Ndërtimet shtrenjtohen/ Një çifti të ri i duhen 20 vite punë për të blerë një shtëpi

(Skenderbeu.info)-Ndërtimet shtrenjtohen/ Një çifti të ri i duhen 20 vite punë për të blerë një shtëpi

Çdo vit në Tiranë vijnë për të jetuar afërsisht 25 mijë qytetarë nga e gjithë Shqipëria.

Ky numër i lartë i banorëve të rinj të kryeqytetit ka rritur dhe kërkesën për banesa. Por këto kërkesa të larta kanë shtenjtuar edhe çmimet e apartamenteve në Tiranë. Ndaj sot një çifti të ri i duhen mbi dy dekada për të blerë një shtëpi.

“Sot çiftet e reja po dëshirojnë të jetojnë më vete dhe kjo ka rritur kërkesën për banesa. Nga ana tjetër është bërë tepër e vështirë ose e pamundur blerja e një shtëpie. Pas rritjes së kërkesës për banesa është rritur dhe çmimi i banesave. Nga ana tjetër rritja e normës bazë e interesit ka rritur koston e huasë dikur tek 30%. Çka do të thotë kjo? Sot për të blerë një shtëpi një çifti të ri i duhet mbi 25 vite nëse kjo shtëpi do te financohej në pjesën më të madhe me kredi pra 70-80%”, tha Romina Radonshiqi, eksperte ekonomie.

Po nga ana tjetër kjo situatë ka rritur vlerën e pronës çka do të thotë se sot një pronar përfiton shumë herë më tepër të ardhura financiare nga shitja apo dhënia me qira e një objekti në kryeqytet.

“Kemi një element tepër pozitiv sepse rritja e çmimit të banesave i ka rritur vlerën banesave apo atyre pronarëve të cilët posedojnë apo kanë një banesë dhe dëshirojnë ose ta shesin ose ta japin me qira”, Radonshiqi.

Dëshira për të jetuar në Tiranë nuk do të frenojë rritjen e çmimeve të apartamenteve as në vitin 2023, kjo edhe për shkak të shtimit të kostove të ndërtimit, që erdhën si pasojë e pandemisë por dhe krizës së çmimeve që shkaktoi lufta në Ukrainë.

Tirana
scattered clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
40 %
Sat
16 °
Sun
17 °
Mon
14 °
Tue
11 °
Wed
6 °

Lajmet e fundit

fier

Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital

0
(Skenderbeu.info)-Aksident në Fier, makina përplas 12-vjeçarin, transportohet në spital Një aksident është raportuar në Fier....
Olta,Luizi

Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë

0
(Skenderbeu.info)-Olta: Luizi i përdor vajzat, të varfrat i besojnë Olta mendon se Luizi i përdor...
Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit. Edhe këtë verë, duket se trendet do t’i vendosë sërish pamja e saj në këto foto të publikuara në Instagram.

Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit

0
(Skenderbeu.info)-Dua Lipa sjell trendin e ri të veshjeve të plazhit Ndikimi që Dua Lipa ka...
Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra.është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.Tërmeti ka goditur zonën detare pranë Kythnos.

Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra

0
(Skenderbeu.info)-Tërmeti me magnitudë 4.8 trondit Greqinë, ja ku ishte epiqendra Një tërmet me magnitudë 4.8...
U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi.Hekuran Llapushi i cili u hodh një ditë më parë nga kati i katërt i spitalit të këtij qyteti.

U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi

0
(Skenderbeu.info)-U hodh nga spitali, ndërron jetën 66 vjeçari nga Gramshi Ka ndërruar jetë në spitalin...
Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi. është arrestuar nga autoritetet britanike në Angli

Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi

0
(Skenderbeu.info)-Kapet adoleshenti nga Shqipëria duke u kujdesur për 500 bimë kanabisi Një i ri nga...

Lajme të tjera
NGJASHME

Rama: Synojmë që paga mesatare të shkojë 900 euro

(Skenderbeu.info)-Rama: Synojmë që paga mesatare të shkojë 900 euro Kryeministri...

Ra konsumi i karburantit, ra 7% edhe fitimi nga taksa e qarkullimit

(Skenderbeu.info)-Ra konsumi i karburantit, ra 7% edhe fitimi nga...

Rama: Epoka e shfrytëzimit të punonjësve duhet të mbyllet

(Skenderbeu.info)-Rama: Epoka e shfrytëzimit të punonjësve duhet të mbyllet Qeveria...

Inflacioni bazë nuk u ul as në shkurt, rritja e normave të interesit më e afërt

(Skenderbeu.info)-Inflacioni bazë nuk u ul as në shkurt, rritja...

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet e karburanteve, ulet nafta

(Skenderbeu.info)-Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet e karburanteve, ulet...

Ibrahimaj: Miratohet paga minimale prej 40 mijë lekësh të rinj

(Skenderbeu.info)-Ibrahimaj: Miratohet paga minimale prej 40 mijë lekësh të...

Balluku jep lajmin/ Në fund të marsit aktivizohet Bursa Energjetike shqiptare

(Skenderbeu.info)-Balluku jep lajmin/ Në fund të marsit aktivizohet Bursa...

Dalin çmimet e reja të naftës, benzinës dhe gazit

(Skenderbeu.info)-Dalin çmimet e reja të naftës, benzinës dhe gazit Bordi...
Raporto