshimeve klimatike

Shumë kafshë janë përballur me humbjen e habitatit, pasigurinë ushqimore dhe zhdukjen si rezultat i ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit.
Ndërsa thatësirat janë bërë më të zakonshme, duke përfshirë për kohëzgjatje më të gjera në zona si Kalifornia, Nevada dhe Teksasi, shumë janë gjithashtu të frustruar me temperaturat në rritje që ka sjellë ndryshimi i klimës. Cilësia e ajrit jo të shëndetshëm i përkeqësoi kushtet për njerëzit me astmë dhe probleme të tjera shëndetësore të frymëmarrjes.
Këto rrethana mund të na duken të ashpra, por ato as që fillojnë të krahasohen me atë që duhet të përballen disa shpirtra të varfër në Tokë. Rritja e temperaturave është kryesisht për shkak të shkatërrimit që njerëzit i kanë shkaktuar habitateve natyrore përreth nesh dhe ndotjes që kemi krijuar. Kjo nxehtësi jo vetëm që shkrin akullnajat dhe shtresat e akullit, duke gërryer dhe shkatërruar habitatet bregdetare, por ka luajtur gjithashtu një rol vendimtar në vdekjet e panumërta të kafshëve, duke filluar nga thellësitë e thella të oqeanit deri te pyjet e harlisur tropikale, dikur të mbushura me jetë.
Krijesat e pafajshme dhe të pambrojtura nga breshkat te jaguarët janë viktimat e vërteta të krizës klimatike. Më pak se gjysma e shkëmbinjve koralorë të Tokës kanë mbetur, sipas revistës Smithsonian. Me rritjen e pH/aciditetit të ujit tonë, si rezultat i acidifikimit të oqeanit të shkaktuar nga temperaturat më të larta për shkak të ngrohjes globale, 91% e koraleve të Reef Barrier të Madh kanë pësuar zbardhje në vitin 2022, sipas CNN.
Zbardhja është një mekanizëm mbijetese i aktivizuar nga korali në temperatura ekstreme që përgjithësisht rezulton në vdekjen e tij nëse çështja e lartpërmendur vazhdon. Ndërsa mjediset dalin jashtë rrezikut me shpejtësi rekord, Toka i afrohet rreziku. Siç u tha më parë, shkëmbinjtë koralorë kanë marrë një goditje të dukshme si rezultat i niveleve marramendëse të emetimit të CO₂. Breshkat e detit që mbështeten shumë në to si burim ushqimi gjithashtu përballen me rrezik si pasojë.
Erozioni i plazheve nga rritja e nivelit të detit ka dëmtuar rëndë grupin, pasi ato janë mjedise jetike për vezët e breshkave; pa këtë tokë, ata nuk mund të riprodhohen. Për më tepër, gjinitë e breshkave të detit diktohen nga temperaturat në të cilat ato çelin. Prandaj, me klimë të valë, 99% e breshkave të reja të detit janë femra, sipas Washington Post.
Kjo krijon kushte të paqëndrueshme për brezat e ardhshëm, sipas një raporti të vitit 2018 në revistën Current Biology. Në vitet e fundit, sasi të paprecedentë akulli të ruajtura në akullnajat dhe shtresat e akullit janë shkrirë. Legjionet e kafshëve arktike varen shumë nga ky akull për mbijetesë; vulat mbajnë peshën kryesore të këtij shkatërrimi. Ata mbështeten në këtë akull pothuajse për gjithçka, nga shumimi dhe mbrojtja e këlyshëve deri te derdhja dhe strehimi nga grabitqarët. Sikur të mos mjaftonte kjo, pikat e nxehta të jetës biologjike si xhunglat dikur të begata që Toka ka njohur, janë përkeqësuar kohët e fundit.
