NASA dhe Boeing po punojnë për dizajnin e ri të avionëve me efikasitet të karburantit

(Skenderbeu.info) NASA dhe Boeing po punojnë për dizajnin e ri të avionëve me efikasitet të karburantit.

Agjencia amerikane e hapësirës NASA dhe prodhuesi i avionëve Boeing do të punojnë së bashku për të krijuar një avion pasagjerësh me më pak emetime, njoftoi NASA të mërkurën.

“Që nga fillimi, NASA ka qenë me ju kur fluturoni. NASA ka guxuar të shkojë më larg, më shpejt, më lart. Dhe duke e bërë këtë, NASA e ka bërë aviacionin më të qëndrueshëm dhe më të besueshëm. Është në ADN-në tonë,” administratori i NASA-s Bill Nelson. thuhet në një deklaratë.

“Është qëllimi ynë që partneriteti i NASA-s me Boeing-un për të prodhuar dhe testuar një demonstrues në shkallë të plotë. Do të ndihmojë në krijimin e avionëve të ardhshëm komercialë që janë më efikas në karburant, me përfitime për mjedisin, industrinë e aviacionit komercial dhe për pasagjerët në mbarë botën”, tha Nelson.

Gjatë shtatë viteve, NASA do të investojë 425 milionë dollarë për të ndërtuar, testuar dhe fluturuar një avion demonstrues në shkallë të plotë.

Ndërsa Boeing dhe partnerët e tij do të kontribuojnë me pjesën e mbetur të financimit të marrëveshjes, të vlerësuar në rreth 725 milionë dollarë.

Si pjesë e marrëveshjes, agjencia do të kontribuojë gjithashtu me ekspertizë teknike dhe lehtësira.

Avionët me një rresht përbëjnë gati gjysmën e emetimeve të aviacionit në mbarë botën, tha NASA.

NASA planifikon të përfundojë testimin për projektin deri në fund të viteve 2020, në mënyrë që dizajni i ri të mund të ngrihet në qiell në vitet 2030.

Tirana
scattered clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
58 %
5.1kmh
40 %
Thu
11 °
Fri
11 °
Sat
10 °
Sun
7 °
Mon
7 °

Lajmet e fundit

droge

Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 550 kilogramë kokainë/ Arrestohen 2 persona Njësitë e Marinës Kolumbiane sekuestruan më shumë se...
droge ne kakao

Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos

0
(Skenderbeu.info)-Kapet 1.3 ton kokainë në Barcelonë e fshehur mes kakaos Guardia Civil dhe Agjencia e...
droge ne banane

Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 213 kilogramë kokainë në një ngarkese me banane Droga ishte fshehur në rimorkio të...
Një ton hashash

Një ton hashash u kap brenda Marokut

0
(Skenderbeu.info)-Një ton hashash u kap brenda Marokut Anëtarët e Drejtorisë së Përgjithshme Marokene të Sigurisë...
Droga

Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën

0
(Skenderbeu.info)-Kapen 115 kilogramë heroinë në një kamion me destinacion Holandën Një kontroll rrugor i kryer...
shkaterrimi i laboratorit

Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi

0
(Skenderbeu.info)-Shkaterrohen dy laboratorë kokaine në Bolivi Autoritetet boliviane shkatërruan dy laboratorë të prodhimit të drogës...

Lajme të tjera
NGJASHME

Italia dënon sulmet jashtë vendit

(Skenderbeu.info) Italia dënon sulmet jashtë vendit. Qeveria italiane të dielën...

Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28 ​​të vdekur

(Skenderbeu.info) Pakistan/ Shpërthim në një xhami, të paktën 28...

Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin e katërt të 2022

(Skenderbeu.info) Ekonomia gjermane u tkurr me 0.2% në tremujorin...

Një re e rrallë është shfaqur në Skoci

(Skenderbeu.info) Një re e rrallë është shfaqur në Skoci. Vëzhguesit...

Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron vazektominë e luanit

(Skenderbeu.info) Trupi i kafshëve të egra në Kenia mbron...

Boris Johnson/ Putini e “kërcënoi” atë me një sulm raketor

(Skenderbeu.info) Boris Johnson/ Putini e "kërcënoi" atë me një...

SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist në Turqi

(Skenderbeu.info) SHBA lëshon një tjetër paralajmërim për sulm terrorist...

Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar

(Skenderbeu.info) Spanjë/ Inflacioni vjetor rritet në 5.8% në janar. Inflacioni...
Raporto