Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hermshme të zogjëve

(Skenderbeu.info) Ndryshimet klimatike janë fajtore për migrimet e hershme të zogjëve Studiuesit, të udhëhequr nga Andrea Romano, vëzhguan dallime të mëdha midis specieve me karakteristika të ndryshme ekologjike dhe biologjike. Për shembull, speciet që migrojnë në distanca të gjata (të ashtuquajturit migrantë trans-kontinental) treguan përparime më pak të dukshme sesa ato që lëvizin vetëm brenda kontinentit ose që nuk migrojnë. Për më tepër, zogjtë që kanë një dietë të përgjithshme ose që ushqehen me bimë priren të parashikojnë aktivitetet e tyre më shumë sesa speciet që kanw një dietë të ndryshme.

 

Organizmat po reagojnë ndaj variacioneve mjedisore dhe ekologjike, për shembull duke ndryshuar shpërndarjen e tyre drejt rajoneve që janë bërë më të përshtatshme klimatikisht, ose duke ndryshuar kohën e aktiviteteve, të tilla si riprodhimi dhe migrimi,” shpjegon Romano. “Megjithatë, këto përgjigje shpesh rezultojnë të pamjaftueshme për të mbajtur ritmin me ndryshimet klimatike dhe shumë popullata kanë përjetuar rënie të thellë demografike – përfundon studiuesi – aq shumë sa vlerësohet se ndryshimi klimatik mund të përfaqësojë burimin kryesor të zhdukjes lokale në dekadat e ardhshme.” .

Tirana
cielo sereno
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Ven
11 °
Sab
16 °
Dom
13 °
Lun
15 °
Mar
16 °

Lajmet e fundit

Neymar para ndeshjes Brazil-Kamerun

Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve

0
(Skenderbeu.info)-Brazili, Neymar u jep shpresë tifozëve. “Mendoj se Neymar do të kthehet në fushë për...

Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje

0
(Skenderbeu.info)-Diavel MU, cfarë suksesi: versioni R tani është në pritje. Giuliano Mu nuk ndalet: në...
Detroit Pistons ne ndeshjen ndaj Dallas

Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas

0
(Skenderbeu.info)-Basketboll, Nba: Doncic nuk mjafton në Dallas, Detroit goditi në kohën shtesë. 35 pikët e...
Uruguajanet teksa festojne golin

Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2

0
(Skenderbeu.info)-Botërori 2022, Gana-Uruguay 0-2: Celeste fiton por eliminohet. Dopieta e De Arrascaeta fitoi ndaj...
Son ne duel me Dalot gjate Korea-Portugali

Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1

0
(Skenderbeu.info)-Kupa e Botës 2022, Korea e Jugut-Portugali 2-1: Hee-Chan i çon aziatikët në raundin...
Pierluigi Collina

Collina: “Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar”

0
(Skenderbeu.info)-Collina: "Kjo është arsyeja pse rikuperimi është shtuar" Komisioni i arbitrave nr. 1 i FIFA-s:...

Lajme të tjera
NGJASHME

OKB: Shqipëria me diasporën e tretë më të madhe në botë

(Skenderbeu.info)-OKB: Shqipëria me diasporën e tretë më të madhe...

Bashkë kundër dhunës/Në komisariat e Durrësit, vendoset instalacioni në përkujtim të viktimave

(Skenderbeu.info)-Bashkë kundër dhunës/Në komisariat e Durrësit, vendoset instalacioni në...

Shkollat që rrisin analfabetë/ 21 mijë fëmijë bëjnë mësim në klasa të bashkuara

(Skenderbeu.info)-Shkollat që rrisin analfabetë/ 21 mijë fëmijë bëjnë mësim...

Shqiptarët letër Von der Leyen: Mos u sillni si ‘bukuroshe e fjetur’

(Skenderbeu.info)-Shqiptarët letër Von der Leyen: Mos u sillni si...

Tirana drejt tkurrjes, numri i lindjeve ra 9%

(Skenderbeu.info)-Tirana drejt tkurrjes, numri i lindjeve ra 9% Tranzicioni i...

Transporti publik urban kërkon sërish mbështetje

(Skenderbeu.info)-Transporti publik urban kërkon sërish mbështetje Nisma “Abone falas për...

Europa sinjalizon emigracionin në rritje nga Shqipëria

(Skenderbeu.info)-Europa sinjalizon emigracionin në rritje nga Shqipëria Vendet anëtare të...

‘Fluturojnë’ çmimet në Tiranë: 64 vite punë për të blerë një apartament

(Skenderbeu.info)-'Fluturojnë' çmimet në Tiranë: 64 vite punë për të...
Raporto