Jaguarët janë përballur me humbje të ngjashme të habitatit si rezultat i shpyllëzimit dhe urbanizimit. Me pyjet që bëhen gjithnjë e më të vogla, jaguarët bëhen më të prekshëm ndaj gjuetisë së paligjshme. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, shumë komponentë thelbësorë të dietës së jaguarit, si specie të caktuara të peccary, drer dhe armadillo, gjithashtu përballen me rrezik për shkak të ndryshimeve klimatike. Koala, thelbësore për jetën e egër australiane, ka marrë gjithashtu goditje shkatërruese.
Jo vetëm që vuan jashtëzakonisht nga shpyllëzimi në mënyra të ngjashme me jaguarin, por gjithashtu është i kequshqyer nga temperaturat në rritje. Koalat dihet se hidratohen përmes ujit brenda gjetheve dhe kërcellit, por tani luftojnë për ta bërë këtë, pasi duket se ka gjithnjë e më pak ujë brenda këtyre bimëve çdo vit. Bimët nga të cilat ata kanë varur prej shekujsh po bëhen më të vështira për t’u tretur, pasi po thithen edhe nivele më të larta të dioksidit të karbonit. Kafshë të panumërta vazhdojnë të ngordhin vdekje mizore, të pamerituara si rezultat i ndryshimit të klimës që ne njerëzit vazhdojmë të përkeqësojmë.
Pra, ndërsa krijesat e pafajshme që nuk kanë asnjë fjalë për këtë vazhdojnë të durojnë shkatërrimin e pakthyeshëm të habitateve të tyre të çmuara – çfarë mund të bëjmë ne për të ruajtur këto hapësira të shenjta dhe kafshë brenda tyre? Mund të fillojmë duke mos kontribuar më shumë në problemin e plastikës, pasi kjo plastikë në fund të fundit është ajo që hidhet në oqean dhe copat e mprehta çajnë organet e brendshme të breshkave dhe krijesave të tjera që i gëlltisin pa vetëdije.
Hidhni siç duhet mbeturinat në kosha plehrash dhe kosha riciklimi, dhe merrni çdo mbeturinë që ju hasni. Përdorni më pak ajër të kondicionuar duke mbuluar dritaret tuaja me perde ose perde për ta mbajtur shtëpinë tuaj të freskët; fikni dritat kur nuk keni nevojë dhe hiqeni nga priza çdo pajisje që nuk është në përdorim. Kjo do të ndihmojë në reduktimin e gjurmës suaj të karbonit ose emetimeve të karbonit të krijuara vetëm nga veprimet tuaja.
Ndoshta mënyra më me ndikim që ne mund të bëjmë një ndryshim është të gjejmë alternativa për varësinë tonë nga karburantet fosile dhe aktivitetet e tjera që çlirojnë emetimet e karbonit. Emetimet thithen nga oqeanet tona, duke përshpejtuar acidifikimin e tij, gjë që krijon një mori problemesh brenda një ekosistemi detar siç u përmend më parë, duke pasur pasoja drastike në organizmat e oqeanit. Kuptohet, ndryshimi i madh mund të ndodhë me të vërtetë vetëm me

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...
Olaf Scholz

Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz

0
(Skenderbeu.info) Emiratet dhe Gjermania nënshkruajnë marrëveshje për furnizimin me gaz Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Gjermania nënshkruan gjatë një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz...

Lajme të tjera
NGJASHME

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...

Në luftën për opinionin global, Kina po fiton

(Skenderbeu.info)-Në luftën për opinionin global, Kina po fiton Këto ditë,...

Asetet Kripto po arrijne kulmin

(Skenderbeu.info)-Asetet Kripto po arrijne kulmin.Analizimi i aseteve të kriptove...

Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt

(Skenderbeu.info)-Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt .Cfarë vjen më...

Putini shkon drejt humbjes

(Skenderbeu.info)-Putini shkon drejt humbjes në Ukrainë. Pyetja e vetme...

Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë? Ndërsa pushtimi rus...
Raporto