fbpx

Ndikimi nuk duhet ngatërruar me autoritetin/Elizabeta nuk kishte asnjë

(Skenderbeu.info)-Ndikimi nuk duhet ngatërruar me autoritetin/Elizabeta nuk kishte asnjë

Nga çdo vlerësim realist, monarkia si institucion e ka tejkaluar rëndësinë e saj në  vend. Nuk shërben për asnjë qëllim të nevojshëm ose të dobishëm.

Ka një arsye pse institucioni ka mbijetuar për aq kohë sa ka mbijetuar dhe ka qëndruar në riparim të arsyeshëm, duke kapërcyer polemika të shumta – nga Diana te Camilla tek Andrew te Harry dhe Meghan – dhe duke ikur i padëmtuar nga fushatat periodike për ta shfuqizuar atë.
Shpjegimi gjendet në mbretërimin e jashtëzakonshëm 70-vjeçar të Elizabeth Alexandra Mary Windsor, princeshë e re që u shty, e paarsimuar dhe e papërgatitur keq, në një jetë me detyrë mbi veten. Vizitat e saj të shpeshta në këtë vend, të cilin ajo e quajti shtëpinë e saj të dytë, nuk do të rivalizonin kurrë histerinë e, të themi, një paraqitje nga Beatles ose një kampionat të fituar nga Raptors e basketbollit, popullariteti i saj u rrit ndërsa u rrit në punën e të qenit mbretëreshë. Ishte një punë që sfidonte parametrat e çdo konkursi popullariteti.
Ajo duhej të shihej, por jo të dëgjohej duke shprehur ndonjë opinion interesant, e lëre më të diskutueshëm. Ajo duhej të admirohej nga larg, të mos prekej kurrë. E lirë të buzëqeshte, por jo të qeshte. Kontrollorët e saj në Downing Street dhe Westminster do t’i dëgjonin këshillat e saj dhe herë pas here i dëgjonin, por ndikimi nuk duhet të ngatërrohet me autoritetin, nga i cili ajo nuk kishte asnjë.
Ishte detyra e saj, siç e interpretoi ajo, të ishte një simbol i stabilitetit në një botë që kishte pak të çmuara, të ishte një model dinjiteti midis liderëve botërorë, shumë prej të cilëve prej kohësh kishin dorëzuar çdo dinjitet që mund të kishin pasur dikur. Një punë e pamundur, por ajo duroi, duke mos u lëkundur gjatë sprovave më të vështira familjare. Mendoj se ishte këmbëngulja dhe përkushtimi i saj i përjetshëm ndaj detyrës mbi veten që shkaktoi derdhjen e pikëllimit kur u njoftua vdekja e saj, në moshën 96-vjeçare.
Ndjenjat, të shprehura nga kryeministri, shitësit dhe amvisët, ishin të vërteta. Kanadaja kishte humbur një mik të dashur. Kanadezët e zakonshëm – në asnjë mënyrë nuk ishin kolonialistë stereotipikë britanikë – qanin hapur para kamerave televizive ndërsa flisnin për dashurinë e tyre për një monark që nuk e kishin takuar kurrë dhe që mund të mos e kishin parë kurrë personalisht. Ky përkushtim ndaj Elizabetës nuk do të kalojë automatikisht tek djali i saj.
Mbreti Charles III do të duhet të fitojë masën e tij të respektit dhe dashurisë. Dhe aq sa mund të dëshironin monarkistët në Kanada, ai nuk do të përshëndetet si Karli i Madh. Edhe pse mbështetja publike për institucionin ka rrjedhur prej vitesh – një sondazh në shkurt e vendosi mbështetjen për Karlin si mbret në 17 për qind. Tjetër në prill raportoi se vetëm 26 për qind e kanadezëve favorizonin mbajtjen e monarkisë – gjasat janë afërsisht të zeza që ndonjë qeveri federale të përpiqet ta shfuqizojë atë ndërsa Charles është mbret.
Por ai është 73 vjeç ndërsa ngjitet në fron që dikur kishte thënë se nuk e donte, dhe nuk do të doja të vë bast se institucioni në formën e tij ekzistuese do t’i mbijetojë vdekjes së tij. Një bast më i mirë do të ishte që Kanadaja të ndjekë shembullin australian: të emërojë një kanadez vendas si kryetar shteti – ndoshta i zgjedhur me votë të lirë në Parlament – ​​ndërkohë që do të vazhdojë ta njohë monarkun si kreun e Komonuelthit të Kombeve.

Në fakt, nëse monarkëve do t’u lejohej të kishin arritje, suksesi i Commonwealth do të ishte midis Elizabeth. 56 anëtarët e saj, të mëdhenj e të vegjël, pajtohen me disa parime thelbësore, duke përfshirë demokracinë, të drejtat e njeriut dhe lirinë e shprehjes. Institucionet që do të luftojnë për parime të tilla nevojiten dëshpërimisht kur vlerat demokratike janë nën sulm kudo.
Shenim;Geoffrey Stevens Banori i Kembrixhit, Geoffrey Stevens është një autor dhe ish-kolumnist i Otavës dhe redaktor menaxhues i Globe and Mail dhe Maclean’s.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...
Parashikimi i motit

Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022

0
(Skenderbeu.info) Parashikimi i motit për ditën e martë, 27 shtator 2022. Ditën e martë moti parashikohet me vranësira kryesisht të dendura (përjashto kthjellimet e...

Lajme të tjera
NGJASHME

Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke thënë se “ky nuk është një bllof”

(Skenderbeu.info)Putin,kërcënimet e tij të mëparshme ishin të kota duke...

Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim

(Skenderbeu.info)-Parimet themelore të OKB-se nën kërcënim.“Bota jonë është në...

Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për të shmangur humbjen?

(Skenderbeu.info)-Vladimir Putin i lumtur të rrezikojë luftën bërthamore për...

Në luftën për opinionin global, Kina po fiton

(Skenderbeu.info)-Në luftën për opinionin global, Kina po fiton Këto ditë,...

Asetet Kripto po arrijne kulmin

(Skenderbeu.info)-Asetet Kripto po arrijne kulmin.Analizimi i aseteve të kriptove...

Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt

(Skenderbeu.info)-Dimri në Ukrainë po afrohet shpejt .Cfarë vjen më...

Putini shkon drejt humbjes

(Skenderbeu.info)-Putini shkon drejt humbjes në Ukrainë. Pyetja e vetme...

Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë?

(Skenderbeu.info)-Çfarë konsiderohen krime lufte, në të vërtetë? Ndërsa pushtimi rus...
Raporto