NATO në alarm, një objekt fluturues nga Bjellorisa ka hyrë në hapësirën ajrore polake

(Skenderbeu.info)-NATO në alarm, një objekt fluturues nga Bjellorisa ka hyrë në hapësirën ajrore polake

Ministria e Mbrojtjes së Polonisë tha më 13 maj se ka detektuar një objekt në hapësirën e saj ajrore që kishte fluturuar nga drejtimi i Bjellorusisë. Autoritetet polake thanë se me gjasa ky objekt është një balonë vëzhguese.
Ministria shkroi në Twitter se radari humbi kontakt me objektin humbi në afërsi të Ripinit, një qytet polak që gjendet 143 kilometra në veriperëndim të Varshavës.
Autoritetet kanë nisur kërkimet për objektin dhe në këto operacione janë përfshirë një helikopter, dron dhe trupa tokësore të Forcave të Mbrojtjes Territoriale, tha një zyrtar i forcave të armatosura.
Objekti fluturues ishte detektuar të premten në Bialovieza, që gjendet në afërsi të kufirit mes Polonisë dhe Bjellorusisë. Më pas është kryer një monitorim me radarë dhe të shtunën, rreth orës 12:30, objekti sërish është parë në hapësirën ajrore polake, thanë autoritetet.
Ky njoftim vjen pas dy inkursioneve të tjera që kanë ndodhur në hapësirën ajrore polake që kur Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës, shtet që gjendet në kufi me Poloninë.
Në nëntor të vitit të kaluar, dy banorë të Polonisë u vranë pasi një raketë ra në lindje të këtij shteti. Zyrtarët perëndimorë thanë se besojnë se një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase doli nga trajektorja, në kohën kur forcat ajrore ukrainase po tentonin që të zmbrapsnin një sulm të madh të kryer nga Rusia.
Zyrtarët politikë dhe ushtarakë të Polonisë po ashtu kanë ngritur pikëpyetje lidhur me një tjetër objekt që ra në territorin e këtij shteti dhjetorin e kaluar, por që u zbulua në prill të këtij viti nga një qytetar që po shëtiste në një pyll.
Ky incident ka ngritur pikëpyetje lidhur me aftësinë e sistemeve të mbrojtjes ajrore të Polonisë për t’u përballur me rreziqet e reja që nga krijuar nga lufta në Ukrainë.
Ndryshe, Rusia përdori territorin e Bjellorusisë për të nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt 2022. Bjellorusia, aleate e Rusisë, ka thënë se nuk është pjesë e konfliktit në Ukrainë, pavarësisht se lejon forcat ruse të përdorin territorin e saj.
Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
94 %
0kmh
0 %
Sat
20 °
Sun
26 °
Mon
25 °
Tue
26 °
Wed
26 °

Lajmet e fundit

Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’

0
(Skenderbeu.info)-Android 14 Beta 3 sjell veçori të reja specifike për lapsin ‘stylus’ Më interesantja është...

Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune

0
(Skenderbeu.info)-Në nuancat e blusë: Kombinime shumë të bukura për ditë pune Eleganca garantohet nga nuancat...

Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima

0
(Skenderbeu.info)-Tërmet në Greqi, nuk raportohet për viktima Shteti grek është goditur nga një tërmet, por...

Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

0
(Skenderbeu.info)-Sezoni turistik në Shqipëri, më 15 qershor hapen 30 qendra shëndetësore në zonat bregdetare...

Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

0
(Skenderbeu.info)-Pesë arsye përse duhet të hani vezë më shpesh Veza është një nga ushqimet më...

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

0
(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona Një sulm terrorist...

Lajme të tjera
NGJASHME

Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë zjarri 9 persona

(Skenderbeu.info)-Sulm terrorist në Somali, militantët islamikë vrasin me armë...

Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të vdekur në pak ditë

(Skenderbeu.info)-Alkooli fals që po vret rusët, mbi 30 të...

Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre shqiptarë, njëri prej tyre në gjendje të rëndë

(Skenderbeu.info)-Sherr mes bandave në Itali, plagosen me thikë tre...

Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku humbën jetën mbi 300 persona

(Skenderbeu.info)-Zbulohet shkaku i përplasjes së trenit në Indi, ku...

Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes që la të vdekur 94 emigrantë

(Skenderbeu.info)-Policia kufitare italiane nën hetime për mbytjen e anijes...

Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

(Skenderbeu.info)-Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë Turqia...

Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do të ishte “shkatërruese”

(Skenderbeu.info)-Paralajmëron Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Lufta në Tajvan do...

Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të vdekur dhe 850 të plagosur

(Skenderbeu.info)-Aksidenti tragjik në Indi, më shumë se 280 të...
Raporto