fbpx

Historia e ndalimit të librave në Amerikë

(Skenderbeu.info)-Historia e ndalimit të librave në Amerikë,Shprehja e lirë është nën kërcënim dhe nuk është hera e parë.

Librat po zhduken nga raftet e shkollave të Amerikës. Libra për personazhet gay dhe lezbike. Libra për zezakët dhe latinët, dhe libra për hebrenjtë dhe muslimanët. Edhe ato që janë trillim dhe libra që janë jo-fiction – madje edhe libra me poezi. Zhdukur të gjitha.
Vendi u përball me një “përmbytje të paprecedentë” të ndalimit të librave në shkolla gjatë vitit shkollor 2021-2022, raportoi PEN America këtë javë, i nxitur nga grupet aktiviste dhe legjislaturat konservatore të shtetit që kanë miratuar ligje që godasin “teorinë kritike të racës” dhe diskutimin. të seksualitetit dhe identitetit gjinor në klasa.
Organizata gjeti 2,532 raste përpjekjesh për ndalimin e librave, duke prekur 1,648 tituj librash. Trendi përbën “një precedent të rrezikshëm për ata brenda dhe jashtë shkollave”, tha organizata, sepse ndalimet kërcënojnë “të ardhmen e demokracisë amerikane, arsimit publik dhe shprehjes së lirë”.
Historia e ndalimit të librave në Amerikë,Shprehja e lirë është nën kërcënim dhe nuk është hera e parë.
foto ilustruese
Por reagimi aktual kundër disa librave dhe ideve nuk është hera e parë që ndodh në historinë amerikane. Shpesh përfshihen çështjet e racës, seksit ose fesë. Këtu janë disa shembuj të tjerë:
“Kabina e xhaxhait Tom”, nga Harriet Beecher Stowe
Ky është “ndoshta libri më famëkeq dhe më konsekuent i ndaluar i të gjitha kohërave”, thotë Muzeu i Amendamentit të Parë në përmbledhjen e tij mbi këtë temë. Botuar në 1852 – pak më pak se një dekadë para shpërthimit të Luftës Civile – Kabina e Xha Tomit ishte e paturpshme në përshkrimin e saj të skllavërisë si një institucion i keq dhe brutal.
 Ligji Comstock
Kampioni i të gjitha kohërave.
Ata “artikuj” përfshinin kontracepsionin dhe abortet, dhe në praktikë, ato përfshinin gjithashtu pothuajse çdo libër që përmbante diskutime ose përshkrime të seksit, pa marrë parasysh sa artistike apo anodinike: ligji nuk kishte një përkufizim specifik të “turpësisë”.
“I ndaluar në Boston”
Në fillim të shekullit të 20-të, New England Watch and Ward Society ishte tmerri i botuesve kudo. Shoqëria “kryqëzoi kundër vesit në të gjitha format e tij, duke synuar ta mbante Bostonin të lirë nga shfaqjet e turpshme burleske, prostitucioni dhe lojërat e pokerit.
Frika nga libri komik
“Rreth 60 vjet më parë, gjatë epokës së McCarthyism, librat komikë u bënë një kërcënim, duke shkaktuar një panik që kulmoi në një seancë dëgjimore në Senat në 1954,” shkroi Alex Abad-Santos për Vox në 2015.
Këto ditë, sigurisht, filmat dhe shfaqjet televizive të frymëzuara nga komiket dominojnë arkën dhe vëmendjen tonë. Thjesht duket – librat e sotëm të ndaluar mund të jenë kultura masive e së nesërmes.

LËR NJË KOMENT

Vendosni komentin
Vendosni emrin tuaj

Lajmet e fundit

femijet dhe social media

Rrjetet sociale i ‘vjedhin’ gjumin fëmijëve një natë në javë

0
(Skenderbeu.info) Rrjetet sociale i 'vjedhin' gjumin fëmijëve një natë në javë Një studim i studiuesve të Universitetit të Leicester-it zbulon se fëmijët dhjetëvjeçarë humbin rreth...
Parkim Kaliforni

Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit

0
(Skenderbeu.info) Hapi tjetër për ndotjen klimatike: Reforma e parkimit. Kalifornia më në fund është gati të heqë kërkesat e parkimit në të gjithë shtetin....
Izrael, Viti i ri

Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri

0
(Skenderbeu.info) Izrael: fillon viti 5783, sinagogat plot, por policia në gadishmëri Siç e kërkon tradita, Izraeli feston sonte fillimin e vitit 5783 nga krijimi hyjnor...
Deti Mesdhe

Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe

0
(Skenderbeu.info) Aciditeti po shkatërron florën dhe faunën e Detit Mesdhe Sipas një studimi të ri të kryer nga Instituti Kombëtar i Oqeanografisë dhe Gjeofizikës Eksperimentale...
Sllovenia-Huawei

Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik

0
(Skenderbeu.info) Sllovenia drejt neutralitetit teknologjik Qeveria sllovene duket se ka zbutur qëndrimet e saj për ligjin e komunikimeve elektronike, në ndryshim nga ekzekutivi i mëparshëm...
Josef Borell

Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit

0
(Skenderbeu.info) Borrelli: Të marrim seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, duke folur për BBC ka...

Lajme të tjera
NGJASHME

Libra qe ndihmojne per të kuptuar pushtimin e Ukrainës

(Skenderbeu.info)-Libra qe ndihmojne per të kuptuar pushtimin e Ukrainës The...

Hilary Mantel, autorja e njohur e Wolf Hall, vdes në moshën 70-vjeçare

(Skenderbeu.info)-Hilary Mantel, autorja e njohur e Wolf Hall, vdes...

Librat ‘të rrezikshëm’ janë tepër të fuqishëm për t’u lexuar

(Skenderbeu.info)-Librat 'të rrezikshëm' janë tepër të fuqishëm për t'u...

Libri frymëzues për fëmijë për jetën e Mbretëreshës Elizabeth II

(Skenderbeu.info)-Libri frymëzues për fëmijë për jetën e Mbretëreshës Elizabeth...
Raporto