Ndërprerje masive energjie në pjesën më të madhe të Pakistanit

(Skenderbeu.info) Ndërprerje masive energjie në pjesën më të madhe të Pakistanit.

Një ndërprerje e madhe e energjisë goditi Pakistanin të hënën në mëngjes, duke detyruar zyrat qeveritare, linjat ajrore, spitalet dhe qendrat e biznesit në të gjithë vendin të mbështeten në gjeneratorët rezervë.

Ndërprerja, e cila, sipas raporteve fillestare, ishte për shkak të një rënie të frekuencës në rrjetin kombëtar, ndodhi në orën 7:34 të mëngjesit me orën lokale, duke shkaktuar ndërprerje të përhapura të energjisë në shumë qytete në të gjithë vendin, tha Ministria e Energjisë në një deklaratë.

Raportet nga kryeqyteti Islamabad, Karaçi, Lahore, Faisalabad, Peshawar dhe qytete të tjera sugjeruan se rrjedha normale e jetës mbeti e prekur për shkak të ndërprerjes së energjisë elektrike, me disa ngjarje të planifikuara të shtyra ose anuluara.

Ministri i Energjisë Khurram Dastagir u tha gazetarëve se restaurimi i stacioneve të rrjetit në Peshawar dhe Islamabad ka filluar dhe se energjia do të rikthehet në të gjithë vendin brenda 12 orëve të ardhshme.

Prishjet e mëdha të energjisë janë të zakonshme në këtë vend bërthamor të Azisë Jugore, kryesisht për shkak të infrastrukturës së dobët dhe standardeve të dobëta të mirëmbajtjes.

Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Wed
6 °
Thu
7 °
Fri
9 °
Sat
10 °
Sun
11 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto