fbpx

Nderroi jete aktorja legjendare me origjine shqiptare Irene Pappas

(Skenderbeu.info)- Nderroi jete aktorja legjendare me origjine shqiptare Irene Pappas

Aktorja ndërroi jetë sot, të mërkurën në moshën 96 vjeç, njoftoi Ministria e Kulturës e Greqise.

Në karrierën e saj të gjatë,luajti në mbi 70 filma në një karrierë që përfshin më shumë se 50 vjet.Ajo u konsiderua një simbol kuintesencial i bukurisë greke dhe një përfaqësuese e famshme e kulturës mesdhetare jashtë vendit, duke realizuar role të forta femra në teatër dhe kinema.
Pappas, nee Irene Lelekou, lindi në 3 shtator 1926 në fshatin Chiliomodi, jashtë Korintit, Greqi. Familja e saj u transferua në Athinë kur ishte shtatë vjeç, ku, si adoleshente, ajo ndoqi shkollën mbretërore të artit dramatik në Athinë. Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në Greqi në teatër para se të zhvendosej në film në vitin 1951.
Filmi i saj i parë ishte një pjesë e vogël në Engjëjt e Rënies së Nikos Tsiforos 1948, ndërsa portretizimi i saj i roleve të titullit në George Tzavellas ‘Antigone (1961) dhe Michael Cacoyannis’ Electra (1962) fitoi vlerësimin e saj kritik. Në vitin 1961 Pappas luajti në armët e Navarone dhe në 1964 në Cacoyannis ‘Zorba The Greqisht, e cila e vendosi atë në njohje ndërkombëtare. Një nga paraqitjet e saj të fundit në film ishte në mandolinën e Kapitenit Corelli në 2001.
Pappas dinte gjithashtu rrjedhshëm italisht, duke marrë role teatrore dhe duke bërë shumë filma në vend.  Në 1995, ajo mori çmimin e Komandantit të Urdhrit të Feniksit nga Presidenti i atëhershëm Grek Kostis Stefanopoulos. Në vitin 2018 u njoftua se ajo kishte vuajtur nga sëmundja e Alzheimerit për pesë vjet.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

Kleb Basket Ferrara

Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri

0
(Skenderbeu.info)-Kleb Basket Ferrara, Marco Miozzi është presidenti i ri Marco Miozzi është presidenti i ri Kleb Basket Ferrara ka njoftuar qe nga dita e djeshme se...
F1, Red Bull

F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor

0
(Skenderbeu.info)-F1, Red Bull synon një rekord historik në Singapor Rekordi i Red Bull daton në 2013 (13 GP të fituara) Fundjava përmban Çmimin e Madh të...
Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?”

0
(Skenderbeu.info)-Cristiano Ronaldo nën sulm: “Si mund të flejë natën?” flet nëna e fansit së cilit portugezi ia prishi telefonin Këto nuk janë kohë të lehta...
Livio Suppo

Livio Suppo mirëpret Petruccin

0
(Skenderbeu.info)-Livio Suppo mirëpret Petruccin ,i lumtur që i jep Danilo Petruccit një shans Livio Suppo, menaxheri i navigimit të Suzuki. Foli për vendimin për t'i...
asteroid,nasa

Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin

0
(Skenderbeu.info)-Sonda e NASA-s përplaset me sukses me astereoidin Gjatë një prove të paprecedentë për të parë nëse është i mundur devijimi i kursit të një...
kuzhinier

Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë

0
(Skenderbeu.info)-Shqipëria me koston më të ulët të orës së punës në Europë Në Shqipëri kostoja orare mesatare për njësi pune me kohë të plotë është...

Lajme të tjera
NGJASHME

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia...

Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të artit

(Skenderbeu.info)-Në galerinë e Amsterdamit lejne insektet në emër të...

Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës shqiptare

(Skenderbeu.info)-Ndahet nga jeta Sali Shijaku,mjeshtri i madh i pikturës...

“Don’t Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione

(Skenderbeu.info)-“Don't Worry Darling”, shumë parashikueshmëri dhe pak emocione Mbërrin në...

Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë

(Skenderbeu.info)-Aktorët e Shkodrës, kundër dekomunistizimit të kinematografisë Diskutime te forta...

Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Cherry Valentine, vdes në moshën 28-vjeçare  George Ward, i njohur...

Nderron jete artisti kanadez Tom Benner

(Skenderbeu.info)- Nderron jete artisti kanadez Tom Benner, i njohur...

Brad Pitt debuton si skulptor

(Skenderbeu.info)-Brad Pitt debuton si skulptor në galerinë finlandeze të...
Raporto